Son dakika haber... "Kaset kumpası" davasına devam edildi - Son Dakika

Son dakika haber... "Kaset kumpası" davasına devam edildi

30.09.2020 13:41
Son dakika haber...

Son dakika haberleri... Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 171 sanıklı "kaset kumpası" davasının görülmesine devam edildi.

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 171 sanıklı "kaset kumpası" davasının görülmesine devam edildi.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuksuz sanıklar ile tarafların avukatları katıldı.

Tutuklu sanıklar ise bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmada hazır edildi.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Hüseyin K, sanıklardan Ömer Demir ile Edirne'nin İpsala ilçesinde gözaltına alındıktan sonra karakolda tanıştıklarını söyledi.

Demir ile Edirne'de aynı cezaevinde kaldıklarını bildiren Hüseyin K, Mahkeme Başkanı'nın sorusu üzerine hakkında FETÖ üyeliği iddiasının bulunduğunu söyledi.

"Yurt dışına çıkarken mi yakalandınız?" sorusuna karşılık Hüseyin K, "Benim öyle bir niyetim yoktu. Yol kenarında polis çevirmesinde yakalandık. Ömer Demir de oradaydı. İzmir'den bir arkadaşımızla ailecek Edirne'ye geziye gidiyorduk. Orada karşılaştık. Karakola getirildik. Cezaevinde beraber kaldık. Demir ile ilgili bilgim bu kadardır." dedi.

Tanık Remzi U. da komiser yardımcısı olarak görev yaptığını, ihraç durumda bulunduğunu söyledi.

Sanıklardan Şerif Yiğit'i tanıdığını belirten Remzi U, sanıkla Ağrı'da beraber çalıştıklarını anlattı. Geçmişte FETÖ içinde bulunduğunu, etkin pişmanlıktan yararlanıp örgüte ilişkin bildiklerini anlattığını ifade eden Remzi U, Şerif Yiğit ile örgüt içinde aynı sohbet grubu içinde yer almadıklarını, fakat birlikte örgütün pazar günleri düzenlediği kahvaltı organizasyonlarına katıldıklarını söyledi.

Remzi U, "Ağrı'da örgütün kiralamış olduğu bir daire vardı. Bir marketin üstünde. Kimsenin kalmadığı bu ev, bu tip organizasyonlara ev sahipliği yapardı. Biz sadece o eve hafta sonu gider, kahvaltı yapardık. Akabinde biri gelirse onun sohbetini dinlerdik. Namazımızı kılar ayrılırdık. Şerif ile ilgili bilgim bu. O dönemde istihbaratta çalıştığını hatırlıyorum." dedi.

Tanık beyanlarının ardından ara karar açıklayan mahkeme, dosyanın esasa ilişkin mütalaasını hazırlaması için Cumhuriyet Savcısı'na verildiğini bildirdi.

Dava, 13-14 Ocak 2021'e ertelendi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haber... 'Kaset kumpası' davasına devam edildi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk: Aşı yaptıranlar hemen ertesi gün kısıtlamalardan muaf edilmemeli, en az 40 günlük bir süreç olabilir Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan İBB'nin mobil ekmek büfelerine yasak Marketten dönen çift kurşuna dizildi! Camdan bakan çocuk anne ve babasının cansız bedenini gördü Mansur Yavaş'tan Ankara'da yaşayan EYT'lilere müjde: GSS primlerini ödemeye başlıyoruz Trump'ın Biden'a bıraktığı mektubun içeriği basına sızdı: Joe biliyorsun ben kazandım İbo Show'un 10. bölüm fragmanı yayınlandı! 15 yıldır İbrahim Tatlıses ile küs olan Ebru Yaşar programa geliyor Yunanistan Parlamentosu Üyesi Velopoulos: Tek kurşun dahi atamadan Ege'nin yarısını Türklere kaybedeceğiz Eskort sitesine büyük darbe: 2 ayda bir milyona yakın para kazanmışlar