Soğuklar, Yenişehir'deki Sebze Üretimini Vurdu - Son Dakika

Soğuklar, Yenişehir'deki Sebze Üretimini Vurdu

19.01.2012 10:00
Soğuklar, Yenişehir'deki Sebze Üretimini Vurdu, System.String[]

Karasal iklime sahip olduğu için iki gecedir aşırı soğukların yaşandığı sebze üretim merkezi olarak bilinen Bursa'nın Yenişehir ilçesinde pırasa, lahana, karnabahar ve brokolinin tarlada zarar gördüğü bildirildi.

Karasal iklime sahip olduğu için iki gecedir aşırı soğukların yaşandığı sebze üretim merkezi olarak bilinen Bursa'nın Yenişehir ilçesinde pırasa, lahana, karnabahar ve brokolinin tarlada zarar gördüğü bildirildi.

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre ilçede dün gece hava sıcaklığının eksi 9,2 derece, önceki gece ise eksi 14 derece olduğunu söyledi.

İlçelerinin sebze üretiminde merkez konumunda olduğunu dile getiren Aktaş, şöyle konuştu:

"Kış aylarında ıspanak, brokoli, beyaz lahana, karnabahar ve pırasa üretimi geniş alanda yapılıyor. Yıllık karnabahar üretimimiz 5 bin tona yaklaşırken, lahana 7 bin, pırasa ise bin tonun üzerine çıkıyor. Yenişehir üretimi sebzeler Bursa'nın yanı sıra, İstanbul, Ankara ve Eskişehir gibi illere gönderiliyor. Özellikle Marmara'nın bu ürünlerdeki tüketiminin önemli bölümünü biz karşılıyoruz."

Aktaş, aşırı soğukların ilçelerindeki sebzelerde büyük zarara yol açtığını belirterek, "Pırasa, beyaz lahana, karnabahar ve brokoli donması sonucu zarar gördü. Bu aylarda sebzeler, dona karşı sigorta kapsamına girmiyor. Çiftçiler bu konuda mağdur ancak yapacak bir şey yok. Bu ürünlerin arzında azalma olacağı için önümüzdeki günlerde fiyatlarında önemli artışlar yaşanabilir" dedi.

Sadi Aktaş, ilçelerinde sera alanlarında üretilen marullarda sıkıntı yaşanmadığını, tarlasındaki ürünü zarar gören çiftçilerin yeni ekim için mart ayını bekleyeceğini sözlerine ekledi.

- BURSA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Soğuklar, Yenişehir'deki Sebze Üretimini Vurdu - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Galatasaray'ın 11'i belli oldu! Yıldız futbolcu kadroya geri döndü Prof. Ceyhan'dan şehirler arası seyahat uyarısı: Devletin araya girmesi lazım Avcılar'da komşularına baltayla saldıran 3 şüpheli, tutuklanarak cezaevine gönderildi SİHA'lara direnemeyen Ermenistan'dan PKK taktiği! Hedef şaşırtmak için mevzilere cansız manken yerleştirdiler Mourinho, Gareth Bale'ın adını duyunca küplere bindi: Artık yeter "Saplantılı" aşığı tarafından katledilen Hazal Tektaş'ın son görüntüleri ortaya çıktı Manisa'da yaşayan emekli vatandaş, evine gelen 3.944 liralık doğal gaz faturasıyla hayatının şokunu yaşadı Sevgilisiyle samimi pozlarını paylaşan fenomen Duygu Özaslan, eleştirileri tiye aldı