Son dakika: Çanakkale savaşlarında kullanılan gazi top Edremit'te restore edilecek - Son Dakika

Son dakika: Çanakkale savaşlarında kullanılan gazi top Edremit'te restore edilecek

17.03.2021 12:25
Son dakika: Çanakkale savaşlarında kullanılan gazi top Edremit'te restore edilecek

Son dakika gündem haberine göre Çanakkale savaşlarında ve milli mücadele döneminde kullanılan tarihi top Edremit Belediyesi tarafından yeniden gün yüzüne çıkarıldı.

Çanakkale savaşlarında ve milli mücadele döneminde kullanılan tarihi top Edremit Belediyesi tarafından yeniden gün yüzüne çıkarıldı. Bir hurdalıkta bulunan top belediye müzesi tarafından restore edilecek.

Çanakkale Savaşı'nda kullanılan, milli mücadele döneminde Edremit'e getirilen tarihi top Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi'ne teslim edildi. Osmanlı döneminde ordu envanterine giren Çanakkale zaferinde de kullanılan tarihi top uzun yıllar atıl bir durumda bekledikten sonra Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan'ın talimatı ile yeniden gün yüzüne çıkarıldı.

Sabahattin Ali'nin "Kuyucaklı Yusuf" romanına ve Edremitli yazar Fatma Bölek Gürel'in "Ölmez Ağacının Evi" romanına konu olan top, aslına uygun olarak yapılacak bakımın ardından ilçenin kültürel değerleri arasında yerini alacak.

Edremit Belediyesi Özel Kalem Müdürü Tayfun Canlı, "Bu topu Sıdıka Erke Etnografya Müzemize getirdik. Yıllardır atıl durumda olan topumuz müzemizde teşhir edilecek. Milli mücadele döneminde Edremit'te kazandırılan Kuva-i Milliye şehri Edremit'imizin Sıdıka Erke Müzesinde sergilenecek. Edremit'te yaşamış yazarımız Sabahattin Ali'nin Kuyucaklı Yusuf'una konu olan bu top bundan sonraki dönemde vatandaşlarımızın ziyaretine açılacak" dedi.

Edremit Belediyesi Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi Sorumlusu Cumhur Dokur da topun detayları ile ilgili bilgi verdi. Dokur, "Yaptığımız araştırmalarda Fried Krupp firmasının ürettiği Alman, Avusturya - Macaristan ve Osmanlı ordularında kullanıldığı anlaşılan bu top, uzun yıllar Edremit kent hafızasında yerini almış olan bir toptur. Edremit'teki Kuva-i Milliye kahramanlarını temsil eden bir toptur. Ayrıca 9 Eylül Edremit'in kurtuluş gününde halka teşhir edilen gururumuzdur. Söz konusu bu topun Çanakkale savaşlarında da kullanıldığı aşikar. Çünkü Osmanlı ordusunun envanterinde olduğu belli. Üzerinde Arapça harfler var. Aziz şehitlerimizin ruhuna ithafen biz de bu topu onaracağız. Eski haline getireceğiz" dedi. - BALIKESİR

YORUMLAR
500
Kazdağları'ndan geçen Assos ve Troya Tünellerinin Ağustos ayında açılması bekleniyor Kazdağları'ndan geçen Assos ve Troya Tünellerinin Ağustos ayında açılması bekleniyor Milli judocu Bilal Çiloğlu önce sakatlığını, sonra rakiplerini yenmek istiyor Milli judocu Bilal Çiloğlu önce sakatlığını, sonra rakiplerini yenmek istiyor Hentbolda kadın milliler, Dünya Şampiyonası elemelerinde İngiltere ile karşılaşacak Hentbolda kadın milliler, Dünya Şampiyonası elemelerinde İngiltere ile karşılaşacak
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Son dakika: Çanakkale savaşlarında kullanılan gazi top Edremit'te restore edilecek - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement