Son Dakika Haberleri: Soçi Zirvesinin Ardından PYD'den Kriz Çıkaracak Açıklama: Biz de Katılacağız

Soçi Zirvesinin Ardından PYD'den Kriz Çıkaracak Açıklama: Biz de Katılacağız

18 gün önce

Soçi'deki üçlü zirvenin ardından konuşan PYD Eş Başkanı, "Soçi'deki kongreye katılacağız." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise PYD'nin dışlanması konusunda kırmızı çizgiyi çekmiş durumda.

PYD Eş Başkanı Şahoz Hasan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Soçi'de bir araya geldiği Suriye üçlü zirvesi sonrası açıklamalarda bulundu.

Amerika'nın Sesi Radyosu Kürtçe Servisi'ne konuşan PYD Eş Başkanı Şahoz Hasan, Kürtlerin DEAŞ'la mücadelesine dikkat çekerek, Suriye'ye dönük yapılacak toplantılara Kürtlerin katılmamasının toplantıları daha baştan sonuçsuz kılacağını belirtti.

"SOÇİ ZİRVESİNE KATILACAĞIZ"

PYD Eş Başkanı, Rusya tarafından Soçi'de yapılacak kongreye davet edildiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Soçi'ye katılmamız için bize dönük bir davet var. Daha önce de açıkça dedik. Biz Soçi'ye parti veya şahsiyet olarak katılmayacağız. AfrinKobani ve Cezire'nin özerk yönetimleri olarak Soçi'de hazır bulunacağız."

ERDOĞAN "KIRMIZI ÇİZGİMİZ" DEMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere Soçi'deki tarihi zirve sonrası konuşan Erdoğan, Türkiye'nin kırmızı çizgilerini hatırlatmış ve PKK/PYD'yi işaret ederek "Terörist unsurların süreçten dışlanması önceliklerimiz arasında." demişti.

Türkiye, Rusya ve İran Suriye'de Siyasi Çözüm İçin Anlaştı
Erdoğan'ın PKK/PYD'yi Dışlama Çağrısına Rusya'dan İlk Cevap: Kapsayıcı Olalım
Erdoğan, Soçi'de Türkiye'nin Kırmızı Çizgisini Çekti: PKK/PYD'nin Dışlanması Önceliğimiz!
Soçi'deki Üçlü Zirve Sona Erdi! Putin: Seçimler ve Yeni Anayasa Görüşüldü
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Soçi'de Suriye Kongresi Toplanması Konusunda Mutabık Kaldık!Kadın Yolcu Uçakta Uyuyakaldı, Gözünü Açınca Elini Yanındaki Adamın Cinsel Organında Buldu Savcı, Nazlı Ilıcak ve Altan Kardeşler için Ağırlaştırılmış Müebbet İstedi
Ilımlı İslam'a Geçeceğini Açıklayan Suudi Arabistan, Sinemaları Serbest Bırakıyor