Pfizer, koronavirüs aşısının acil kullanımı için ABD Gıda ve İlaç Dairesine başvuruda bulundu - Son Dakika

Pfizer, koronavirüs aşısının acil kullanımı için ABD Gıda ve İlaç Dairesine başvuruda bulundu

20.11.2020 15:41

Amerikan ilaç şirketi Pfizer, ABD'de yeni tip koronavirüs aşısının acil kullanıma izin verilmesini istedi. Pfizer/BioNTech'in aşısının üçüncü aşama klinik denemelerinin sonuçlarında yüzde 95'ten fazla koruma sağladığı açıklandı.

Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech, aşının koruma özelliğinin yanı sıra iyi bir güvenlik kaydına sahip olmasının, acil kullanıma uygun olduğu anlamına geldiğini açıkladı.

AVRUPA'DA DA MÜREACAATLARA BAŞLADI

Acil kullanım için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvuruda bulunan Pfizer ve BioNTech, Avrupa'da da halihazırda kurumlara müracaat etmeye başladı.

YÜZDE 95 ETKİLİ OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTI

Amerikan ilaç firması Pfizer, BioNTech ile yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiği aşının 3'üncü aşama denemelerini sonuçlandırdığını ve aşının virüse karşı yüzde 95 etkili olduğunu duyurmuştu.

2021 SONUNA DEK 1,3 MİLYAR DOZ AŞI ÜRETİLMESİ PLANLANIYOR

Aşının yaş, etnik grup ve cinsiyete karşı tutarlılık gösterdiği ve FDA'nın gerekli güvenlik kriterlerini karşıladığı belirtilmişti. Pfizer, 2020'de aşıdan 50 milyon, 2021'in sonuna kadar da 1,3 milyar doz üretilmesini planlıyor.

Pfizer, koronavirüs aşısının acil kullanımı için ABD Gıda ve İlaç Dairesine başvuruda bulundu

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Pfizer, koronavirüs aşısının acil kullanımı için ABD Gıda ve İlaç Dairesine başvuruda bulundu - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

ABD polisinin şüpheli şahsı kurşuna dizdiği anların görüntüleri ortaya çıktı Hollandalı golcü Klaas-Jan Huntelaar, eski takımı Schalke 04'e geri döndü Ümitcan Uygun'un ağabeyi, Müge Anlı'yı ölümle tehdit etti Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı için 10 kuralı belirledi! 4 gruptakilere aşı yapılmayacak Estetik harikası çıktı! Survivor Nagihan'ın yeni halini görenler tanıyamıyor ABD'den Hindistan'a S-400 tehdidi: Türkiye'ye benzer yaptırımları uygularız FETÖ firarisi Hakan Şükür'ün babası, örgüte yardım suçundan hapis cezası aldı 12 yaşında hamile kalan kız çocuğu doğum yaptı! Bebeğin babası ise 15 yaşında