Son dakika haber: Afrika Boynuzu'nda tarihi "Somali" zirvesi - Son Dakika

Son dakika haber: Afrika Boynuzu'nda tarihi "Somali" zirvesi

14.06.2020 14:37
Son dakika haber: Afrika Boynuzu'nda tarihi

Son dakika haberleri... Afrika Boynuzu'nda uzun yıllardır siyasi çekişme içindeki Somali ve özerk Somaliland'in liderleri, komşu ülkelerin öncülüğünde bir araya gelecek.

Afrika Boynuzu'nda uzun yıllardır siyasi çekişme içindeki Somali ve özerk Somaliland'in liderleri, komşu ülkelerin öncülüğünde bir araya gelecek.

Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu ve Somali'nin özerk bölgesi Somaliland'in Başkanı Musa Bihi Abdi, bugün Cibuti'de Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ve Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Gulle'nin ara buluculuğunda görüşecek.

Cibuti Cumhurbaşkanı Gulle, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada; "Yarın, iki lider arasındaki ara buluculuk çabalarına devam etmek için Cumhurbaşkanı Fermacu ve Abdi arasındaki toplantıya başkanlık edeceğim. Başbakan Abiy Ahmed'i de görüşmelere katılmaya davet ettim." ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Somali Özel Temsilcisi James Swan da Somali ve Somaliland heyetlerinin son zamanlarda bir dizi görüşme yaptığını açıkladı.

İlk görüşme şubatta yapıldı

Fermacu ve Abdi, şubat ayında Etiyopya'nın arabuluculuğunda bir araya gelmişti. Söz konusu görüşme, 2017'de iş başına gelen iki liderin ilk buluşması olmuştu.

"İngiliz Somalisi" olarak adlandırılan Somaliland, 26 Haziran 1960'ta elde ettiği bağımsızlığın ardından 1 Temmuz 1960'ta "İtalyan Somalisi" olarak adlandırılan bugünkü Somali ile birleşme kararı almıştı.

1969'dan 1991'e kadar Somali'nin başında kalan ve askeri darbeyle iş başına geçen Siad Barre, 1980'li yılların sonlarında patlak veren iç savaşın ardından muhaliflerce devrilmişti.

Muhalif grupların merkezi hükümet kurmayı başaramayıp birbiriyle çatışmaya başlamasının ardından Somaliland, 1991'de tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haber: Afrika Boynuzu'nda tarihi 'Somali' zirvesi - Son Dakika


Son Dakika

Çukur'da ayrılıkların ardı arkası kesilmiyor! Başrol oyuncusu diziye veda etti IMF'den Türkiye ekonomisi için yüzde 6'lık büyüme tahmini Temizlik görevlisi yolda bulduğu 50 bin lirayı sahibine teslim etti Yavru köpeklere cinsel istismarda bulunan sapık gözaltına alındı Ünlü spiker Hülya Hökenek, canlı yayında zamlara isyan etti: Bu fiyatlar gerçek mi? Genç kadın kendisine "Balina" diyenleri azmiyle bin pişman etti Nevşin Mengü'den "Kendi polisime saldırmam" diyen Cüneyt Arkın'a yanıt Koronadan hayatını kaybeden Karadeniz'in kanaat önderlerinden Nuri Genç'in cenazesine binlerce kişi katıldı