Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in faaliyet sahasını gösteren haritayı paylaştı - Son Dakika

Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in faaliyet sahasını gösteren haritayı paylaştı

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Birleşmiş Milletlere bildirdiği, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz'deki deniz sınırları içinde faaliyet yürüttüğü bölgeyi gösteren haritayı paylaştı.

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Oruç Reis'in faaliyet yürüttüğü bölgeyi gösteren haritaya yer verdi. Bölgede gerilim yaratanın maksimalist talepleriyle Yunanistan olduğunu belirten Erciyes paylaşımında, Türkiye'nin hukuki tezlerini özetledi.

ORUÇ REİS, TÜRKİYE'NİN YETKİ ALANLARI İÇİNDE FAALİYETTE

Oruç Reis'in Türkiye'nin BM'ye bildirdiği Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları içinde sismik araştırma faaliyetine başladığını kaydeden Erciyes, bunun üzerine Oruç Reis'in faaliyet alanının kendisine ait olduğunu iddia eden Yunanistan'ın, büyük yaygara kopardığını vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in faaliyet sahasını gösteren haritayı paylaştı

"YUNANİSTAN, DOĞU AKDENİZ'İ TÜRKİYE'YE KAPATMAYA ÇALIŞMAKTADIR"

Büyükelçi Erciyes, "Yunanistan ana karasına 580 kilometre uzaklıktaki Kastellorizo (Meis) adlı 10 kilometrekarelik Yunan adası nedeniyle Yunanistan, 40 bin kilometrekare deniz yetki alanı talep ederek, Oruç Reis'i durdurmaya ve Doğu Akdeniz'i Türkiye'ye kapatmaya çalışmaktadır." ifadelerini kullandı.

"GERİLİM YARATAN TÜRKİYE DEĞİL, YUNANİSTANDIR"

Yunanistan'ın bu iddiasının uluslararası hukukla bağdaşmadığına dikkati çeken Erciyes, şunları kaydetti "Bu maksimalist iddia, uluslararası hukukla uyumlu değildir. Hakkaniyet ilkesine aykırıdır. Ancak Yunanistan, Avrupa Birliği ve ABD'den bu iddiayı desteklemesini ve Türkiye'ye, meşru hidrokarbon faaliyetlerini durdurması için baskı yapmasını istiyor. Bu kabul edilebilir ve makul değildir. Bu ülkeler bunun yerine Yunanistan'dan adaletsiz, haksız ve absürt iddialarına son vermesini istemelidir. Bölgede gerilim yaratan Türkiye değil, bu tür maksimalist iddiaları nedeniyle Yunanistan'dır."

Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in faaliyet sahasını gösteren haritayı paylaştı

Haber Yayın Tarihi: 11.08.2020 00:19 - Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis'in faaliyet sahasını gösteren haritayı paylaştı - Son Dakika

YORUMLAR (14)
  • bilgin: tahtabapuç ne eskı kafalı adammışsın be parti ile ülkemi savunulur akp kim ülken için konus Cevap Yaz 2 3 Yayından Kaldır
  • Tahtapabuç: Türkiyenin arama yaptığı yerlerde 1 gr petrol veya gaz çıksın tası toprağı toplayıp şehri terk edicem hep gaz alma durumları bunlar yersen Cevap Yaz 3 14 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Bakan Gül, Halil Sezai'nin neden önce serbest bırakılıp sonra tutuklandığına açıklık getirdi Öfkeli abla, anne babasını odaya kilitleyen kardeşini öldürdü MKE Ankaragücü, Fenerbahçe'den ayrılan Alper Potuk ile anlaştı Son Dakika: Macron Türkçe tweet atıp Türkiye'yi açık mesaj gönderdi Kemal Kılıçdaroğlu'nun gençlik yıllarına ait bağlamalı fotoğrafı ortaya çıktı Aleyna'nın şüpheli ölümünden sorumlu tutulan Ümitcan Uygun'a atılan mesajlar insanlıktan utandırdı: Kaşıyanı kaşıyacaksın Midibüsüne 'Roketçi Cemal' yazdıran sürücü, kesilen cezaya tepki gösterdi Karısını evde başka erkekle bulan koca, önce dehşet saçtı sonra boğazına bıçağı dayadı