Slovakyalı eski Büyükelçi Dubcek'i anlatan serginin açılışı başkentte yapıldı - Son Dakika

Slovakyalı eski Büyükelçi Dubcek'i anlatan serginin açılışı başkentte yapıldı

30.11.2021 20:31
Slovakyalı eski Büyükelçi Dubcek'i anlatan serginin açılışı başkentte yapıldı

Slovakya'nın Ankara Büyükelçiliğince 1970'te Türkiye'de görev yapan Slovak kökenli Alexander Dubcek'i anlatan serginin açılışı gerçekleştirildi.

Slovakya'nın Ankara Büyükelçiliğince 1970'te Türkiye'de görev yapan Slovak kökenli Alexander Dubcek'i anlatan serginin açılışı gerçekleştirildi.

Slovakya'nın Ankara Büyükelçisi Jan Psenica, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen serginin açılışında, Dubcek'in 1970'te Türkiye'ye büyükelçi olarak gönderildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Komünist Parti, onu sürgüne zorladı ve 1970'in başında Türkiye'ye büyükelçi olarak gönderildi. Yıllar sonra 1992'de Çekoslovakya Federal Meclis Başkanı olarak resmi ziyaret için Türkiye'ye geldi. Açıklamalarından yola çıkarak hem Türk vatandaşları hem de Türkiye temsilcilerince kendisine sunulan desteği ve anlayışı çok takdir ettiğini açıkça söyleyebiliriz. Türkiye ve Türk insanı hakkında sadece olumlu anlamda konuşmuştur."

Açılış törenine, Macaristan, Estonya, Çekya, Bosna Hersek, Sırbistan ve Karadağ büyükelçilerinin yanı sıra yabancı misyon temsilcileri ve birçok davetli katıldı.

Sergi, 10 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.

YORUMLAR
500
Çavuşoğlu, büyükelçilerin hedefinin ülke ihracatını artırmak olduğunu söyledi Çavuşoğlu, büyükelçilerin hedefinin ülke ihracatını artırmak olduğunu söyledi Türkiye'nin Afrika büyükelçileri Afrika Evi'ni ziyaret etti Türkiye'nin Afrika büyükelçileri Afrika Evi'ni ziyaret etti ATO Başkanı Baran, 'Defense News Top 100'e giren ASELSAN, TUSAŞ ve ROKETSAN'ı kutladı ATO Başkanı Baran, 'Defense News Top 100'e giren ASELSAN, TUSAŞ ve ROKETSAN'ı kutladı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Slovakyalı eski Büyükelçi Dubcek'i anlatan serginin açılışı başkentte yapıldı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement