Son dakika: Eski Sudan Cumhurbaşkanı Beşir'in yargılandığı "1989 darbesi" davası 3 Kasım'a ertelendi - Son Dakika

Son dakika: Eski Sudan Cumhurbaşkanı Beşir'in yargılandığı "1989 darbesi" davası 3 Kasım'a ertelendi

20.10.2020 15:08

Son dakika haberleri: Sudan'da halk protestoları sonucunda ordunun geçen yıl düzenlendiği darbeyle görevine son verilen eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in de sanıkları arasında bulunduğu "1989 darbesi" davası, 3 Kasım'a ertelendi.

Sudan'da halk protestoları sonucunda ordunun geçen yıl düzenlendiği darbeyle görevine son verilen eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in de sanıkları arasında bulunduğu "1989 darbesi" davası, 3 Kasım'a ertelendi.

Eski Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ve döneminden üst düzey 27 kişi, 1989'da seçimle göreve gelmiş ilk sivil hükümete darbe tertiplemek ve anayasayı ihlal suçlamasıyla 8'inci kez hakim karşısına çıktı.

Başkent Hartum'daki Özel Ceza Mahkemesi Hakimi İsameddin Abdullah'ın sanıklara haklarındaki suçlamaları yöneltmesinin ardından savunma heyetinden 3 avukat dinlendi.

Hakim Abdullah, savunma heyetindeki diğer avukatların iddianame hakkındaki görüşlerinin alınmasına devam edilmesi için mahkemeyi 3 Kasım'a erteledi.

Davının 16 Ekim'deki duruşmasında söz alan sanıklardan eski Savunma Bakanı ve Hartum Valisi Abdurrahim Muhammed Hüseyin, sanıkların tamamının ifadelerinin mahkemede okunması ve basın tarafından yayımlanmasını talep etmişti.

Ömer el-Beşir, liderliğini yürüttüğü 1989 darbesi nedeniyle ocakta savcıya ifade vermişti.

Savcılık, 1989 darbesiyle anayasal düzeni bozmak suçlamasıyla Beşir ve yardımcıları hakkında 13 Mayıs 2019'da soruşturma başlatmıştı.

Eski Başbakan ve Milli Ümmet Partisi lideri Sadık el-Mehdi, 22 Haziran'da, Halk Kongresi Partisi Genel Sekreteri Ali Hac ile partinin lideri ve eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Senusi de 20 Kasım'da ifadeye çağrılmıştı.

Sudan'da sivil hükümete darbe tertiplemek ve Anayasa'yı ihlal suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 21 Temmuz'da yapılmıştı.

Devrik lider Beşir, 1989'da seçilmiş hükümete darbe yapmıştı.

Ömer el-Beşir'in 1989'da tuğgeneral rütbesiyle görev yaptığı Sudan ordusunun darbesiyle Cumhurbaşkanı Ahmed el-Mirgani ile Başbakan Sadık el-Mehdi görevlerinden alınmıştı.

Geçiş dönemi için kurulan yürütme ve yasama organı, "Ulusal Kurtuluş Devrimi" Komutanlığı Konseyi'nin Başkanlığına Beşir'i getirmişti.

Beşir, 6 Ekim 1993'te kendisini Cumhurbaşkanı ilan etmişti.

Sudan'da 19 Aralık 2018'de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine, ordunun 11 Nisan 2019'daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Beşir, 17 Nisan'da ev hapsinde tutulduğu Devlet Konukevi'nden, başkent Hartum'daki Kuber Hapishanesi'ne nakledilmişti.

Devrik lideri, yolsuzluk ve yasa dışı döviz bulundurmaktan 2 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, 70 yaşından büyük olduğu gerekçesiyle cezasını rehabilitasyon merkezinde çekmesine hükmetmişti.

Son dakika: Eski Sudan Cumhurbaşkanı Beşir'in yargılandığı 1989 darbesi davası 3 Kasım'a ertelendi
Son dakika: Eski Sudan Cumhurbaşkanı Beşir'in yargılandığı 1989 darbesi davası 3 Kasım'a ertelendi
Son dakika: Eski Sudan Cumhurbaşkanı Beşir'in yargılandığı 1989 darbesi davası 3 Kasım'a ertelendi
Son dakika: Eski Sudan Cumhurbaşkanı Beşir'in yargılandığı 1989 darbesi davası 3 Kasım'a ertelendi

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika: Eski Sudan Cumhurbaşkanı Beşir'in yargılandığı '1989 darbesi' davası 3 Kasım'a ertelendi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Azerbaycan ordusu 21 köy ve 1 kasabayı işgalden kurtardı TFF Başkanı Nihat Özdemir: Yayın kuruluşla anlaşamadık, ihtarname gönderdik Ermenistan Dağlık Karabağ'da PKK'lı teröristleri ön safta kullanıyor Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı Polis, intihara kalkışan genci bir anlık dalgınlığından yararlanarak kurtardı Ünlü YouTuber canlı yayında bir kadını darbetti! Sosyal medya ayağa kalktı Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi