Son dakika haber... HDP önündeki eylemde 413'üncü gün - Son Dakika

Son dakika haber... HDP önündeki eylemde 413'üncü gün

19.10.2020 11:27
Son dakika haber... HDP önündeki eylemde 413'üncü gün, System.String[]

Son dakika haberi... DİYARBAKIR'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 151 aile, HDP il binası önündeki oturma eylemini 413'üncü günde de sürdürdü.

DİYARBAKIR'da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 151 aile, HDP il binası önündeki oturma eylemini 413'üncü günde de sürdürdü. 18 yaşındayken Diyarbakır'dan kaçırılan oğlu Mehmet Şeyhmus Talmaç için oturma eylemini sürdüren Selma Talmaç, oğlunun kandırılarak götürüldüğünü belirterek, "Oğlumu çok özledim. Neredeysen çık gel. Ben arkandayım. Ailen seni istiyor ve özlemiş. Harita mühendisi olacaktı oğlum. Hedefleri vardı" dedi.

Diyarbakır'da yaşayan Mehmet Akar, geçen yıl 21 Ağustos'ta ortadan kayboldu. Akar'ın annesi Hacire Akar, 1 gün sonra HDP Diyarbakır il binası önüne geldi. Oğlunun HDP'liler tarafından dağa kaçırıldığını söyleyen anne Akar, il binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3'üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Akar'ın çocuğuna kavuşması, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler için umut oldu. Akar'ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylül'de HDP binası önünde oturma eylemine başladı.

EVLADINA KAVUŞAN AİLE SAYISI 19 OLDUHacire Akar'ın oğlu Mehmet'in yanı sıra eyleme katılanlardan Hatice Ceylan'ın oğlu Cafer, Hüsniye- Hüseyin Kaya çiftinin kızları Mekiye, Halime Kadran'ın torunu Halil İbrahim, Necla-Metin Açan çiftinin oğlu Harun, Nizamettin-Aslıhan Eşrefoğlu çiftinin oğlu Hüseyin, Gevriye Ayhan'ın kızı Pelda, Melik Aslan'ın oğlu Volkan, Muhteber Birlik'in oğlu Veysi, Cahide Alkan'ın oğlu Mehmet Emin, Şahize Altınkaynak'ın kızı Halise Alptekin, Naime Dalmış'ın kızı Tekoşin Açar, Sait Açar'ın oğlu Haşim, Cemal Ertaş'ın oğlu Ramazan, Sever Fidan'ın oğlu Tayfur Fidan, Gülşen Çetin'in oğlu Erdal Çetin, Fahrettin- Meryem Akkuş çiftinin oğulları Erkan, Fattah-Perihan Kaya çiftinin oğlu Cuma ile en son Safiye-Mehmet Emin Coşkun çiftinin oğlu İbrahim Coşkun'un da teslim olmasıyla evlatlarına kavuşan aile sayısı 19 oldu.'NEREDEYSEN GEL OĞLUM, DEVLET SENİN ARKANDA'2017 yılında Diyarbakır'dan kaçırılan oğlu için HDP il binası önünde oturma eylemi yapan Selma Talmaç, oğlunun küçük olduğunu ve kandırılarak götürüldüğünü ifade ederek, şunları belirtti: "Onu kandırdılar. Hedefleri vardı. Onu çok özlemişim. Neredeysen çıkıp gel oğlum. Ben arkandayım. Ailen seni istiyor ve özlemiş. Harita mühendisi olacaktı ve hedefleri vardı. İlk başta subay olmak istiyordu. 2 kez de sınavına girdi. Olmayınca harita mühendisi olma hayali kurdu. Oğlumu bulmak için her yere gittik. Aradık, gezdik ama bulamadık. Tunceli'de olduğunu öğrendik. Beni duyuyorsa, bana dönsün. Neredeysen gel oğlum. Devlet senin arkanda. Gelene kadar burada olacağım. Allah'tan umudumu kesmiyorum. İnşallah onun gibi insanlar geri döner ve annelerine kavuşurlar. Ben de büyük bir mutlulukla paylaşıp, oğlumun geldiğini söyleyeyim."

Son dakika haber... HDP önündeki eylemde 413'üncü gün
Son dakika haber... HDP önündeki eylemde 413'üncü gün
Son dakika haber... HDP önündeki eylemde 413'üncü gün
Son dakika haber... HDP önündeki eylemde 413'üncü gün
Son dakika haber... HDP önündeki eylemde 413'üncü gün

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Son dakika haber... HDP önündeki eylemde 413'üncü gün - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti KKTC seçimleri üzerinden polemik yaşayan Adil Gür ve Kemal Öztürk canlı yayında fena kapıştı "Hazır asker" imajıyla gündeme bomba gibi düşen Yıldız Tilbe, yeni tarzıyla yine çok konuşulacak Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Azerbaycan'dan asker talebi gelirse Türkiye tereddüt etmez Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret