Son dakika haberleri | Yozgat Şehir Hastanesinde meme kanseri "X-Eye Mammo" ile tespit edilecek - Son Dakika

Son dakika haberleri | Yozgat Şehir Hastanesinde meme kanseri "X-Eye Mammo" ile tespit edilecek

17.10.2020 10:13

Son dakika haberlerine göre Yozgat Şehir Hastanesinde, Türkiye'nin ilk yerli ve milli meme kanseri karar destek sistemi olan "X-Eye Mammo"nun hizmet vermeye başladığı bildirildi.

Yozgat Şehir Hastanesinde, Türkiye'nin ilk yerli ve milli meme kanseri karar destek sistemi olan "X-Eye Mammo"nun hizmet vermeye başladığı bildirildi.

Hastane Başhekimi Mustafa Kozan, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin ilk yerli ve milli meme kanseri karar destek sistemi olan X-Eye Mammo'nun, mamografi görüntülerinde kitle ve mikro kalsifikasyonların tespitinde kolaylık sağladığını belirtti.

Kozan, "Kanserin iyi huylu veya kötü olasılığını değerlendiren sistem, karar verme aşamasında başta radyoloji hekimlerimiz olmak üzere bütün hekimlerimize bilgisayar destekli tanı ile kolaylık sağlamaktadır. Özellikle gözle görülemeyen 0,5-1 milimetre anomalileri ve kitleleri algılayabilmekte, erken ve doğru teşhiste büyük önem taşımakta." ifadesini kullandı.

Kitle ve kireçlenme ile kötü huylu kanser tespitinde yüksek başarı değerlerine sahip olan ürünün yüzde 99 duyarlılık değerinde çalıştığını vurgulayan Kozan şunları kaydetti:

"1-31 Ekim, dünyada Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak kabul edilmektedir. Yozgat Şehir Hastanemizde kadınlarımız için önemli bir hizmet olan X-Eye Mammo ile meme kanseri için erken ve doğru teşhisi hedeflemekteyiz. Kadınlarımıza erken teşhis adına 35-40 yaşlarında ilk mamografilerini çektirmeleri, 40-50 yaş arasında her iki yılda bir kez, 50 yaş ve üzerinde her yıl bir kez mamografi çektirmelerini önemle tavsiye etmekteyiz."

Son dakika haberleri | Yozgat Şehir Hastanesinde meme kanseri X-Eye Mammo ile tespit edilecek
Son dakika haberleri | Yozgat Şehir Hastanesinde meme kanseri X-Eye Mammo ile tespit edilecek
Son dakika haberleri | Yozgat Şehir Hastanesinde meme kanseri X-Eye Mammo ile tespit edilecek
Son dakika haberleri | Yozgat Şehir Hastanesinde meme kanseri X-Eye Mammo ile tespit edilecek

- Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık Son dakika haberleri | Yozgat Şehir Hastanesinde meme kanseri 'X-Eye Mammo' ile tespit edilecek - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ünlü YouTuber canlı yayında bir kadını darbetti! Sosyal medya ayağa kalktı Ermenistan, Türkiye'den ürün alımını yasakladı Akşener'den Özdağ'ın açıklamalarına ilişkin yorum: Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler F.Bahçeli Samatta'nın "Bana Türkçe bir isim verin" paylaşımı büyük ilgi gördü Koronavirüse yakalanan Ronaldo tarzını değiştirdi, uzayan saçlarını kazıdı Son Dakika! Paşinyan'dan gerilimi tırmandıran sözler: Rusya'dan ümidi kestim, kendimizi savunacağız Turkcell'in Türkiye Varlık Fonu'na devri resmen onaylandı Kızarmış tavuğun içinden çıkan parça, genç kızı hastanelik etti