Son Dakika Haberleri: Sivaslı Kadınlar, Alışveriş Filesi Yapmayı Öğreniyor

Sivaslı Kadınlar, Alışveriş Filesi Yapmayı Öğreniyor

10 ay önce

Sivas Cumhuriyet Kadınları Derneği'nce kadınlara yönelik açılan alışveriş filesi yapma kursu büyük ilgi görüyor.

Sivaslı Kadınlar, Alışveriş Filesi Yapmayı Öğreniyor, System.String[]

Sivas Cumhuriyet Kadınları Derneği'nce kadınlara yönelik açılan alışveriş filesi yapma kursu büyük ilgi görüyor.


Sivas Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin 2013 yılında başlayan ve halen devam eden file yapım kursuna ilgi son günlerde arttı. Dernek binasında bir araya gelen kadınlar, emekli el sanatları öğretmenleri tarafından verilen kursları dikkatle dinleyerek file yapmayı öğreniyor.


Dernek Başkanı Nurten Yanalak, marketlerde poşetlerin paralı olmasını desteklerini ifade ederek Biz Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak 2013 yılından bu zamana file kursu yapıyoruz, file örüyoruz. Bu yaptığımız fileleri dönemin valilerine, belediye başkanlarına, Sivas'a gelen misafirlere hediye olarak verdik. Şimdi bildiğiniz gibi Sıfır Atık Projesi ile poşet kullanımı ücretli oldu. Aslında yasaklanması ve kullanımı azaltılması gereken bir üründü. Biz de bunlara yüzde yüz destek veriyoruz. Hatta diyebilirim ki öncülüğünü yaptık. 2013 yılından beri biz file kullanılsın diye zaman zaman kullanımlarımız oldu. Şimdi bu gelişmeyle kullanımı daha da arttı ve kadınlara bir iş alanı çıktı. Burada gördüğünüz arkadaşlarımız daha önceden de file yapıyorlardı ve bundan sonra da devam edecek. Kadınlara bir meslek edindirme, para kazandırma yolu açıldı. Hem ülkemizin topraklarını atıklardan korurken, kadın arkadaşlarımıza bir meslek edindirme kursumuzu başlatmış olduk. Bir poşet alıp 25 kuruş verene kadar bundan sonra fileleri ömür boyu kullanabilecekler. Bir fileye 15-20 kilo ürün sığıyor. File ile eski geleneklerimize, sanatlarımıza dönmüş oluyoruz dedi.

Sivaslı Kadınlar, Alışveriş Filesi Yapmayı Öğreniyor

Haber Yayın Tarihi: 17.01.2019 07:52 Kaynak: DHAİnternet üzerinden ineklerini satmak isterken dolandırıldılar
Almanya eski Dışişleri Bakanı Gabriel'den Merkel'i sarsan itiraf: Erdoğan bizi uyarmıştı Vekillerin, "Erdoğan'ın korumaları bizi itip kakıyor" şikayetine AK Parti'den çözüm geldi