Son dakika haber | Şanlıurfa'nın yöresel yemekleri 'Yöresel Gastronomi Festivali'nde tanıtıldı - Son Dakika

Son dakika haber | Şanlıurfa'nın yöresel yemekleri 'Yöresel Gastronomi Festivali'nde tanıtıldı

09.04.2021 10:33
Son dakika haber | Şanlıurfa'nın yöresel yemekleri 'Yöresel Gastronomi Festivali'nde tanıtıldı, System.String[]

Son dakika haberlerine göre Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinin yöresel yemekleri "Yöresel Gastronomi Festivali"nde tanıtıldı.

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinin yöresel yemekleri "Yöresel Gastronomi Festivali"nde tanıtıldı.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) tarafından gerçekleştirilen etkinlikte Birecik patlıcanı, kuru bakliyat, salça, pul biber ve fıstığın tanıtımının yapıldı.

TÜRES Gaziantep Şube Başkanı Hasan Durmaz, gazetecilere, Birecik ilçesinde yöresel ürünler ve mutfak sanatları merkezinin yapılması için çalışma başlattıkların söyledi.

Gastronomi mutfak sanatları merkezimizde bayanların çalışacağını belirten Durmaz, şöyle konuştu:

"Merkezimizde onlarca kadın istihdam edilecek ve yöresel yemekleri üretimi yapacak. Bizler bu projeye büyük destekler vereceğiz, bir çok iş adamlarımızdan kuruluşlardan destek alacağız. Ayrıca yıllar önce Birecik'te festivaller yapılıyordu kelaynak festivaliydi biz bu kelaynak festivalini alıp farklı formatta, patlıcan kebabı, kebap ve kelaynak festivali olarak devam ettireceğiz. İnşallah ilçenin turizmine ekonomisine büyük katkılar sağlayacağız. Çok yakında Türkiye ve tüm dünya Birecik'in yöresel yemeklerini duyacak."

Birecik Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam da Birecik mutfak kültürünü canlı tutmak ve bu kültürü gelenekten geleceğe taşımaya çalıştıklarını belirtti.

İlçenin gelişimi için çalışmalar yürüklerini anlatan Mirkelam, "Mutfak sanatları merkezine gelen yerli ve yabancı misafirler Birecik'in zengin mutfak kültürünü tanıma fırsatı bulacak. Bu lezzetleri hem tadabilecek hem de tüm bu lezzetlerle ilgili ilk ağızdan bilgi sahibi olabilecek. Birecik mutfağı orijinaline bağlı kalınarak farklı sunumlarla ziyaretçilerine sunulacak. ?????" dedi.

Konuşmaların ardından yöresel yemekler katılımcılara ikram edildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haber | Şanlıurfa'nın yöresel yemekleri 'Yöresel Gastronomi Festivali'nde tanıtıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Vaka sayısı artan İznik'te endişelenen vatandaşlar İstanbullulara çağrı yaptı: Buraya gelmeyin Vaka sayısı artan İznik'te endişelenen vatandaşlar İstanbullulara çağrı yaptı: Buraya gelmeyin Fenerbahçe, yeni dijital platform projesiyle 100 milyon TL gelir hedefliyor Fenerbahçe, yeni dijital platform projesiyle 100 milyon TL gelir hedefliyor Askeri törende yapılan twerk dans performansı kriz çıkardı: Bu tam bir rezalet Askeri törende yapılan twerk dans performansı kriz çıkardı: Bu tam bir rezalet Tam 33 yıldır ara vermeden oruç tutuyor Tam 33 yıldır ara vermeden oruç tutuyor İntihar etmek için ormana gittiğini söyleyen kadın, İntihar etmek için ormana gittiğini söyleyen kadın, "Kocamı istiyorum" diyerek sinir krizi geçirdi Zeynep Demirel, Seksenler dizisinde rol alacak Zeynep Demirel, Seksenler dizisinde rol alacak Bilim Kurulu üyesine soruldu: 2 haftalık kısmi kapanmada vakalar düşmezse ne olacak? İşte iyileşme olmazsa alınacak yeni tedbirler Bilim Kurulu üyesine soruldu: 2 haftalık kısmi kapanmada vakalar düşmezse ne olacak? İşte iyileşme olmazsa alınacak yeni tedbirler Gerçekle diziyi birbirine karıştırdı! Seren Serengil'den yoğun bakıma kaldırılan Burak Sergen'e skandal yorum Gerçekle diziyi birbirine karıştırdı! Seren Serengil'den yoğun bakıma kaldırılan Burak Sergen'e skandal yorum