Kar nedeniyle Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolu kapandı! 7 bin kişi mahsur kaldı 2 bin kişi kurtarıldı - Son Dakika

Kar nedeniyle Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolu kapandı! 7 bin kişi mahsur kaldı 2 bin kişi kurtarıldı

19.01.2022 08:37

Kar yağışı nedeniyle Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu'nda, Gaziantep kent merkezi ve Nurdağı ilçesinde ulaşım durdu; vatandaşlar arabalarında mahsur kaldı.

Gaziantep'te dün öğlen saatlerinde etkisini artıran ve kesintisiz devam eden kar yağışı tipi ile birlikte etkili oldu. Kentte akşam saatlerinde mesai bitiminde yollar tamamen kilitlendi.

HAYAT DURDU

Yolları kapatan kar nedeniyle yolcu otobüsleri, minibüsleri ve tramvaylarında aralarında bulunduğu binlerce araç yollarda kaldı. Araçlarda bulunan on binlerce kişi ise çok kısa mesafelere bile araçlarla yaptıkları saatler süren yolculuğun ardından yine saatlerce yol yürüyerek ulaşabildi.

"OTOYOL KAPALI"

Vali Davut Gül yaptığı açıklamada, dün geceden beri otoyolun kapalı olduğunu hatırlattı. Hasta ve tedaviye ihtiyacı olan vatandaşların kurtarılmasında ekiplerin öncelikli olarak görev yaptığını anlatan Gül, "Otoyol kapalı. Acil hasta olanları buna benzer tedavi ihtiyacı olanları, sağlık görevlileri merkezlere ulaştırıyor. Yani tedaviye ihtiyacı olup da sağlık merkezine ulaşamayan kimse yok." dedi.

"TEMEL NEDEN TIR KAZALARI"

Gece boyunca otoyoldaki 7 bin kişiye kumanya dağıtıldığını dile getiren Gül, şöyle konuştu: "Kar kalınlığı 45-50 santimetre. Otoyoldaki temel neden tır kazaları. Ekiplerimiz kazaya karışan tırları tek tek çekmeye çalışıyor. Karayollarının yanı sıra tüm kamu kurumlarının yanı sıra da özel sektörden temin ettiğimiz iş makineleri çalışmalarını sürdürüyor. Yer yer tipi de var. Bu da çalışma şartlarını daha da zorlaştırıyor. Gündüz gözüyle biraz daha rahat hareket edilir diye düşünüyoruz. Şu an için otoyoldaki 2 bin kişi kurtarıldı."

Vali Gül, vatandaşları araç kullanmamaya davet ederek, yollarda oluşacak araç trafiğinin ekiplerin çalışmasını daha da zorlaştırdığını sözlerine ekledi.

EKİPLER SABAHA KADAR ÇALIŞTI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise dün hayatı olumsuz etkileyen yağışa ve çalışmalara ilişkin, şunları söyledi: "51 santimetre kar yağışı. Tüm teknik ekibimizle yaklaşık 160 iş makinesi, 600 personelle sahada yaşanan tıkanmaları çözmek için gayret gösteriyoruz. İnşallah şu anda sıkışık olan bölgelerin büyük bölümü açıldı. Onkoloji ve Kuzeyşehir kısmı rahatladı, havalimanı yolu açık. Abdulkadir Yüksel Bulvarı da rahatladı. Sıkıntı şu an için 2 tane tır burada devrildiği için D400 yolunda. İlgili mercilerle yolun açılması için görüştük. Üniversite bölgesinde de tıkanma var. Amacımız sabah halkımız uyandığında, işe gitmek istediğinde rahat etsin. Şu an yaşanan sorunlar, sabah yaşanmasın istiyoruz. Tüm ekip olarak çabamız bu, bu amaçla sabaha kadar çalışacağız."

YORUMLAR (2)
  • KEMAL ERASLAN: Dün şehirde belediye aracının çalıştığını gören varsa helal olsun Belediye otobüsü çalışmıyor tramvay tek yön çalışıyor (gazi ulaş çağrı merkezi bilgisidir ) sabah oldu belediye araçları yine yok . Tamam sokaklar açılamayabilir ama ana yollar bari açılsın, tuzlansın Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Kenan Mamuk: Bu 2000 kişi kim arkadaş milletle niye dalga geçiyorsunuz .15 saattir yoldayız hangi 2000 niye hiç ilerleme yok, dünden beri arabadan arabaya gezip bir lokma hamile eşine yiyecek arayanlar var hangi 7000 kişiye kumanya dağıttınız .bir sürü profesyonel kurum kuruluş varken yolda mahsur kalmış vatandaşlarınıza 14 15 saat boyunca destek çıkamıyorsunuz yuh olsun Cevap Yaz 3 3 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Güncel Kar nedeniyle Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolu kapandı! 7 bin kişi mahsur kaldı 2 bin kişi kurtarıldı - Son Dakika


Advertisement