Son dakika haberi | Hrant Dink Vakfına yönelik tehdit davasına devam edildi - Son Dakika

Son dakika haberi | Hrant Dink Vakfına yönelik tehdit davasına devam edildi

24.02.2021 15:55
Son dakika haberi | Hrant Dink Vakfına yönelik tehdit davasına devam edildi, System.String[]

Son dakika haberi... Hrant Dink Vakfına mail yoluyla tehdit içerikli mesaj gönderdikleri gerekçesiyle yargılanan sanıklardan Hüseyin Ateş'le ilgili Adli Tıp Kurumundan mahkemeye sunulan raporda, sanığın cezai ehliyetinin tam olduğu belirtildi.

Hrant Dink Vakfına mail yoluyla tehdit içerikli mesaj gönderdikleri gerekçesiyle yargılanan sanıklardan Hüseyin Ateş'le ilgili Adli Tıp Kurumundan mahkemeye sunulan raporda, sanığın cezai ehliyetinin tam olduğu belirtildi.

İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesindeki 3. duruşmaya, tutuksuz sanık Hüseyin Ateş katıldı. Müdahiller Hrant Dink Vakfı ve Fethiye Çetin'i ise avukatları temsil etti.

Duruşmada, sanık Hüseyin Ateş yönünden Adli Tıp Kurumu Başkanlığına yazılan müzekkereye cevap verildiği belirtilerek, raporda, "Sanığın 23, 27 ve 28 Mayıs 2020 tarihlerinde suça karşı cezai ehliyetinin tam olduğunun" bildirildiği aktarıldı.

Diğer sanık Ersin Başkan hakkında cezai ehliyet yönünden rapor düzenlenmediği ifade edilen duruşmada, tarafların uzlaşamadıklarına dair uzlaştırma raporunun da dosyaya sunulduğu kaydedildi.

Söz alan sanık Hüseyin Ateş, "Ben 4 ay tutuklu kaldım. Cezamı çektim." dedi.

Sanıkların avukatı Orçun Kaan Keleş, suçun oluşması için maddi ve manevi kasıtların olması gerektiğini belirterek, "Her ne kadar Adli Tıptan gelen raporda, 'cezai ehliyetinin tam olduğu' belirtilmiş ise de suça konu olayla ilgili herhangi bir kasıt yoktur. Müvekkillerimin beraatine karar verilmesini talep ederim." diye konuştu.

Ara kararını açıklayan mahkeme, diğer sanık Ersin Başkan'ın cezai ehliyeti olup olmadığı konusunda Adli Tıp Kurumu Başkanlığından rapor alınması için ilgili kolluk birimine müzekkere yazılmasına karar vererek, sanığın bulunamaması halinde cezai ehliyet konusunda rapor alınması için yakalama emri düzenlenmesine hükmetti.

Mahkeme diğer eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, aralarında Hrant Dink Vakfının yönetim kurulu başkanı, üyeleri ve yöneticileri ile avukat Fethiye Çetin'in de bulunduğu 9 kişi müşteki olarak yer alıyor.

Sanıklardan Hüseyin Ateş'in 27-28 Mayıs 2020'de Hrant Dink Vakfına yönelik gönderdiği 2 elektronik posta ile Instagram paylaşımına yaptığı yorumda tehdit mesajlarının yer aldığı belirtilen iddianamede, diğer sanık Ersin Başkan'ın da 30 Mayıs 2020'de Hrant Dink Vakfına yönelik elektronik posta yoluyla tehdit mesajları gönderdiği ifade ediliyor.

İddianamede, Hüseyin Ateş'in 3 kere olmak üzere zincirleme şekilde "tehdit" suçundan 7 yıl 6 aydan 26 yıl 3 aya kadar, Ersin Başkan'ın ise yine zincirleme şekilde "tehdit" suçundan 2 yıl 6 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haberi | Hrant Dink Vakfına yönelik tehdit davasına devam edildi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti Seycan hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçtuğu anların görüntüleri ortaya çıktı Seycan hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçtuğu anların görüntüleri ortaya çıktı Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi Ev inşaatı için yapılan kazıdan içi altın ve gümüş dolu çömlek çıktı Ev inşaatı için yapılan kazıdan içi altın ve gümüş dolu çömlek çıktı