Son dakika haber: Çin'e ait 13 savaş uçağı, Tayvan'ın "hava savunma sahasına" girdi - Son Dakika

Son dakika haber: Çin'e ait 13 savaş uçağı, Tayvan'ın "hava savunma sahasına" girdi

24.01.2022 17:37
Son dakika haber: Çin'e ait 13 savaş uçağı, Tayvan'ın "hava savunma sahasına" girdi

Son dakika gündem haberi... Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na (PLA) ait 13 savaş uçağının Tayvan'ın "Hava Savunma Tanımlama Sahası" (ADIZ) ilan ettiği bölgeye girdiği bildirildi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na (PLA) ait 13 savaş uçağının Tayvan'ın "Hava Savunma Tanımlama Sahası" (ADIZ) ilan ettiği bölgeye girdiği bildirildi.

Tayvan Savunma Bakanlığının resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, 8 J-16 ve 2 J-16D avcı uçağıyla 1 Y-8 ASW deniz devriye uçağının, 2 H-6 bombardıman uçağının dün akşam hava savunma sahasının güneybatı bölümüne girdiği belirtildi.

Açıklamada, uçakların telsizle uyarıldığı, askeri devriye uçakları ile hava savunma füze sistemlerince takibe alındığı ifade edildi.

Dün de 39 PLA uçağı, ADIZ'a girmişti. Uçuşlar, bu yıl Tayvan'ın bildirdiği en çok sayıda uçağın katıldığı "ihlal" olmuştu.

İki günde bölgeye giren uçak sayısı 52'ye yükseldi.

Tayvan'ın çok sayıda uçakla girmesi, bölgede gerilimi yükseltmişti

Pekin'in 2021'de Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun yıl dönümünün kutlandığı 1 Ekim ve izleyen günlerde, Tayvan'ın Hava Savunma Tanımlama Sahası (ADIZ) ilan ettiği bölgeye çok sayıda uçakla girmesi, bölgede gerilimi yükseltmişti.

Tayvan Savunma Bakanlığı, 1 Ekim'de 38, 2 Ekim'de 39, 3 Ekim'de 16 ve 4 Ekim'de 56 savaş uçağının hava savunma tanımlama sahasına girdiğini bildirmişti.

4 Ekim'deki uçuşlar, Tayvan'ın kayıtlarını tutmaya başladığı Eylül 2020'den bu yana bir günde tespit ettiği en çok sayıda uçağın katıldığı "ihlal" olmuştu.

Uluslararası hukukta tanımı bulunmayan ve herhangi bir uluslararası otorite tarafından denetlenmeyen ADIZ, genelde ülkelerce tek taraflı ilan ediliyor. Tanımlama sahası, ülkenin tanımlı hava sahasını ihlal niyeti olmayan sivil uçakları kapsamına almıyor ancak bölgeye giren askeri uçaklar, potansiyel tehdit değerlendirilerek uyarılıyor.

Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim, Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971'e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Pekin hükümetinin Çin'in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan'ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, "Tek Çin" ilkesini benimseyerek Tayvan'ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Çin, Boğazı ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

YORUMLAR
500
Çin, Kanada'nın Huawei ve ZTE'ye getirdiği yasağa tepki gösterdi Çin, Kanada'nın Huawei ve ZTE'ye getirdiği yasağa tepki gösterdi Pekin'de yerel kaynaklı vakalar nedeniyle Kovid-19 tedbirleri genişletildi Pekin'de yerel kaynaklı vakalar nedeniyle Kovid-19 tedbirleri genişletildi Video: Beijing'de Kargo Şirketleri, Kovid-19'un Yeniden Canlanması Nedeniyle Dezenfeksiyon Tedbirlerini Artırdı Video: Beijing'de Kargo Şirketleri, Kovid-19'un Yeniden Canlanması Nedeniyle Dezenfeksiyon Tedbirlerini Artırdı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haber: Çin'e ait 13 savaş uçağı, Tayvan'ın 'hava savunma sahasına' girdi - Son Dakika


Advertisement