Sokak Kedileri Ev Sahibi Oldu - Son Dakika

Sokak Kedileri Ev Sahibi Oldu

15.02.2012 14:05
Sokak Kedileri Ev Sahibi Oldu

Türkiye'de ilk kez sokak kedileri Çorum'da hayata geçirilen "Kedi Evleri" projesi ile ev sahibi oldu.

Türkiye'de ilk kez sokak kedileri Çorum'da hayata geçirilen "Kedi Evleri" projesi ile ev sahibi oldu.

Orman ve Su İşleri Müdürlüğü öncülüğünde Milli Eğitim Müdürlüğü'nün katkılarıyla hazırlanan "Kedi Evleri" projesi hayata geçti.

Proje kapsamında Orman ve Su işleri İl Müdürlüğü tarafından ağır kış şartları nedeniyle yiyecek ve içecek bulmakta zorlanan sokak kedileri için 21 adet ev yaptırıldı.

Sokak kedileri için yaptırılan evler ilk olarak ildeki tüm ilköğretim okullarına dağıtıldı. Öğrenciler tarafından boyanan evler daha sonra bulunduğu okulun etrafında bulunan bir yere veya parka yerleştirildi.

Okul öğrencileri tarafından zaman zaman bayat ekmek gibi yiyecekler ve su bırakılan evlerde kediler hem son günlerde etkisini artıran kar ve soğuktan havadan korunacak hem de hem beslenme ihtiyacını burada karşılayacak. Aynı yuvalar yaz aylarında su bulmakta zorlanan kediler için her zaman su bulmalarına imkan sağlayacak.

Proje Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu'nda Vali Yardımcısı Osman Ebiloğlu, Orman ve Su İşleri Müdürü Mahmut Temel, Milli eğitim Müdürü Aytekin Girgin ve Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Akdeniz Temsilcisi Semih İğdigül'ün katılımıyla tanıtıldı.

Vali Yardımcısı Osman Ebiloğlu, proje ile birlikte sokak hayvanlarının mağduriyetinin ortadan kalkacağını açıkladı.

İlk etapta 21 yuvanın yapıldığını, bu sayının önümüzdeki süreçte artacağını bildiren Ebiloğlu, "Projeyle birlikte vatandaşlarımız hayvanlarla iç içe olacak. Çocuklarımız hayvan sevgisi gelişecek. Hayvanları seven insanları da sever. Sevgi zafiyeti olan bireyler ilerde sorun yaşayabiliyor. Sevgi güçlendirilmeli. Dünyada en büyük zaafta sevgi. Bugün insanlık ne çekiyorsa sevgisizlikten çekiyor. Sevgi, sevmeyi öğrenecek toplum yetiştirilecek. İyi savaşanlar değil, iyi barışanlar, iyi sevenler dünyaya hakim

olacak" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Orman ve Su İşleri İl Müdürü Mahmut Temel, müdürlük olarak sahipsiz hayvanlar için çalışmalar çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Göç ederken yaralanan kuşlar için, leylek için vakıf bir medeniyetin evlatları olarak tüm sokaktaki canlılara şefkat göstermenin herkesin görevi olduğunu dile getiren Temel, "Bu konuda evlerindeki yemek artıklarını çöpe atmak yerine evlerinin önüne bırakan, kuşlar için evlerinin balkonlarına ve pencerelerinin önüne ekmek bırakan

herkese teşekkür ediyoruz"

Son günlerde ağır kış şartları nedeniyle sokak hayvanları yiyecek ve içecek bulmak zorlandığına dikkat çeken Temel, "Bu çerçevede Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediye ile en büyük sıkıntıyı yaşayan kediler için yuvalar yapılması noktasında fikir gelişti. Bunun üzerine kedi evleri yaptırdık. Amacımız kedilerin içerisine girip yatması değil, her zaman beslenebilecekleri bir yer haline getirmek ve çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamak. Yaptırdığımız kedi evlerini okullara dağıtıyoruz. Çocuklar bunları boyuyor

ve yanlarında getirdikleri ekmekleri bunların içerisine bırakıyor" ifadelerini kullandı.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Akdeniz Temsilcisi Semih İğdigül, "BSizler paylaşım içerisindeyiz. Bu canlıların hayatta istedikleri üç şey var. Yemek, su, sevgidir. Yemek ve sevgi işini çözdük. Sevgiyi zaten Çorum halkı çözdü. HAYTAP adına bu projeye destek veren herkese teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin ise günümüzün en büyük sorunların birisinin sevgisizlik olduğunu söyledi.

Milli eğitim insanla uğraşır ancak her şeyin temelinde sevginin varolduğunu anlatan Girgin, bu çalışma ile hem sokaktaki hayvanların ölmekten kurtulacağını, hem de çocuklara hayvan sevgisi aşılacağının altını çizdi.

Programın ardından Fatih Sultan Mehmet ilköğretim Okulu bahçesine bir kedi evi yerleştirildi. Okulda kedi evi yerleştirildiğini gören çocuklar, yuvadaki kediyle yakından ilgilendiler. - ÇORUM

Kaynak: İHA
Voleybol: 2. Lig Erkekler Final Etabı Voleybol: 2. Lig Erkekler Final Etabı

Son Dakika Güncel Sokak Kedileri Ev Sahibi Oldu - Son Dakika


Advertisement