Son Dakika Haberleri: Soğuk Havada Dökülen Betona Dikkat

Soğuk Havada Dökülen Betona Dikkat

8 yıl önce

Bolu Abant Beton Tesis Müdürü Orkun Erdinç, soğuk havada dökülen betona gösterilen özenin hayat kurtaracağını bildirdi.

Soğuk Havada Dökülen Betona Dikkat, System.String[]

Bolu Abant Beton Tesis Müdürü Orkun Erdinç, soğuk havada dökülen betona gösterilen özenin hayat kurtaracağını bildirdi.


Erdinç, yaptığı yazılı açıklamada, soğuk havada dökülecek betonun önemli bir konu olduğunu belirterek, inşaat sektöründe çalışanları uyardı.


Bilgisayar kontrolünde üretilen hazır betonun hem yüksek teknolojiyle üretilmesi, hem de hızlı ve ekonomik olması nedeniyle günden güne yaygınlaştığına işaret eden Erdinç, "Ülkemizin büyük bölümünün deprem kuşağında yer alması ve Bolu'nun da iki büyük deprem geçirmiş olması, hazır betonu daha da vazgeçilmez kılıyor. Çünkü güvenilir beton, güvenilir bina demektir" ifadesini kullandı.


Açıklamasında, inşaat firmalarının soğuk havalarda da hazır beton dökümü yapabileceğini ancak dikkatli olmaları gerektiğini kaydeden Erdinç, şunları bildirdi:


"İşler özenli şekilde yapılırsa, depreme dayanıklı yapılar inşa etmek çok da uzak değil. Eğer sıcaklık bir gün içinde 5 derecenin altına düşerse, 48 saat süreyle, bir günden daha uzun sürecek biçimde 5 derecenin altına düşerse, 72 saat süreyle betonu don tehlikesinden korumak gerekiyor. Riske girmemek için don tehlikesinin olduğu günlerde beton dökümünden kaçınılması gerekiyor. Yüksek çimento dozajı ve düşük su/çimento oranını tercih edin. Beton yerleştirilmeden önce, kalıpların betona değecek bütün yüzeyleri kar ve buzdan temizlenmeli. Ayrıca zemin üzerine bir kaç gün önce izolasyon malzemesi serilmesi, donmuş alanların çözülmesine katkı sağlar. Isıtılmış yerlerde dökülen betonun ani kuruması uygun bir kür ile önlenebilir. Beton döktükten sonra da, kalıp sökme süreleri don yapan günler kadar uzatılmalı. Soğuk havada beton dökmek iki kat özen ister. Soğuk havada dökülen betona gösterilen özen hayat kurtarır."


- BOLU

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 03:24 Kaynak: AANetanyahu'nun oğlu, İstanbul paylaşımıyla sosyal medyanın gündemine oturdu
Talihsiz koca, karısının söylediklerine dayanamayıp kalp krizi geçirdi Olçok, Tamince kararından sonra Adalet Bakanlığına teşekkür etti