Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den dikkat çeken öneri: Grip aşısı mutlaka yaptırılmalı - Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den dikkat çeken öneri: Grip aşısı mutlaka yaptırılmalı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, grip ile koronavirüs belirtilerinin benzerlik taşıdığını ve sonbaharda birbirine karıştırılacağını söyleyerek mutlaka grip aşısı yaptırmak gerektiğini söyledi.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, artan koronavirüs vaka sayılarının Kurban Bayramı'nın yansımaları olduğunu söyledi. Yamanel, sonbaharın yaklaşmasıyla grip belirtilerinin artacağını ve koronavirüs belirtileri ile karıştırılabileceğini ifade ederek, vatandaşların mutlaka grip aşısı yaptırmak gerektiğini belirtti.

"MUTLAKA GRİP AŞISI OLMAK GEREKİYOR"

Sonbaharda grip faktörünün ortaya çıkacak etkenler arasında olduğunu ifade eden Yamanel, "Kovid-19 ile grip belirtileri birbirine çok benziyor ve karışabilir. Bu nedenle mutlaka grip aşısı olmak gerekiyor. Grip aşısını bütün vatandaşlarımıza kesinlikle öneriyoruz" diye konuştu.

"DONDURULMUŞ GIDALARDA DA VİRÜS OLABİLİR"

Yamanel, Çin'de dondurulmuş tavuk kanadında koronavirüs tespit edilmesine ilişkin ise, "Dondurulmuş gıdalarda virüse rastlanılabilir ve dondurulmuş gıdalarda virüsün yaşama ihtimali daha uzun oluyor. Bu nedenle dondurulmuş gıdaları aldığımız zaman çözdükten sonra mutlaka çok iyi şekilde pişirmemiz gerekiyor. Dondurulmuş gıdalarda virüs uzun süre yaşayabilir" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den dikkat çeken öneri: Grip aşısı mutlaka yaptırılmalı
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel

"SÜREÇ DİNAMİK, KARARLAR ANLIK DEĞİŞEBİLİYOR"

Yamanel, Bilim Kurulu önerisiyle okulların açılmasının 1 ay ertelenmesine ilişkin ise, şunları kaydetti: "Okullar bir aylık bir gecikmeyle açılacak. Bu gecikmenin ardından da belli sınıfların açılması gündemde. Böyle olunca da seyreltilmiş bir model oluyor ve online eğitim diğer sınıflar için devam edecek. Okullarda daha güvenli bir ortam olacak. Bu vaka sayılarıyla okulların açılması biraz zordu. Bu nedenle alınan karar bence çok doğru. Tabi ki bir ay sonra da yine vaka sayılarının değerlendirilmesi söz konusu olacaktır. Buna göre karar alınacaktır. Kararlar anlık olarak değişebiliyor. Çünkü çok dinamik bir süreç."

"AŞIMIZ; MASKE, SOSYAL MESAFE VE HİJYEN KURALLARI"

Yamanel, vatandaşları kurallara uymaları konusunda uyararak, "Bu konuda yine en başından beri söylediklerimizi söylüyoruz. Aşı bulunana kadar ya da çok etkin bir tedavi olana kadar bizim aşımız, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarıdır. Bunlara hastalığın sonuna kadar her ortamda çok ciddi bir şekilde uymamız gerekiyor" ifadelerine yer verdi.

"RUSYA'DAKİ AŞININ GÜVENİLİRLİĞİNİ ORTAYA KOYMASI GEREK"

Yamanel ayrıca, Rusya'nın geliştirdiğini açıkladığı koronavirüs aşısına ilişkin ise, "'Aşıyı bulduk' açıklamaları bizim için sevindirici açıklamalar. Ama tabi ki güvenliğinin, güvenirliğinin ve etkinliğinin tam olarak ortaya konması lazım. Bunları beklemekteyiz. Yani güvenlik ve etkinlik çalışmalarını tam olarak görmek lazım. O zaman içimiz rahat edecek. Bunun da ben 2021 yılının ortalarında olacağını tahmin ediyorum. O zamana kadar ki aşımız her zaman söylediğimiz gibi maske, mesafe ve hijyen kuralları" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den dikkat çeken öneri: Grip aşısı mutlaka yaptırılmalı

Haber Yayın Tarihi: 15.08.2020 09:24 - Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bilim Kurulu Üyesi Yamanel'den dikkat çeken öneri: Grip aşısı mutlaka yaptırılmalı - Son Dakika

YORUMLAR (4)
  • Hasan: Yaptırın diyeceğinize bakana söyleyin de halka ücretsiz aşılasın boş konuşuyorsunuz dışarı çıkmayın falan filan 10 sene ilacı bulunmazsa ne olacak 10 sene evde mi oturacak millet hayır siz doktorlar hep evde misiniz hayır tatilde düğünde gezmese ama siz sağlık çalışanı ya bişey olmaz olan 65 yaşındaki yaşlıyıara oluyor ölmeden mezara koydunuz zaten kimse yanına gitmesin dışarı çıkmasın eee ne olacak böyle hayat mi olur bu yol olmuyor başka bir yol bulun artık mesafe maske oluyor bu yöntem Cevap Yaz 3 1 Yayından Kaldır
  • Yaşlılar?: Yaşlıları korumak iyi de dışarı bakar mısın, parklar, bahçeler, düğünler, cenazeler, camiler kimlerle dolu. Eve girdiği yok bunların. Bunlar yüzünden 26 milyon çocuk okullarından geri kalıyor. Şu anda memlekette okul hariç her yer açık. Okula gitmeyen çocuklar da evde değil zaten, onlar da full dışarda. Bu durumda yaşlıların dışarı çıkışı yasaklansa, çocuklar okula gitse daha güvenli olmaz mı? Çocuklar zaten dışarda temastalar. Bari okul daha güvenli. Okula göndermeyen göndermez, TVden takip ede 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Niğde'de meydana gelen deprem sonrası vatandaşlar sokağa döküldü Çin'de, Rusya'dan ithal edilen dondurulmuş kalamarlarda koronavirüse rastlandı Türk tiyatrosunda güldürü geleneğinin nişanesi "Kel Hasan Efendi Kavuğu" Şevket Çoruh'a devredildi Eski Sinop Belediye Başkanı Zeki Yılmazer, tartıştığı kişiyi vurdu MHK başkanını seçtiği iddialarına Rıdvan Dilmen'den çok sert tepki: Kim vatansever, kim terör örgütüyle beraber açıklayacağım Genç kız, bakıcılığını yaptığı 13 yaşındaki çocuktan hamile kaldı Emekli polis memurunun otomobilinden 61 kilo 750 gram eroin çıktı Yoldan geçenlerin güreş yaptığını sandığı iki kişinin kavga ettiği ortaya çıktı