Son Dakika Haberleri: ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkleri durdurmayacağız

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkleri durdurmayacağız

8 gün önce

Türkiye'nin olası sınır operasyonuyla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkleri askeri olarak engellemeyeceğiz." denildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'nin kuzeyinden çekilme kararı alıp Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna askeri harekat başlatmasına yeşil ışık yakmasının ardından, ABD Dışişleri'nden bir yetkili "Biz bu operasyonu hiçbir şekilde desteklemiyoruz" dedi. İsim vermeden konuşan yetkili bununla birlikte, ABD'nin ileri mevzilerde konuşlu az sayıda askeri geri çektiğini söyleyerek, "Türkleri durdurmak için askeri bir adım atmayacağız" ifadelerini kullandı.

PENTAGON YETKİLİSİNDEN AÇIKLAMA GELDİ

ABD askerlerinin çekilmesine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan yetkili, "Belirli bir bölgedeki unsurlarımızı çektik." ifadesini kullandı. Yetkili, bu bölgenin, ABD ile Türkiye'nin üzerinde mutabık kaldığı "güvenlik mekanizması" alanı olarak da tanımladıkları Tel Abyad ve Ayn el-İsa olduğunu dile getirdi.

"OPERASYONU DESTEKLEMİYORUZ"

Çekilecekleri alanların nereleri kapsayacağına ilişkin sorulara yanıt vermeyen Pentagon yetkilisi, hava sahasının açılmasına ilişkin ise, "Bu operasyonu desteklemiyoruz." dedi. Pentagon yetkilisi, "Bakan Esper, bu konudan etkilenen ortaklarımız ve Kongreyi bu konuda bilgilendirecek." dedi.

BEYAZ SARAY: OPERASYONA KATILMAYACAĞIZ

Beyaz Saray'ın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında telefon görüşmesi yapıldığı belirtilerek, "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak."

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkleri durdurmayacağız
Trump: Kürtlere savaşsın diye muazzam para ödedik

Haber Yayın Tarihi: 07.10.2019 06:20 Rusya ve ABD arasında Suriye görüşmesi
Ahmet Çakar'ın açıklamaları sonrası Kıbrıs ayağa kalktı! Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev: Kürtler, Şam ve Moskova arasında anlaşmaya varıldı Bursa'da 20 milyon dolarlık vurgun yapan dolandırıcı çetesi çökertildi