Arap ülkeleri, Al Jazeera muhabiri Ebu Akile'nin İsrail tarafından öldürülmesine tepki gösterdi - Son Dakika

Arap ülkeleri, Al Jazeera muhabiri Ebu Akile'nin İsrail tarafından öldürülmesine tepki gösterdi

11.05.2022 21:33

Katar, Lübnan, Ürdün, Libya, Kuveyt, Filistin ve Irak'ın yanı sıra İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği, İsrail askerlerinin Al Jazeera televizyonunun deneyimli kadın muhabiri Şirin Ebu Akile'yi bu sabah gerçek mermiyle vurarak öldürmesini kınadı.

Katar, Lübnan, Ürdün, Libya, Kuveyt, Filistin ve Irak'ın yanı sıra İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği, İsrail askerlerinin Al Jazeera televizyonunun deneyimli kadın muhabiri Şirin Ebu Akile'yi bu sabah gerçek mermiyle vurarak öldürmesini kınadı.

Ebu Akile'nin (51) işgal altındaki Batı Şeria'da görevini yaptığı sırada İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesine Arap ülkeleri açıklamalarla tepki gösterdi.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ebu Akile'nin öldürülmesi "vahşice işlenmiş bir cinayet, uluslararası insan hakları hukukunun açıkça ihlal edilmesi ve medya özgürlüğüne açıkça bir saldırı" şeklinde nitelendirilerek, şu ifadeler kullanıldı:

"Uluslararası toplum, İsrail'in ifade ve bilgi edinme özgürlüğünü daha fazla ihlal etmesini önlemek için acilen harekete geçmeli, Filistinlilere ve medya çalışanlarına yönelik şiddeti durdurmak için gerekli tüm önlemleri almalıdır."

Açıklamada, İsrail'in "işlenen cinayetten sorumlu tutulması ve sorumluların adalete teslim edilmesi" gerektiği vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lulu el-Hatır, işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin kentinde yaşanan olay üzerine Twitter'dan paylaştığı kınama mesajında İsrail'e verilen koşulsuz desteğin durması gerektiğini belirtti.

Ebu Akile'nin Cenin Mülteci Kampı'nda İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybettiğini aktaran Hatır, "İsrail'de devlet terörü işlendiğini" ifade etti.

Lübnan

Lübnan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Mişel Avn, "İsrail işgali, gazeteci Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesiyle zorbalık, saldırganlık, insan hayatının ve adaletin umursanmadığı kanlı tarihine yeni bir sayfa ekledi." ifadelerini kaydetti.

Avn, "İsrail kurşunlarıyla şehit edilen Şirin Ebu Akile" için Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a taziyelerini iletti.

Ürdün

Ürdün Hükümet Sözcüsü Faysal eş-Şebul, Ebu Akile'nin İsrail güçleri tarafından öldürülmesine ilişkin ülkesinin resmi haber ajansı Petra'ya açıklamalarda bulundu.

Ebu Akile cinayetinin uluslararası hukuk açısından büyük bir ihlal olduğunu vurgulayan Sözcü Şebul, "Basın mensubu olduklarını ibraz eden resmi kıyafetlerini giymiş gazetecilere yönelik soğukkanlılıkla işlenmiş bu korkunç cinayeti kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, gazeteci Ebu Akile'nin görevi sırasında öldürülmesini şiddetle kınadı.

Ebu Akile'nin öldürülmesinden sorumlu kişilerin adalete teslim edilmesi talebinde bulunan Safedi, şunları kaydetti:

"Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesini şiddetle kınıyoruz. Bu, korkunç bir suçtur ve basın özgürlüğüne karşı açıkça bir saldırıdır. Yıllardır profesyonelce gerçekleri ve kardeş Filistin halkının acılarını aktaran gazeteciye rahmet diliyoruz. Ebu Akile'nin ailesine ve Al Jazeera televizyonuna başsağlığı diliyorum."

Ürdün Meclisindeki Filistin Komitesinden yapılan yazılı açıklamada ise "İşgalci İsrail güçleri, suikastlarla Filistin topraklarında işlenen ihlalleri duyuran medyayı engellemeyi hedefliyor." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, İsrail güçlerinin bu tür suçlarla uluslararası hukuku ihlal ettiğine vurgu yapıldı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan?) siyasi kanadı İslami Çalışma Cephesi Partisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin Filistin halkına karşı işlediği bu tür suçlar için uluslararası adımların atılması çağrısında bulunuldu.

Libya

Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş, Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamada, "Ebu Akile'nin öldürülmesi uluslararası anlaşmaların, hukukun ve insan haklarının açıkça ihlalidir." ifadelerine yer verdi.

Menguş, "Ebu Akile'nin tüm dünyanın gözü önünde gerçek kurşunlarla öldürülmesi, gerçeğin sesini, mağdurların sesini, özgür basının önemine her zaman inanan cesur Arap kadınının sesini susturmaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Kuveyt

Kuveyt Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail güçlerinin Ebu Akile'yi öldürmesi ve gazetecileri yaralaması şiddetle kınandı.

Açıklamada, "İsrail'in sorumlu olduğu bu hain cinayet, uluslararası insan haklarının ve ifade özgürlüğünün açık bir ihlali olmasının yanında İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırganlığını bariz bir şekilde tekrar ispat etmektedir." ifadeleri kaydedildi.

İslam İşbirliği Teşkilatı

İİT, yaptığı yazılı açıklamada, olayın derhal soruşturulmasını ve sorumluların yargılanmasını talep ederek, olayın "uluslararası hukuk ve ilkelerin açıkça ihlali" olduğunu belirtti.

Açıklamada, İsrail'in medya özgürlüğüne yönelik saldırılar yoluyla gerçeği engellemek istediği, hak ihlallerini örtbas etmeye ve dünya kamuoyunun bilgilendirilmesini engellemeye çalıştığı vurgulandı.

Arap Birliği

Arap Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, Ebu Akile'nin öldürülmesinden İsrail'in tamamen sorumlu olduğu belirtilerek faillerinin uluslararası yargıya hesap vermesi gerektiği kaydedildi.

Irak

Irak Gazeteciler Sendikası da yaptığı açıklamada, Ebu Akile'nin öldürülmesini İsrail ordusu tarafından işlenen "iğrenç bir suç" olarak nitelendirdi.

Açıklamada, "Dünyada şaşkınlık, kınama ve kınamalara neden olan bu iğrenç suç, uluslararası yasalar ve sözleşmelerle vurgulanan medya sorumluluğu ve basın çalışma özgürlüğünün ciddi bir ihlalidir" denildi.

Irak Gazeteciler Sendikası, "katillerin ortaya çıkarılması ve adalete teslim edilmesi için acil uluslararası soruşturma" çağrısında bulundu.

Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesi

Katar merkezli Aljazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile, İsrail askerlerinin bu sabah işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Görevini yaptığı sırada ve üzerinde "basın" yazılı çelik yelek giydiği halde, İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak başından ağır yaralanan Ebu Akile yaşamını yitirmişti.

Ebu Akile'nin hayatını kaybettiği olayda yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı. Hastaneye kaldırılan Sumudi'nin durumunun stabil olduğu bildirilmişti.

Katar merkezli Al Jazeera kanalından yapılan yazılı açıklamada ise "İsrail işgal güçleri, muhabirimiz Şirin Ebu Akile'ye soğukkanlılıkla, uluslararası yasaları ve normları ihlal ederek ve önceden tasarlanmış bir cinayetle suikast düzenledi." ifadelerine yer verilmişti.

Al Jazeera'nın ilk nesil saha muhabirlerinden 51 yaşındaki gazeteci, İsrail'in işgal altındaki topraklarda Filistin halkına yönelik saldırılarını kayıt altına almak için uzun süredir bölgede çalışmalar yürütüyordu.

1971 Kudüs doğumlu Ebu Akile, Ürdün'deki Yermuk Üniversitesi Gazetecilik ve Medya Bölümü mezunuydu.

Cenin Kampı'na bu sabah baskın düzenleyen ve bir Filistinliyi gözaltına almak için evinin çevresini kuşatan İsrail güçleri ile Filistinliler arasında olaylar çıkmıştı.

YORUMLAR
500
Ardanuç Halkı, Ormanda Ağaçların Kesilmesine Tepki Gösterdi Ardanuç Halkı, Ormanda Ağaçların Kesilmesine Tepki Gösterdi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Arap ülkeleri, Al Jazeera muhabiri Ebu Akile'nin İsrail tarafından öldürülmesine tepki gösterdi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement