Somaliland bağımsızlık isteğinden geri adım atmadı - Son Dakika

Somaliland bağımsızlık isteğinden geri adım atmadı

15.06.2020 12:41
Somaliland bağımsızlık isteğinden geri adım atmadı, System.String[]

Somali'nin uzun yıllardır siyasi çekişme yaşadığı özerk bölgesi Somaliland, yeniden başlayan müzakerelerde bağımsızlık isteğinden vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Somali'nin uzun yıllardır siyasi çekişme yaşadığı özerk bölgesi Somaliland, yeniden başlayan müzakerelerde bağımsızlık isteğinden vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Cibuti hükümetinin ev sahipliğinde yapılan Somali-Somaliland diyalog toplantısında, Somaliland Başkanı Musa Bihi Abdi, uluslararası toplumu Somaliland'i tam bağımsız bir devlet olarak tanımaya çağırdı.

Kendi bağımsızlığını ilan eden ve Mogadişu hükümetiyle birleşmeye yanaşmayan Somaliland'in Başkanı, toplantıda Somaliland halkının uzun zamandır bağımsız bir devlete sahip olduğunu söyledi.

Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu ise görüşmelere katılma nedeninin Somali halkının kalkınma, barış ve birlik arzusunu olduğunu dile getirdi.

Görüşmeler devam edecek

Toplantının ardından yapılan basın açıklamasında, ortak teknik komitenin kurulması ve görüşmelerin kaldıği yerden devam etmesi kararının alındığı belirtildi.

Buna göre, komite siyasi meselelerin ve yatırıma ilişkin sorunların önündeki engellerin kardırılması için gayret edecek ve Cibuti, teknik ilerleme için heyetler arasındaki görüşmeler yapılacağı yer olacak. Görüşmelerde, iki toplumun çıkarları esas alınacak.

İlk görüşme şubatta yapıldı

Fermacu ve Abdi, şubat ayında Etiyopya'nın ara buluculuğunda bir araya gelmişti. Söz konusu görüşme, 2017'de iş başına gelen iki liderin ilk buluşması olmuştu.

"İngiliz Somalisi" olarak adlandırılan Somaliland, 26 Haziran 1960'ta elde ettiği bağımsızlığın ardından 1 Temmuz 1960'ta "İtalyan Somalisi" olarak adlandırılan bugünkü Somali ile birleşme kararı almıştı.

1969'dan 1991'e kadar Somali'nin başında kalan ve askeri darbeyle iş başına geçen Siad Barre, 1980'li yılların sonlarında patlak veren iç savaşın ardından muhaliflerce devrilmişti.

Muhalif grupların merkezi hükümet kurmayı başaramayıp birbiriyle çatışmaya başlamasının ardından Somaliland, 1991'de tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Somaliland bağımsızlık isteğinden geri adım atmadı - Son Dakika


Son Dakika

AK Parti'nin 2020'nin en beğenilen olayı anketinde ilk sırayı Ayasofya'nın ibadete açılması aldı Biden'ın aday gösterdiği Janet Yellen, ABD tarihinin ilk kadın Hazine Bakanı oldu Fenomen dizi Çukur, Fenerbahçe'nin Mesut Özil transferine gönderme yaptı Biden, Trump'ın kaldırdığı Kovid-19 seyahat yasağını geri getirdi Temizlik görevlisi yolda bulduğu 50 bin lirayı sahibine teslim etti Yavru köpeklere cinsel istismarda bulunan sapık gözaltına alındı Dan Petrescu'dan 30 yıl sonra gelen itiraf: Fenerbahçe'yle ön sözleşme imzalamıştım Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TESK arasında çarpıcı gıda fırsatçıları diyalogu: Gerekirse her dükkana kolluk kuvveti koyarız