Son Dakika Haberleri: Söke Ovası'nda Sezonun İlk Pamuk Hasadı

Söke Ovası'nda Sezonun İlk Pamuk Hasadı

5 yıl önce

Aydın'daki Söke Ovası'nda sezonun ilk pamuk hasadı yapıldı.

Söke Ovası'nda Sezonun İlk Pamuk Hasadı, System.String[]

Aydın'daki Söke Ovası'nda sezonun ilk pamuk hasadı yapıldı.


Söke Ovası'nda sezonun ilk pamuk hasadı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Tuzburgazı'ndaki çiftçi Cengiz Özdemir ve Yuvaca Mahallesi'ndeki çiftçi Mustafa Çekin tarafından yapıldı. İlk hasat için Tuzburgazı Bağlık Mevkii'nde düzenlenen törene Söke Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Mümin Meydan, Meclis Başkanı Tılmaz Özel ve oda üyeleri katıldı. Yeni sezonun tüm üretici ve işçilere hayırlı olmasını dileyen Söke Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Mümin Meydan "Her geçen yıl artan maliyetler pamuk üreticimize buruk sezonlar yaşatıyor. Ovamızda çiftçimiz artık pamuğa altrenatif ürünü ciddi ciddi düşünmeye başladı. Bunun son örneği soya fasulyesi üretiminde yaşandı. Bizler bırakın para kazanmayı maliyetlerimizin kurtarılmasının mücadelesini veriyoruz. Bu nedenle pamuk taban fiyatı en az 2 lira 30 kuruş, destekleme pirimi de en az 75 kuruş olmalı. Pamuk alımlarında uygulanmaya başlanan renk uygulamasına göre pamuğun tarladan çıktığındaki renk değeri ile fabrikadaki farklı. Doğal olarak renk kaybı yaşanınca pamuğun fiyatı düşüyor. Bu konuda Ticaret Borsası'ndan destek bekliyoruz" dedi.


ÖZDEMİR: TARIM UZMANI İSTİYORUZ


Üretici Cengiz Özdemir ise ilk ürünü yetiştirmekten mutlu olduklarını söyleyerek, "Devlet köylerimize nasıl öğretmen, doktor gönderiyorsa bizler de tarım uzmanı istiyoruz. Bilinçli üretim için buna ihtiyacımız var. Bu sezon ot ile mücadelede çok zorlandık. Pamuğa bağışıklığı olan bazı ot ilaçları serbest bırakılmalı" diye konuştu.


Tarla sahibi Özdemir, pamuk toplayan işçilere lokum ikram etti. - Aydın

Haber Yayın Tarihi: 24.08.2015 02:51 Kaynak: DHAKaymakam kazı yapan definecileri suçüstü yakaladı
Japonya'yı vuran Hagibis Tayfunu'nda 26 kişi hayatını kaybetti, 100 kişi yaralandı Ekvador'da hükümet ve protestocular anlaştı: Ülkedeki tüm gösteriler son buldu