Son dakika: Bakan Varank: Koronavirüse yönelik desteklenen 14 projenin maliyeti 18 milyon lira - Son Dakika

Son dakika: Bakan Varank: Koronavirüse yönelik desteklenen 14 projenin maliyeti 18 milyon lira

Son dakika: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüse yönelik aşı ve ilaç çalışmaları kapsamında şu an desteklenen 14 projenin maliyetinin 18 milyon lira olduğunu açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüse yönelik ilaç ve aşı çalışmalarının maliyeti hakkında bir açıklama yaptı. Varank, "(Kovid-19'a yönelik aşı ve ilaç) Şu anda desteklediğimiz 14 projenin maliyeti 18 milyon lira, bu fonu araştırmacılarımıza sağlıyoruz. Temel ihtiyaç maddeleri, enerji gibi kritik sektörlerde hayatın devam etmesi için üretimi sürdürmek zorundayız" ifadelerini kullandı.

Bakan Varank'ın açıklamalarından satır başları:

"Bakanlığımızın ilgili kuruluşu TÜBİTAK, biz daha bu salgın Çin sınırında iken bilim insanlarımızla bir görüşme gerçekleştirdik. Bizim geçtiğimiz yıl geliştirdiğimiz 2 önemli gelişme var. Özellikle aşı geliştirme noktasında. Bu kurumlarımız nasıl aşı geliştirebiliriz şeklinde bir çalışma yürüyor şu an. 7 tane aşı, 7 ilaç, 14 projemiz var. Biz araştırmacılarımızdan 9 ay gibi kısa sürede netice alacağımız şeylere odaklanalım dedik. Bir portal da oluşturduk, bilim insanlarımızın yaptığı çalışmalar burada yayınlanıyor.

"18 MİLYON LİRALIK TALEP VAR"

14 araştırmacıdan 18 milyon liralık bir talep var. Biz bu fonu da araştırmacılara sağlıyoruz. Biz onlara önünüzde hiçbir engel yol dedik. Yeter ki bilim insanlarımız sonuç alsınlar. Yerli solunum cihazı ile ilgili 15 Nisan'dan itibaren teslim etmek gibi bir plan var. Ev tipi ya da taşınabilir solunum cihazları da var. Türkiye'de yine bunlara da destek verdiğimiz girişimciler var.

"FIRSATÇILIK YAPAN 198 FİRMAYA 10 MİLYONDAN FAZLA CEZA KESİLDİ"

Özellikle maske konusunda ben araştırma yaptım gelen şikayetler üzerine, Türkiye'de şu an 25 milyon maske üretebilecek kadar kumaş üretimi var. Peki bu şikayetler nereden geliyor, fırsatçılardan geliyor. Şu an sağlık çalışanlarımız adına hiç bir sorun yok. Fırsatçılık yapan 198 firmaya da 10 milyonun üzerinde ceza kesildi."

Son dakika: Bakan Varank: Koronavirüse yönelik desteklenen 14 projenin maliyeti 18 milyon lira
Ticaret Bakanlığı tek tek açıkladı! İşte haksız fiyat artışı yapan firmalar ve aldıkları cezalar


Son Dakika

İstanbul'un yanı başındaki kentte bulunan yazlıklara talep patlaması yaşanıyor! Fiyatlar yüzde 30 arttı Aracı kurum patronu Murat Güler ve şirketlerine borsada manipülasyon yaptığı gerekçesiyle işlem yasağı getirildi Yükselişe geçen dolar 6,78'den işlem görüyor Ünlü giyim firmasının finans uzmanı 4 milyon TL'lik vurgun yaptı Son dakika: Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağının uzamasıyla ilgili kapsamlı bir paket geliyor Kanal İstanbul'un güzergahında yabancı şirketler 791 bin metrekare yer aldı Kadın iç giyim markası Victoria's Secret'ın İngiltere operasyonlarına kayyum atandı Yılın ilk çeyreğinde en çok satan Android telefon Samsung Galaxy A51 oldu Ankara-Sivas arasını 2 saate indirecek YHT hattı yıl sonunda hizmete açılacak Güne düşüşle başlayan gram altın 365 liradan işlem görüyor Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşa nefes aldıracak 10 millet bahçesini daha hizmete açtı Altının kilogramı 368 bin liraya geriledi Çiftçilere 374 milyon lira destek ödemesi yapıldı Son Dakika: Merkez Bankası, firmalara yatırım taahhütlü 20 milyar liralık avans kredisi verecek Bakan Albayrak: Borsa İstanbul tarihinin en uzun soluklu yükselişini gerçekleştirdi