Çavuşoğlu: ABD ile Görüşmelerimiz Kesilmedi, Devam Ediyor - Son Dakika

Çavuşoğlu: ABD ile Görüşmelerimiz Kesilmedi, Devam Ediyor

20.03.2018 11:38

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "ABD ile görüşmeler kesilmedi, devam ediyor. Önümüzdeki günlerde müsteşarımız ABD'ye gidecek" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, " ABD ile görüşmeler kesilmedi, devam ediyor. Önümüzdeki günlerde müsteşarımzı ABD'ye gidecek" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu'nun 19 Mart'ta yapacağı Washington ziyareti ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın görevden alınmasının ardından iptal edilmişti.

ABD İLE YAPILAN 90 GÜNLÜK MUTABAKATTA NELER VARDI?

Gazete Habertürk'ten Bülent Aydemir'in haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden aldığı Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Ankara ziyaretinde anlayış birliğine varılan Suriye Çözüm Planı'nın detayları 19 Mart'ta iki ülke dışişleri bakanlarının bir araya geleceği toplantıda konuşulacaktı ancak Tillerson gidince planın işleyip işlemeyeceği merak konusu oldu.

Mike Pompeo dışişleri bakanlığı görevini devraldıktan sonra Türkiye bu konuda nabız yoklayacak.

Tillerson'un Ankara'ya önerdiği ve şu an askıda olan, "90 Gün Planı"nın detayları ise şunlar:

İSTİHBARAT PAYLAŞIMI:

Türkiye ile ABD arasında Suriye ve Irak'ta terörizmle mücadelede istihbarat paylaşımı ileri noktaya taşınacak. İstihbarat kuruluşları daha sıkı işbirliği yapacak. ABD ve Türkiye, terör örgütünün lider kadrosuna yönelik ortak operasyon yapacak. Bu mekanizmaya Irak da dahil olacak.

90 GÜNDE MÜNBİÇ:

ABD, 90 gün içinde Münbiç'ten YPG/ PKK'nın çıkarılmasını sağlayacak. Münbiç'te 30 kişilik gözlemci ya da idare kadrosu oluşturulacak. Bu kadro PYD dışındaki yerel unsurlardan seçilecek. Türkiye her ne ad altında olursa olsun PYD orijinli isimlerin bu komite içinde olmasını istemiyor.

SÜRE DOLDU:

ABD'nin önerdiği ve Türkiye'nin, ABD'nin samimiyetini somut adımlarla test etmek isteği teklifin detaylarının çalışılması için 16 Şubat'tan itibaren 30 günlük süre öngürülmüştü. Süre doldu ancak detayları görüşebilmek için ABD yönetiminin tutumu ve yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun görevine başlaması bekleniyor. Ankara, Tillerson'ın bu teklifi Trump'ın talimatıyla yaptığını ve Trump'ın bundan geri adım atmayacağını düşünüyor.

ŞEHİR ŞEHİR ARINDIRMA:

Plan Münbiç'te başarılı olursa başta Rakka olmak üzere YPG'nin bulunduğu yerlerde de uygulanacak. Fırat'ın doğusunda, Ayn el Arap'ta da kademeli uygulanacak stratejiye şehir şehir arındırma stratejisi deniliyor.

SURİYE GENELİNDE:

Terör örgütleri etkisiz hale getirilince Suriye halkı yurtlarına dönecek. Maddi destek sağ- lanacak. Arındırılan yerlere; Arap, Türkmen, Süryani, Kürt; terö- rist olmayan yerel unsurlardan geçici yönetim atanacak. Siyasi çözüm sağlanırsa bu yönetimler merkeze entegre edilecek.

SİLAHLARI TOPLAYIN:

Türkiye, ABD'den samimiyet testi olarak YPG'ye verilen silahların toplanmasını istedi ancak ABD adım atmadı. ABD, silah ve mühimmatların tükendiğini savunsa da Ankara fotoğraflarla bu tezi çürüttü. Ankara'nın, "YPG asla olmayacak" ısrarı, Washington'da karşılık bulmuş görünüyor.

Çavuşoğlu: ABD ile Görüşmelerimiz Kesilmedi, Devam Ediyor
Çavuşoğlu: ABD ile Görüşmelerimiz Kesilmedi, Devam Ediyor

Son Dakika Güncel Çavuşoğlu: ABD ile Görüşmelerimiz Kesilmedi, Devam Ediyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Oyuncu Leyla Lidya Tuğutlu'dan siyah bikiniyle yaza veda pozu 00:18 Oyuncu Leyla Lidya Tuğutlu'dan siyah bikiniyle yaza veda pozu Galatasaray'a gol attıktan sonra gözyaşlarına boğulan Emrah Başsan, o anları anlattı 23:25 Galatasaray'a gol attıktan sonra gözyaşlarına boğulan Emrah Başsan, o anları anlattı Bu defa büyülemedi! Ters ışıkta kalan Demet Özdemir şoke etti 23:03 Bu defa büyülemedi! Ters ışıkta kalan Demet Özdemir şoke etti
Son Dakika: Bilim Kurulu'ndan yüz yüze eğitimle ilgili kararlılık mesajı çıktı 21:44 Son Dakika: Bilim Kurulu'ndan yüz yüze eğitimle ilgili kararlılık mesajı çıktı Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak? Bakan Varank merak edilen konuya açıklık getirdi 18:59 Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak? Bakan Varank merak edilen konuya açıklık getirdi Hakimin tutuklama kararını duyunca çıldırdı! Kendini 2. kattaki duruşma salonundan aşağı attı 17:19 Hakimin tutuklama kararını duyunca çıldırdı! Kendini 2. kattaki duruşma salonundan aşağı attı
Acun Ilıcalı, O Ses Türkiye yeni jüri üyeleriyle ilk kez fotoğraf paylaştı 16:11 Acun Ilıcalı, O Ses Türkiye yeni jüri üyeleriyle ilk kez fotoğraf paylaştı Yaptığı yayınların ardından altıncı kez banlanan yayıncının, Twitch partnerliği iptal edildi 15:23 Yaptığı yayınların ardından altıncı kez banlanan yayıncının, Twitch partnerliği iptal edildi
Advertisement