Somonlular Kilisenin Bakımının Yapılmasını İstiyor - Son Dakika

Somonlular Kilisenin Bakımının Yapılmasını İstiyor

31.07.2012 11:53
Somonlular Kilisenin Bakımının Yapılmasını İstiyor, System.String[]

Erzurum'un Şenkaya ilçesine bağlı Evbakan köyünde bulunanlar, Kültür Bakanlığı kayıtlarında da yer alan tarihi kale ve kilisenin bakımının yapılması talebinde bulundular.

Erzurum'un Şenkaya ilçesine bağlı Evbakan (Somon) köyünde bulunan ve Kültür Bakanlığı kayıtlarında da yer alan tarihi kale ve kilisenin bakımı ve yolunun yapılması talebinde bulunuldu.

Köy muhtarı Gürbüz Vural, birkaç kez yapmış olduğu girişimin sonuçsuz kaldığını belirtti. 10. yüzyıla ait dünyada eşine az rastlanır bir Gürcü Kaya Kilisesi olan Evbakan köyündeki kilisenin çıkış yolunun tamamen yok olduğunu, gelen turistlerin çıkmakta hayli zorlandıklarını dile getiren Vural, bir an önce kilisenin yolu ve restorasyonunun yapılmasını istedi.

Gürcü mimarisinin günümüze kadar ulaşan az sayıdaki duvar resimli kiliselerinden birisini oluşturan Evbakan köyündeki kilise önemli bir tarih ve kültürel yapı olarak biliniyor. - ERZURUM

Somonlular Kilisenin Bakımının Yapılmasını İstiyor
Somonlular Kilisenin Bakımının Yapılmasını İstiyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Somonlular Kilisenin Bakımının Yapılmasını İstiyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ünlü oyuncu Mirtha Legrand: Maradona ve Wanda Nara otelde sabaha kadar cinsel ilişkiye girdiler MetroPoll anketinde çarpıcı sonuçlar! MHP'lilere Erdoğan'ı, AK Partililere de Bahçeli'yi sordular Son Dakika: Yerli koronavirüs aşısında gönüllülere ikinci doz uygulaması başladı Ermenistan ordusunun savaş durumundaki içler acısı hali görüntülere yansıdı Ukrayna ordusu, 5 Türk yapımı SİHA almayı planlıyor Buket Aydın ve Emir Sarıgül bu kez kaçamadı! Aşıklar spor yaparken görüntülendi Tartışmalı Astrazeneca-Oxford aşısıyla ilgili bomba itiraf: Hata yaptık İBB Başkanı İmamoğlu kendisini yuhalayan taksicilerin üzerine yürüdü