Fransa'da polis şiddeti, halkı sokağa döktü! Çatışmalara "Macron İstifa" sloganları damga vurdu - Son Dakika

Fransa'da polis şiddeti, halkı sokağa döktü! Çatışmalara "Macron İstifa" sloganları damga vurdu

29.11.2020 05:41

Fransa'da son zamanlarda artarak devam eden polis şiddeti sonrasında, güvenlik güçlerinin görüntülerinin yayımlanmasını yasaklayan güvenlik yasa tasarısı gündeme geldi. Halk bu tasarıyı ve polis şiddetini protesto etmek için sokaklara döküldü, bazı noktalarda çatışma çıktı. Vatandaşların "Macron İstifa" sloganları attıkları görüldü.

Ülkede güvenlik yasa tasarısına ve artan polis şiddetine tepkiler büyüyor. Basın kuruluşları, sendikalar ve insan hakları derneklerinden oluşan "Genel güvenlik yasasına hayır" kolektifinin çağrısıyla Fransa genelinde 100'den fazla eylem yapıldı. Paris'teki Republique Meydanı'ndan toplanan binlerce eylemci, Nation Meydanı'na kadar yürüdü.

"MACRON İSTİFA" SLOGANI ATTILAR

Tasarı ve polis şiddeti karşıtı pankartlar taşıyan göstericiler, " (Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron istifa" sloganları attı.
Eylemde polis ile göstericiler arasında arbede yaşandı. Polis, protestoculara biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler, birçok çöp bidonu ve araç ile bir kafeyi ateşe verdi.

BİRÇOK GÖSTERİCİ VE BİR POLİS YARALANDI

İçişleri Bakanlığının verilerine göre başkentteki gösteriye 46 bin kişi katıldı. Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Paris'teki eylemde 9 kişi gözaltına alındı. Lyon'daki gösteride de polis protestoculara karşı biber gazı kullandı. Eylemde, birçok gösterici ve bir polis yaralandı.

Fransa'da polis şiddeti, halkı sokağa döktü! Çıkan çatışmalarda yaralananlar var

'ÖZGÜRLÜKLERİN SAVUNULMASI GEREK"

Soyismini vermek istemeyen eylemcilerden François, AA muhabirine yaptığı açıklamada, polis şiddetini protesto etmek için gösteriye katıldığını söyledi. İnsanların görevdeki polislerin görüntülerini çekebilmesi gerektiğini ifade eden François, polis şiddetine maruz kalan Afrika kökenli gencin yaşadıklarını çekilen görüntüler sayesinde öğrendiklerini belirtti.

'MACRON, POLİS ŞİDDETİNİN GÖRÜNÜR OLMASINI ENGELLEMEK İSTİYOR'

Göstericilerden Raphael Henry ise özgürlüklerin savunulması gerektiğini söyledi. "Devletin sosyal hareketlere baskı uygulamak için, polisin halka daha kolay şekilde baskı yapmasını sağlayan yasanın geçirmesini istemiyoruz. Macron yönetimi sosyal hareketlere baskı uygulayarak kapitalist sınıfı korumaya çalışıyor." ifadesini kullanan Henry, Macron'un bu tasarıyla polis şiddetinin görünür olmasını engellemek istediğini belirtti.

Fransa'da polis şiddeti, halkı sokağa döktü! Çıkan çatışmalarda yaralananlar var

NE OLMUŞTU?

Paris'in 17. bölgesinde genç müzik yapımcısı Michel Zecler stüdyosuna girdiği sırada arkasından içeri giren ikisi üniformalı 3 polis memuru tarafından şiddete maruz kalmış, 20 dakika boyunca polislerce darbedilmişti.Paris'te 23 Kasım'da, polis, Republique Meydanı'nda çadır kuran çoğunluğu Afgan 500'e yakın sığınmacıyı yaka paça dışarı atmış, biber gazıyla müdahalede bulunmuştu.

OCAK AYINDA SENATONUN ONAYINA SUNULACAK

Basın özgürlüğünü ihlal edebileceği ve polis şiddetini artırabileceği gerekçesiyle eleştirilen güvenlik yasa tasarısı Ulusal Mecliste kabul edilmişti. Tasarı, Ocak 2021'de Senatonun onayına sunulacak. Senatodan geçmesi halinde tasarı, bir kez daha Mecliste oylanacak. Tasarı, güvenlik güçlerinin görüntülerini yayınlayanlara 1 yıl hapis ve 45 bin avroya kadar para cezası öngörürken, gösterilerde "drone"nin yanı sıra güvenlik güçlerinin görev sırasında kullandığı kameraların insanları izlemek için kullanılabileceği belirtiliyor.

ORANTISIZ GÜÇ KULLANILIYOR

Fransa'da sarı yeleklilerin gösterilerinde ve emeklilik reformuna karşı yapılan eylemlerde, polisin protestoculara karşı kullandığı şiddetin görüntülenerek sosyal medyada paylaşılmasının ardından polisler hakkında soruşturma açılmıştı.

Sarı yeleklilerin eylemlerindeki polis şiddetinin bilançosu, ülkedeki polisin şiddete meyilli olduğunu ve orantısız güç kullandığını ortaya koyuyor.

Fransa'da polis şiddeti, halkı sokağa döktü! Çatışmalara Macron İstifa sloganları damga vurdu

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Fransa'da polis şiddeti, halkı sokağa döktü! Çatışmalara 'Macron İstifa' sloganları damga vurdu - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Sosyal medyadan Peygamberimize çirkin sözler sarf eden Yakup Deniz'e soruşturma Tuba Büyüküstün, Sefirin Kızı'nda ilk kez izleyici karşısına çıktı Temizlik görevlisi yolda bulduğu 50 bin lirayı sahibine teslim etti G.Saray'ın eski yengesi Yolanthe Cabau bikinili cesur pozuyla göz kamaştırdı Tapu müdürlüğünde dönen 'rüşvet' çarkına düzenlenen operasyonda 25 kişi tutuklandı Ünlü spiker Hülya Hökenek, canlı yayında zamlara isyan etti: Bu fiyatlar gerçek mi? ABD, Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin yeniden başlamasından memnun FETÖ'cü Enes Kanter'in Rockefeller'ın torunu Ariana ile ilişki yaşadığı ortaya çıktı