Üzerine buz kütlesi düşen profesör ölümden döndü - Son Dakika

Üzerine buz kütlesi düşen profesör ölümden döndü

26.02.2021 14:50

Erzincan'da 13 metrelik piramidal enstalasyonunu buz tutturarak performans denemesi yapan profesör, buz kütlesinin üzerine düşmesi sonucu ölümden döndü. Profesörün üzerine düşme anı anbean kameraya yansıdı.

Şimdiye kadar şiddetin her türlüsüne karşı çıkan ve onu eleştiren işler üreten Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukcu, bu sefer kadına şiddeti eleştiren bir iş yaptı. Erzincan merkez Barış Manço Parkı'nda kurduğu 13 metrelik piramidal enstalasyonunu buz tutturarak; adeta kadına şiddeti o buzların arasına hapsetti.

BUZUN ÜZERİNE BOYA İLE YAZI YAZIYORDU

Enstalasyonu tamamlayıp buz üzerine "Aile", "Emekçi Kadın", "Anne" ve "Şiddet" kelimelerini boya ile yazdığı bir de performans gerçekleştiren Kavukcu, üç yüzeyin aksine bir yüzeye "şiddet" kelimesini yazarak, toplumda kadının bütün kimlikleri ile şiddete maruz kaldığını ifade etti.

Üzerine buz kütlesi düşen profesör ölümden döndü

BUZLARIN YOĞUNLUĞUNU ARTIRMAK İSTEDİ

Piramidal konstrüksiyonun tepesinde gökyüzüne uzanan, neon aydınlatmalar ile yazılmış "kadın" yazısı ise bütün bu acı gerçeklere rağmen, ışıldayan kadınlarımızı ifade etmektedir. İlk performansını 19 şubatta ikinci performansını 23 şubatta gerçekleştiren Kavukcu, bu süre zarfında konstrüksiyon üzerinde oluşan buzların yoğunluğunu artırmak için bir süre daha su ile işlem yaptı.

BUZ KÜTLESİ ÜZERİNE DÜŞTÜ

Kavukcu, ilk yüzeye "anne", ikinci yüzeye "şiddet", üçüncü yüzeye "aile" kavramlarını yazdı. Yerdeki buzlara ise "kadına şiddet" yazıları yazarak performansına devam ediyordu. Bu sırada 14 metrelik kulenin en üst noktasından gelen çatırdayan buz sesleri ile irkilen sanatçı, kendini koruma amaçlı ileriye doğru dönerek hamle yaptığı anda, büyük ve küçük parçalardan oluşan onlarca buz parçasına maruz kaldı. Kavukcu, kendi gövdesi büyüklüğünde bir parça buzun çarpması sonucu 4-5 metre ileriye atıldı ve adeta sürüklendi. Saliseler ile kurtulan Prof. Dr. Kavukcu, kendi gövdesi kadar bir parçanın omuzuna, büyük bir parçanın ayağına ve onlarca küçük parçanın da başına ve vücuduna adeta çarptığı bir an yaşadı.

Üzerine buz kütlesi düşen profesör ölümden döndü

TEKRAR ALANA DÖNDÜ

Olayın ardından hastaneye kaldırılan Kavukcu'nun herhangi bir sağlık sorununun olmadığı belirtildi. Tekrar alana dönen sanatçı, riskli olmayan bir bölgede performansını sonlandırdı.

Üzerine buz kütlesi düşen profesör ölümden döndü

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Üzerine buz kütlesi düşen profesör ölümden döndü - Son Dakika


YORUMLAR (8)
  • Kadına şiddete son verin dinsizler, vicdansızlar..: Kadının, alınan tüm tedbirlere ve yasaklara rağmen maruz kaldığı şiddeti en iyi simgeleyen düşen buz kütlesi olmuş diye bakarsak olaya gerçekleri daha iyi kavrarız. Kadına şiddetin ve özellikle şiddetin her türlüsünü bir kadın olarak şiddetle kınıyorum ve lanetliyorum. Kadına kalkan eller kırılsın ve idam edilsin o insafsızlar !!! Duyarlı Prof.Dr. Kavukcu'ya geçmiş olsun diliyorum yaratmak istediği farkındalıktan dolayı kendisini kutluyorum.Keşke bu tür erkeklerin sayısı ülkemizde ve dünyada daha fazla olsa. İnsan olmak gerek insan!!! Cevap Yaz 5 2 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Aracı olan herkesi ilgilendiriyor! Lastik etiketlerine düzenleme geldi Aracı olan herkesi ilgilendiriyor! Lastik etiketlerine düzenleme geldi Semra Özal, eşi Turgut Özal'ın son anlarını ilk kez anlattı: Apar topar araca aldılar, gerekli müdahale yapılmadı Semra Özal, eşi Turgut Özal'ın son anlarını ilk kez anlattı: Apar topar araca aldılar, gerekli müdahale yapılmadı Acılı evlattan yürek burkan sözler: Bırakın hastaneye gideceğim, belki yolda kurtarmışlardır Acılı evlattan yürek burkan sözler: Bırakın hastaneye gideceğim, belki yolda kurtarmışlardır Taksiciyi yol ortasında çekip vurdular! O anlar saniye saniye güvenlik kamerasında Taksiciyi yol ortasında çekip vurdular! O anlar saniye saniye güvenlik kamerasında Nisa Bölükbaşı bunları görmesin! Barış Murat Yağcı, model Jen Selter'e öpücük dolu yorumlar yağdırdı Nisa Bölükbaşı bunları görmesin! Barış Murat Yağcı, model Jen Selter'e öpücük dolu yorumlar yağdırdı Acil servisteki koronavirüs hastası 2 kez yataktan düştü! 9 gün sonra acı haberi geldi, aile şikayetçi oldu Acil servisteki koronavirüs hastası 2 kez yataktan düştü! 9 gün sonra acı haberi geldi, aile şikayetçi oldu Anayasa Mahkemesi'nden mali yükümlülüklerini yerine getirmeyen üç parti hakkında suç duyurusu Anayasa Mahkemesi'nden mali yükümlülüklerini yerine getirmeyen üç parti hakkında suç duyurusu Ekmek teknelerini 30 yıl sonra karşılarında görünce gözyaşlarını tutamadılar Ekmek teknelerini 30 yıl sonra karşılarında görünce gözyaşlarını tutamadılar