Adıyaman'da kentsel dönüşüm için ilk yıkım yapıldı - Son Dakika

Adıyaman'da kentsel dönüşüm için ilk yıkım yapıldı

23.02.2021 16:47

- Adıyaman'da kentsel dönüşüm için ilk yıkım yapıldı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Adıyaman Mara ve Musalla mahallelerinde başlatılan 1. etap kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde ilk yapının yıkımını gerçekleştirdi.

- Adıyaman'da kentsel dönüşüm için ilk yıkım yapıldı

ADIYAMAN - Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Adıyaman Mara ve Musalla mahallelerinde başlatılan 1. etap kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde ilk yapının yıkımını gerçekleştirdi.

Adıyaman Belediyesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte sürdürdüğü kentsel dönüşüm projesinin ilk etabı için anlaşma sağlanan yapılardan ilkinin yıkımına katılan Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, çalışmaların Adıyaman'a hayırlı olmasını diledi. Kılınç, 1.Etap kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında şu ana kadar 147 hak sahibi ile yapılan görüşmeler neticesinde 66'sı ile sözleşme imzalandığını, uzlaşma için görüşmelerin devam ettiği belirtti. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında 1.Etap proje alanında bulunan 21 blokta 158 adet 2+1, 326 adette 3+1 konutun yapılması planlanıyor.

Yapılan ilk yıkım çalışmasına katılarak burada açıklamalarda bulunan Başkan Süleyman Kılınç, "Malumunuz Adıyaman deprem bölgesi. Birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde yer alıyor. Dolayısıyla bunu göz önünde bulundurarak yaklaşık 60 hektarlık bir alan kentsel dönüşüm içerisine alındı. İlk etapta 8,5 hektar ile başlayacağız. Yaklaşık 500 konut, 480, 490'a yakın konut yapılacak. Burası fakir bir mahallemiz, mağdur bir mahallemiz. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için tüm gücümüzle gerek vekillerimizle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile görüştük. Vatandaşlarımızın da razı olacağı bir fiyatla ilgili çok ciddi girişimlerimiz oldu. Yıkım başladığı andan itibaren arkadaşlarımızın da bana ilettiği kira desteği verilecek. Anahtar teslimine kadar kira desteği vereceğiz. Bakanlığımızın böyle bir desteği var. Ayrıca konutu olmayıp bu alanlarda arsası olanlara da konut desteği verilecek. Dediğim gibi devletin tüm gücünü, belediyenin tüm gücünü vatandaşlarımızın lehine kullanmak koşuluyla elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

İlk olarak kendi evi yıkılan Osman Aslan isimli vatandaş ise konuşmasında, "Deprem bölgesi olduğu için bizler de evimizi verdik. Daha yeni ve daha güzel evler yapılacak. Ortadan kirlilik kalkacak. Ondan dolayı başkanımıza, muhtarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Adıyaman Belediyesi'ne ait iş makineleriyle ilk ev yıkımı gerçekleştirildi.

Adıyaman'da kentsel dönüşüm için ilk yıkım yapıldı
Adıyaman'da kentsel dönüşüm için ilk yıkım yapıldı
Adıyaman'da kentsel dönüşüm için ilk yıkım yapıldı
Adıyaman'da kentsel dönüşüm için ilk yıkım yapıldı

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Adıyaman'da kentsel dönüşüm için ilk yıkım yapıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Adem Büyük'ün eşi Merve Büyük, sosyal medyadaki tepkilere isyan etti Beş ilde durum vahim! Vaka sayıları bir türlü düşmüyor, 15 günlük sokağa çıkma yasağı dillendirilmeye başlandı Ağrı'da bulunan altın rezervini çıkarmak için hazırlıklar başladı! 300 milyon dolarlık yatırım yapılacak Meteoroloji'den 5 il için karla karışık yağmur ve kar yağışı uyarısı Bilim Kurulu üyesi "Ön çalışmalar var" deyip duyurdu: Kısıtlama saatleri değişebilir Sıfır aldığı otomobili ekspere sokan vatandaş, aracın iki kapısının değişmiş olduğunu öğrenince yıkıldı Son Dakika: Irak'ta ABD askeri üssüne 10 füzeyle saldırı düzenlendi İstanbul'da 'sustalı saldırgan' dehşet saçtı: 5 turisti bıçakladı, 1 vatandaşın da boğazını kesti