Son dakika haber... Kırşehir'in yöresel yemeği "ayva boranısı" coğrafi işaretle tescillendi - Son Dakika

Son dakika haber... Kırşehir'in yöresel yemeği "ayva boranısı" coğrafi işaretle tescillendi

15.09.2021 13:33
Son dakika haber... Kırşehir'in yöresel yemeği

Son dakika haberleri: Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Kırşehir'in yöresel "ayva boranısı" yemeğini coğrafi işaret belgesiyle tescil etti.

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Kırşehir'in yöresel "ayva boranısı" yemeğini coğrafi işaret belgesiyle tescil etti.

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin yöresel lezzeti ayva boranısına coğrafi işaret belgesi almak için oda olarak yaklaşık 6 ay önce müracaat yaptıklarını söyledi.

Yemeğin tarifi ve yöreye ait olduğuna yönelik kanıtları içeren başvurunun ardından yapılan değerlendirmenin olumlu sonuçlandığını belirten Yılmaz, daha önce de "çirleme" yemeğine coğrafi işaret aldıklarını hatırlattı.

Yılmaz, farklı kurumların girişimleriyle alınan coğrafi işaret belgeleriyle de kentin 5 yemek ve ürününün tecil edildiğini, 3 yemek için yaptıkları müracaatın işlemlerinin ise devam ettiğini aktardı.

Odanın stratejik planı kapsamında coğrafi işaret çalışmaları yaparak marka şehir oluşturmanın en önemli hedefleri olduğuna vurgu yapan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Binlerce yıllık tarihe ve kültüre ev sahipliği yapan Anadolu'nun kıymetli şehri Kırşehir, kendine has yöresel lezzetleri ile her daim dikkatleri üzerine çekmiştir. Kırşehir ayva boranısı yemeği et ile ayvanın bir arada kullanıldığı, kendine has lezzeti ile dikkati çeken önemli yöresel lezzetlerimizden biridir. Projemize katkı sunan, başvuru aşamasından dokümanın hazırlanmasına kadar emeği geçen takım arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haber... Kırşehir'in yöresel yemeği 'ayva boranısı' coğrafi işaretle tescillendi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Kastamonu, Sinop ve Bartın'daki selden zarar görenlerin elektrik faturaları 3 ay ertelendi 00:24 Kastamonu, Sinop ve Bartın'daki selden zarar görenlerin elektrik faturaları 3 ay ertelendi Diyanet İşleri Başkanlığı'na Prof. Dr. Ali Erbaş yeniden atandı 00:07 Diyanet İşleri Başkanlığı'na Prof. Dr. Ali Erbaş yeniden atandı Avusturyalı Bakan Karoline Edtstadler: Türkiye AB'ye şantaj yapamaz 00:01 Avusturyalı Bakan Karoline Edtstadler: Türkiye AB'ye şantaj yapamaz
Çok acı olay! Yolun karşısına geçmeye çalışan 9 yaşındaki çocuk arabanın altında kaldı 23:52 Çok acı olay! Yolun karşısına geçmeye çalışan 9 yaşındaki çocuk arabanın altında kaldı Fatih Terim'den Lazio maçı sonrası 23:15 Fatih Terim'den Lazio maçı sonrası "İtalyanca" şov! Basın toplantısına damga vurdu 16 yıl önceki halini paylaşan Mabel Matiz, takipçilerini şoke etti 22:34 16 yıl önceki halini paylaşan Mabel Matiz, takipçilerini şoke etti
Meteoroloji gün verip uyardı! İstanbul dahil 16 kente kuvvetli yağış geliyor 21:10 Meteoroloji gün verip uyardı! İstanbul dahil 16 kente kuvvetli yağış geliyor Tartıştığı kardeşini tabancayla vurarak öldürdü 19:33 Tartıştığı kardeşini tabancayla vurarak öldürdü
Advertisement