Son Dakika Haberleri: ABD, Vize Krizinin Bitmesi İçin 4 Şart Sundu, Türkiye Reddetti

ABD, Vize Krizinin Bitmesi İçin 4 Şart Sundu, Türkiye Reddetti

1 ay önce

Vize krizi için Türkiye'ye gelen ABD heyeti, 4 şart sundu. Diplomatik kaynaklar, Türkiye'nin ön şartları kabul etmediğini ve görüşmelerin ön şartsız başladığını aktardı.

Amerika Birleşik Devletleri  Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cohen başkanlığındaki heyet Dışişleri Bakanlığına geldi.

ABD Heyeti ile  Dışişleri Bakanlığı yetkilileri arasında başta vize konusu olmak üzere gündemdeki konular görüşülmesi bekleniyor.

KRİZİN BİTMESİ İÇİN  ABD'DEN 4 ŞART

ABD heyeti vize krizinin bitmesi için dört şartını açıkladı. İşte o şartlar:

Metin Topuz ve Mete C. ile ilgili kanıtlar verilmeli.

Çalışanlara dair soruşturmada  ABD'ye bilgi verilmeli.

Temasların  ABD'nin isteğiyle uyumlu olup olmadığı sorulmalı.

Çalışan  ABD'nin isteğiyle temas yürüttüyse tutuklanmamalı.

TÜRKİYE ŞARTLARI KABUL ETMEDİ

Diplomatik kaynaklar,  Türkiye tarafının " ABD ile görüşmelerde önşartları kabul etmiyoruz" dediğini aktardı.  ABD ile görüşmeler önşartsız başladı.

NE OLMUŞTU?

ABD'nin  İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un, terör örgütü FETÖ'nün 17/25  Aralık 2013'teki kumpasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, haklarında dava açılan eski polis müdürleri ve firari eski savcı Zekeriya Öz ile irtibatı tespit edilmişti. Topuz,  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca, ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'', ''casusluk'' ve '' Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçlarından tutuklanmıştı.

Bunun üzerine  ABD  Dışişleri Bakanlığı konuya tepki göstermişti.  Türkiye  Dışişleri Bakanlığı da Topuz'la ilgili olarak "25  Eylül 2017 tarihinde terörle bağlantılı suçlardan gözaltına alınan ve bilahare tutuklanan söz konusu kişi  ABD Konsolosluğunun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığı gibi, herhangi bir diplomatik veya konsüler bağışıklık sahibi de değildir" açıklamasını yapmıştı.

ABD'nin  Türkiye'deki tüm  ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını açıklaması üzerine  Türkiye'nin  Washington Büyükelçiliği de "ABD'deki tüm misyonlarımızdaki  ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır" açıklamasında bulunmuştu.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Lüks İçinde Yaşıyorlar! Hakan Şükür'ün Tesettürlü Eşi, ABD'de Başını Açtı Almanya'da Türklerin Yoğun Olduğu Köln Kentine Ermeni Anıtı Dikildi
Miss World 2017'nin Birincisi Belli Oldu! Türkiye İlk 40'a Bile Giremedi