Son Dakika! ABD'li ilaç şirketi Moderna Inc'den koronavirüs aşısı müjdesi: Yüzde 94,5 etkili oldu - Son Dakika

Son Dakika! ABD'li ilaç şirketi Moderna Inc'den koronavirüs aşısı müjdesi: Yüzde 94,5 etkili oldu

16.11.2020 15:04

Son dakika! ABD'li ilaç şirketi Moderna Inc, geliştirdiği aşının koronavirüsü önlemede etkili olduğunu açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, "Faz 3 analizlere göre MRNA-1273'ün etkinlik oranı yüzde 94,5" denildi. Geçen hafta da Pfizer ve Biontech geliştirdikleri aşının yüzde 90 etkili olduğunu açıklamıştı.

Dünya üzerinde yaklaşık 1 yıldır süren koronavirüs salgınıyla ilgili henüz net bir aşı ya da tedavi yöntemi bulunamazken, aşı çalışması yapan şirketlerden açıklamalar art arta gelmeye başladı. ABD'nin Massachusetts kenti merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna Inc, üzerinde çalıştıkları aşıyla ilgili açıklamada bulundu.

"BUNLAR BİRÇOK İNSANA YARDIMCI OLACAK İKİ MÜKEMMEL AŞI"

Moderna CEO'su Stephane Bancel, Business Insider'a yaptığı açıklamada 30 bin kişiye yapılan iki dozluk aşı çalışmasının yüzde 94,5 etkili olduğu açıklandı. Bancel, "Bunlar, birçok ABD ve dünyadaki birçok insana yardımcı olacak iki mükemmel aşı" ifadelerini kullandı. Bancel ürettikleri aşının Pfizer Biontech aşısıyla kıyaslanmasının saflık olacağını nitelerken henüz kıyaslamak için çok erken olduğunun altını çizdi.

EN ÖNEMLİ AVANTAJI KOLAY SAKLANABİLMESİ

Bancel, Moderna'nın aşısının Pfizer/Biontech aşısına göre önemli bir avantajı olduğunu söyledi. Moderna'nın aşısının tipik buzdolabı sıcaklıklarında (2-8 derece) bir ay muhafaza edilebildiği belirtilirken, Pfizer'in atışının kuru buz ve özel kaplar gerektiren -70 derece sıcaklıkta saklanması gerektiği belirtildi.

"ANMA GÜNÜ'NE KADAR HERKESİN AŞIYA ULAŞACAĞINA İNANIYORUM"

Moderna CEO'su Stephane Bancel, Haziran ayına kadar isteyen her ABD vatandaşına koronavirüs aşısının hazır olacağını söyledi. ABD'nin 2021 yazında normale dönmesi hakkında tahminlerini paylaşan Bancel, "Anma Günü'ne kadar ABD'de aşı isteyen herkesin güvenli ve etkili bir aşıya ulaşacağına inanıyorum" dedi.

ABD için yazın resmi olmayan başlangıcına işaret eden Anma Günü, önümüzdeki yıl 31 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

BİONTECH VE PFİZER'IN GELİŞTİRDİĞİ AŞI %90 ETKİLİ OLDU

Öte yandan Türk kökenli Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci'nin kurduğu Biontech ve Pfizer'ın geliştirdiği koronavirüs aşısının da yüzde 90 etkili olduğu duyurulmuştu.

Son Dakika! ABD'li ilaç şirketi Moderna Inc'den koronavirüs aşısı müjdesi: Yüzde 94,5 etkili oldu

Son Dakika Dünya Son Dakika! ABD'li ilaç şirketi Moderna Inc'den koronavirüs aşısı müjdesi: Yüzde 94,5 etkili oldu - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (2)
  • Yusuf: Neymiş bu kış deyil gelecek kışa rahatlicakmışız aşı GELDİYİNDE. Ulan zaten gelecek kışa kadar giden gider kalan kalır. Aşı bahara kadar gelse gelmese ne olur. Bu iş hem ranta hemde sürü bağışıklına bırakmışlar. Cevap Yaz 14 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Felç geçiren oyuncu Sabina Toziya, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinden ayrıldı Son Dakika! Kartepe'de 13 Ocak'ta kaybolan doktorun cansız bedenine ulaşıldı Kendisini kahvaltı için uyandıran eşini ve küçük kızını kaynar suyla haşlayan cani koca: Karım bana hakaretler etti, kazara oldu Denizli-Antalya Karayolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı: 5 kilometre uzunluğunda kuyruk oluştu TOGG'un Gemlik Tesisi'ndeki üst yapı inşaatı için 1.500 kişi istihdam edilecek Sokak köpeklerinin saldırısından kaçmak isteyen kadın çareyi denize atlamakta buldu Avladıkları yaban keçisini döner yapıp yerken yakalanan kaçak avcılara 33 bin TL ceza ABD'li sağlık yetkililerinden çok sayıda kişinin alerjik reaksiyon gösterdiği Moderna aşısı için "dağıtımı durdurun" çağrısı