Koronadan korunmak için "kutsal iksir" içen Sri Lankalı Sağlık Bakanı'nın testi pozitif çıktı - Son Dakika

Koronadan korunmak için "kutsal iksir" içen Sri Lankalı Sağlık Bakanı'nın testi pozitif çıktı

23.01.2021 19:45

Sri Lanka'da Hindu büyücünün yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiğini öne sürdüğü "kutsal iksiri" etkili olduğunu savunarak kullanan ve halka da tavsiye eden Sağlık Bakanı Pavithra Wanniarachchi Kovid-19'a yakalandı.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Wanniarachchi'nin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı ve hastanede tedaviye alındığı belirtildi.

Ülkenin başkenti Kolombo yakınlarındaki Kegalle kentinde geçen ay bir Hindu büyücü, "Kovid-19'a karşı ömür boyu koruma sağlayan" iksir geliştirdiğini iddia etmişti. Büyücünün, bir gece Hindu tanrıçası Kaali'nin rüyada kendisine görünerek "İnsanlığı Kovid-19'dan kurtarmak için bal ve hindistan cevizi karışımlı iksir tavsiye ettiğini" öne sürdüğü belirtilmişti.

Bakan Wanniarachchi'nin söz konusu iksiri denediğini ve virüse fayda sağladığını açıklamasının ardından binlerce kişi, karışımdan almak için Kegalle'ye akın etmişti.

Muhalefet partileri ise karışımın Kovid-19'dan koruduğuna dair hiçbir bilimsel verinin olmadığını belirterek, Sağlık Bakanı'nı halkı yanlış yönlendirmekle suçlamıştı.

Koronadan korunmak için 'kutsal iksir' içen Sri Lankalı Sağlık Bakanı'nın testi pozitif çıktı
Pavithra Wanniarachchi

SAĞLIK BAKANI, ZORUNLU CANSIZ BEDEN YAKMA UYGULAMASIYLA DA ELEŞTİRİLİYOR

Bakan Wanniarachchi, Kovid-19'dan vefat edenlerin cansız bedenlerini din ayrımı gözetmeden zorunlu olarak krematoryumda yakma uygulamasını devam ettirmesi nedeniyle de eleştiriliyor.

Zorunlu cansız beden yakma uygulamasına karşı çıkan ve bu uygulamanın Müslümanlara karşı ayrımcılık olduğunu söyleyen Sri Lankalı Müslümanlar, Kovid-19'dan ölen Müslümanların cenazelerinin toprağa verilmesini talep ediyor.

Sağlık Bakanlığı'nın atadığı ve 3 mikrobiyolog, 6 virolog, bir bağışıklık sistemi uzmanı ile bir aşı uzmanından oluşan 11 kişilik Hekimler Birliği Heyeti, konuya ilişkin 2 Ocak'ta yayımladıkları raporda, "Uzman heyeti, salgından ölenlerin cesedinin kaldırılmasına yönelik tavsiyeleri gözden geçirerek, sağlık tedbirlerine riayet edilmek kaydıyla ölü yakmanın yanı sıra toprağa verme işleminin de uygulanabileceğine karar vermiştir." açıklamasında bulunmuştu.

Heyetin raporuna rağmen Sağlık Bakanı Wanniarachchi, 7 Ocak'taki meclis oturumunda "sağlık güvenliği gerekçesiyle" ceset yakma uygulamasını sürdüreceklerini duyurmuştu.

Koronadan korunmak için kutsal iksir içen Sri Lankalı Sağlık Bakanı'nın testi pozitif çıktı

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Koronadan korunmak için 'kutsal iksir' içen Sri Lankalı Sağlık Bakanı'nın testi pozitif çıktı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Beşiktaş Vodafone Park'ta 3 puan için sahada! Canlı anlatım Konyaspor, konuk ettiği Gaziantep FK ile 0-0 berabere kaldı Oyuncu Eda Ece koronaya yakalandı, Yasak Elma dizisinin senaryosu değişti Karadeniz'de 'mutant virüs' endişesi! Uzak mesafeden bulaşabiliyor Son dakika: Yapılandırma ödemesi yapmak isteyenler bu hafta sonu kısıtlamadan muaf olacak Sahte şeyh mahkemeyi etkilemek için 14 yeni tanık getirtti, hakim sayıyı fazla bulup duruşmayı erteledi Kerimcan Durmaz, 'Peşimde' şarkısının klibinde kadın kılığına girip Sharon Stone pozu verdi Kerestelerin altında kalıp ölen kardeşinin yüzüne son kez bakıp gözyaşı döktü