Soçi Mutabakatı - Yaklaşık 300 Rus askeri polisi devriye görevi için Suriye-Türkiye sınırında - Son Dakika
BBC

Soçi Mutabakatı - Yaklaşık 300 Rus askeri polisi devriye görevi için Suriye-Türkiye sınırında

25.10.2019 12:16
Soçi Mutabakatı - Yaklaşık 300 Rus askeri polisi devriye görevi için Suriye-Türkiye sınırında, System.String[]

Rusya Savunma Bakanlığı, Soçi Mutabakatı sonrası yaklaşık 300 Rus askeri polisinin devriye görevi için Suriye-Türkiye sınırına konuşlandırıldığını söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı, yaklaşık 300 Rus askeri polisin devriye görevi için Suriye- Türkiye sınırına konuşlandırıldığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Çeçenistan'dan bölgeye gönderilen Rus askeri polisinin bölge halkının güvenliğinin sağlanmasından sorumlu olacağı ve Suriyeli Kürt birliklerin sınırın yaklaşık 30 km'lik bölgesinden çekilmelerine yardım edeceği belirtildi.

Bakanlık, Rus askeri polisinin yanı sıra 20'den fazla zırhlı aracın da bölgeye konuşlandırıldığını duyurdu.

Rusya ile Türkiye arasında Salı günü imzalanan ve YPG'nin sınırın 30 km güneye çekilmesini öngören anlaşma sonrası, Rus askeri polisi bölgedeki ilk devriye görevlerine Çarşamba günü çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikan askerlerini bölgeden çekeceğini açıklaması üzerine Türkiye, Suriye'nin kuzeydoğusuna başlattığı harekata da anlaşmayla son verdi.

ABD, Amerikan askerlerinin bölgeden çekileceğini duyursa da Washington'dan Perşembe günü yapılan açıklamada, Amerikan askerlerinin Suriye'nin kuzeydoğusundaki petrol yataklarının korunması bölgedeki varlıklarını güçlendireceği belirtildi.

Petrol yataklarının bulunduğu bazı bölgelerdeki Kürt birlikler anlaşma sonrası mevzilerini terk etmişlerdi.

Soçi Mutabakatı - Yaklaşık 300 Rus askeri polisi devriye görevi için Suriye-Türkiye sınırında

Son Dakika Dünya Soçi Mutabakatı - Yaklaşık 300 Rus askeri polisi devriye görevi için Suriye-Türkiye sınırında - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Cristiano Ronaldo'nun koronavirüs testi negatife döndü Netflix, David Beckham ile belgeseli için 172 milyon TL'ye anlaşma sağladı Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti 6,6'lık depremin ardından milyonluk rezidanslar oturulamayacak hale geldi Bakan Pakdemirli ile enkaz altındaki Buse'nin duygulandıran diyaloğu: Köpekleri salın ben de kedi sesi çıkarayım Prof. Dr. Naci Görür, 6.6'lık depremle sarsılan İzmir'i uyardı: Şehir merkezinde de deprem olabilir Prof. Dr. Ziyadin Çakır, İzmir'deki tsunaminin nedenini anlatıp uyardı: Bütün Körfez tehlike altında İzmir'de faaliyet gösteren bir otelin işletmecisinden örnek davranış: Depremzedeleri ücretsiz ağırlayacak