Son dakika haberi! 'Koronavirüsü hafif atlatan kişilerde duygu değişikliği söz konusu' - Son Dakika

Son dakika haberi! 'Koronavirüsü hafif atlatan kişilerde duygu değişikliği söz konusu'

27.10.2020 09:45
Son dakika haberi! 'Koronavirüsü hafif atlatan kişilerde duygu değişikliği söz konusu', System.String[]

Son dakika habere göre KAYSERİ Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılıç Toker, koronavirüs hastalığını hafif atlatan kişilerde duygusal ciddi sıkıntılar yaşandığını belirterek, "Öncelikle ölüm korkusu, hastalık ya da hastalık anksiyetesi diyebiliriz.

KAYSERİ Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılıç Toker, koronavirüs hastalığını hafif atlatan kişilerde duygusal ciddi sıkıntılar yaşandığını belirterek, "Öncelikle ölüm korkusu, hastalık ya da hastalık anksiyetesi diyebiliriz. Uzun vadede 2-3 hafta süren bıkkınlık, sinirlilik hali bizim hastanede tecrübe olarak gördüğümüz duygusal olarak duygu durum değişiklikleri olabiliyor" dedi.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılıç Toker, Kayseri'de vaka sayısının beklediklerinin üzerinde seyrettiğini belirtti. İlk dönemlerde yurt dışından gelen hastalarda büyük sıkıntı yaşadıklarını belirten Dr. Toker, "Mart ayındaki vakaların ağır seyretme durumu yaşla ilişkiliydi. Temmuz ayından sonra genç yaştaki hastalar gelmeye başladı. 40-45 yaş grubundaki insanlar daha fazla olmaya başladı. Ağustos ayından sonra gelen vakalarda akciğer tutulumları daha yaygın görülmeye başlandı. Bu süreçte net yüzde 100 tedavi bulunabilmiş değil. Farklı tedaviler uyguluyoruz. Tedavi yöntemlerimiz kişiden kişiye, ek hastalığına ve yaş grubuna göre değişiyor. Maske, mesafe ve el hijyeni ile vaka sayılarımızı kontrol edilebilir durumda" ifadelerini kullandı.

'102 YAŞINDAKİNİ TABURCU ETTİK, 25 YAŞINDAKİNİ KAYBETTİK'Dr. Toker, Mart ayından bu yana Kayseri'de ilginç vakalarla karşılaştıklarını ifade edereke, "Biz hastanemizde 102 yaşında bir hastamızı sağlıkla evine gönderdik; ama maalesef  25 yaşında çok uzun süre yoğun bakımda büyük emekler sarf ettiğimiz bir hastamızı da kaybettik. Bu hastalığın ilk başta sanki solunum yolunu etkilediğini düşünüyoruz. Ateş, öksürük, nefes darlığı diyoruz; ama hiçbir semptom vermeden sadece ishal, karın ağrısı bulgularıyla gelen ya da genellikle sağlık çalışanlarımızda bu çok fazla, tat ve koku kaybı söz konusu olabiliyor ve kişinin testi pozitif çıkıyor" diye konuştu.'DUYGUSAL SIKINTILAR YAŞANIYOR'Dr. Toker, hastalığı hafif atlatan kişilerde duygusal sıkıntılar gözlediklerine işaret ederek, "Hastalığı hafif atlatan kişiler var. Fakat, hastalığı hafif atlatan kişilerde duygusal ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Öncelikle ölüm korkusu, hastalık ya da hastalık anksiyetesi diyebiliriz. Onun dışında uzun vadede 2-3 hafta süren bıkkınlık, sinirlilik hali bizim tamamen hastanede tecrübe olarak  gördüğümüz duygusal olarak duygu durum değişiklikleri olabiliyor. Çok dikkat edip ve sonrasında hastalığa yakalandıysa bu kişilerde daha çok endişe hakim oluyor. Biz bilgisi çok olan ve endişeli olan kişilerde tablonun daha ağır seyrettiğini fark ettik. Daha sakin bunu kabullenerek hareket etmek daha iyi oluyor" ifadelerini kullandı.


Son dakika haberi! 'Koronavirüsü hafif atlatan kişilerde duygu değişikliği söz konusu'
Son dakika haberi! 'Koronavirüsü hafif atlatan kişilerde duygu değişikliği söz konusu'
Son dakika haberi! 'Koronavirüsü hafif atlatan kişilerde duygu değişikliği söz konusu'

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Son dakika haberi! 'Koronavirüsü hafif atlatan kişilerde duygu değişikliği söz konusu' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 21 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 135 kişi vefat etti, 5532 yeni vaka tespit edildi Sokağa çıkma kısıtlamasını yanlış anlayan vatandaşlar bu ilçede yasağı erken başlattı Vodafone Park'ta goller yağmur gibi geliyor! Meşin yuvarlak, bir kez daha ağlarla buluştu Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya yerli aşı mesajı: İnşallah tüm insanlığın hizmetine sunacağız İsveç'te kritik görevdeki Türk asıllı subay, esrarengiz bir biçimde kayboldu "İnançsız insan vicdanlı değildir" diyen Öykü Gürman'a Ateizm Derneği'nden tepki Trenin ucu bucağı görünmüyor! Ermenilerden ele geçirilen tank ve toplar Bakü'ye götürüldü Kısıtlama öncesi Konyaaltı Sahili turistlere kaldı, kent sakinleri de fotoğraf çekinmekle yetindi