Soğuk algınlığı olanlara bile koronavirüs testi yapılacak - Son Dakika

Soğuk algınlığı olanlara bile koronavirüs testi yapılacak

Türkiye'de koronavirüse karşı alınan tedbirlerle beraber vaka sayılarında düşüş yaşandı, bu da günlük test sayılarında düşüşe neden oldu. Test sayılarının düşmesi ve test kapasitesinin artması nedeniyle bundan sonra soğuk algınlığı olanlara da koronavirüs testi yapılacak.

Türkiye gazetesinin haberine göre; virüs yayılmasında ve vaka sayılarında yaşanan nedeniyle günlük test sayılarında da düşüş yaşandı. Bu nedenle Koronavirüs Bilim Kurulu, koronavirüs belirtileri arasına soğuk algınlığının da dahil edilmesini gündeme aldı. Böylelikle soğuk algınlığı şikayetiyle hastaneye gidenlere de koronavirüs testi yapılacak.

AÇILAN İŞ YERLERİNDE TESTLER YAPILACAK

Türkiye'nin günlük koronavirüs test kapasitesinin 80 bine yaklaştığı, bu kapasitenin özellikle bayramdan sonra açılacak iş yerlerinde çalışanlar, ulaşım personeli, banka çalışanları, trafik polisleri gibi toplumun farklı kesimleri için kullanılacağı kaydediliyor. Temasın yüksek olduğu lokanta ve kafelerde kasiyer ve garson olarak çalışanlar ve 15 Haziran'dan sonra açılması beklenen kreş çalışanlarına da test yapılacak.

FİLYASYON EKİPLERİ ŞİKAYETİ OLMAYANLARA DA TEST YAPACAK

Koronavirüsle mücadelede elde edilen başarıda büyük pay sahibi olan filyasyon ekiplerinin sayısı da her geçen gün artıyor. Sadece İstanbul'da filyasyon ekibindeki sağlık görevlisi sayısı 3 bin 600. Türkiye genelinde ise bu sayı 20 bine yaklaştı. Pozitif vakaların temas ettikleri kişileri tarayan bu ekiplerin, önümüzdeki süreçte tarama çemberini genişleterek temaslılardan şikayeti olmayanlara da test uygulaması düşünülüyor. Temaslıların temas ettikleri kişiler de takibe alınacak. Bazı illerdeki Organize Sanayi Bölgelerine kurulan mobil laboratuvarların sayısı artırılacak, bayramdan sonraki süreçte özellikle büyük fabrikalarda çalışanların tamamına test yapılacak.

Soğuk algınlığı olanlara bile koronavirüs testi yapılacak

LOKAL İZOLASYONLAR ARTTIRILACAK

Bilim Kurulu da önümüzdeki süreçte test sayısının belli bir kapasitenin altına düşürülmemesi gerektiğini savunuyor. Kurul üyeleri özellikle haziran ayından sonra, birçok kısıtlamanın kaldırılacağını, bu sebeple virüsün yayılımını önlemek için lokal izolasyon metodunun daha fazla kullanılabileceğini dile getiriyor. Bilim Kurulu üyeleri "Zaten şu anda apartman, sokak ve mahalle bazında izolasyon uygulanıyor. İlerleyen süreçte lokal izolasyon yöntemi daha çok kullanılır olacak. Çünkü bir süre sonra vaka sayıları azalacak, bir şehirde veya ilçede tek tük vakalar çıkacak. Bu sebeple tüm şehirde kısıtlamalar getirilmesi yerine, virüs bulaşan kişiler ile temaslılarının izole edilmesi gerekecek. Örneğin virüsün odağı başından beri İstanbul'du, ancak son günlerde küçük illerde yeni odaklar oluştu. Bu odaklar bulundukları bölgede izole ediliyor. Bu tip durumlarda sadece hastaneye başvurularda değil, o bölgede herkese test yapılması gündeme gelir" değerlendirmesini yaptı.

Soğuk algınlığı olanlara bile koronavirüs testi yapılacak
YORUMLAR (2)
  • özbalıkçı: Balıkesir de filyasyon konusunda sıkıntı var heralde edremitte covid oldum evde 7 kişiydik sadece semptom olan kızıma ve eşime yapıldı diğer 4 kişiye yapılmadı iş yerimin adresini telefonunu ve arkadaşlarımın ismini verdiğim halde aranmamışlar. Ben pozitif olduktan sonra 11 gün gecince testimi bile 112 yi arayıp zorla yaptırdım. tomogrofi sonucum pozitif olduğu şeker tansiyon olduğu halle aynıgün yatıs vermeyim tedaviyi iki gün sonra aile hekimim sayesinde yatış yaptılar. Cevap Yaz 6 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Survivor bayram özel çekimlerine davet edilmeyen Demet Akalın, Acun Ilıcalı'ya resti çekti: Daha da izlemem Mayoyla parka giden Serel Yereli'nin cüretkar pozları takipçilerini ikiye böldü 9 çocuğuna bayram harçlığı veren İzzet Yıldızhan, dakikalar içinde binlerce lirasından oldu Instagram'da canlı yayın açan Acun Ilıcalı, yayını kapatamayınca Mert Öcal'la olan konuşmaları duyuldu "Sonumun Bergen gibi olmasını istemiyorum" diyen Yeliz Yeşilmen'den yeni paylaşım Kalça estetiği yaptıran Linet, mini şortuyla poz verdi 56 yaşındaki Hülya Avşar, Instagram hesabından bornozlu pozunu paylaştı Ünlü model, kilo eleştirilerine ateşli pozuyla cevap verdi Şahan Gökbakar, kızına olmayan terlikleri çocuklara hediye ederek herkese örnek oldu Şeyma Subaşı, kendisini övdüğü paylaşımı kısa sürede yayından kaldırdı Haluk Levent, Kaş'ta yanan 25 dönümlük alanı ağaçlandırmak için çalışmalara başladı İrem Derici'den sanat camiasını kızdıracak sözler: 10 milyon TL param olsa şarkıcılığı bırakırım Survivor 2020'de ünlü isimlerin yarıştığı Anlat Bakalım'da kazanan belli oldu Cem Uzan torun sahibi oldu 3 buçuk aylık hamile olan Sinem son haliyle beğeni rekoru kırdı