Azerbaycan'da Atatürk'ü anma gününe denk gelen 10 Kasım 'Zafer Günü' 8 Kasım'a alındı - Son Dakika

Azerbaycan'da Atatürk'ü anma gününe denk gelen 10 Kasım 'Zafer Günü' 8 Kasım'a alındı

03.12.2020 13:13

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Zafer Günü" olarak belirlenen 10 Kasım tarihini, Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat gününe denk geldiği için, Şuşa'nın işgalden kurtarıldığı gün olan 8 Kasım tarihiyle değiştirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan'ın yenilgiyi kabul eden bildiriye imza attığı ve Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından "Zafer Günü" ilan edilen 10 Kasım tarihinin, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük şahsiyet Mustafa Kemal Atatürk'ü anma günü olduğu hatırlatıldı.

ATATÜRK'ÜN BÜYÜK SAYGIYLA ANILDIĞI VURGULANDI

Açıklamada, Azerbaycan'ı tüm kalbiyle seven ve "Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, kederimiz kederimizdir" diyen Atatürk'ün her bir Azerbaycanlının kalbinde yer edindiği ve büyük saygıyla anıldığı vurgulandı.

Azerbaycan'da Atatürk'ü anma gününe denk gelen 10 Kasım 'Zafer Günü' 8 Kasım'a alındı

10 KASIM ZAFER GÜNÜ DEĞİŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Aliyev'in, 10 Kasım tarihinin Atatürk'ü anma günü olduğunu dikkate alarak "Zafer Günü"nün tarihinin değiştirilmesi yönünde karar aldığı kaydedildi.

ZAFER GÜNÜ ŞUŞA'NIN KURTULUŞU OLAN 8 KASIM'A ÇEKİLDİ

Her bir Azerbaycanlı için değerli bir şehir olan, Karabağ'ın incisi Şuşa'nın kurtuluşunun savaşın kaderinde belirleyici bir rol oynadığı, Ermenistan'ın yenilgiye uğramasına ve askeri operasyonların durmasına yol açtığı hatırlatılan açıklamada, Zafer Günü'nün, Şuşa'nın kurtuluş günü olan 8 Kasım'a çekildiği bildirildi.

NE OLMUŞTU?

Ermenistan Azerbaycan'ın sivil yerleşim yerlerine saldırırken, cephede üstün bir başarı gösteren Azerbaycan 300'den fazla yerleşim yerini kurtarmıştı. Dağlık Karabağ'da yenilgiyi kabul eden Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan 10 Kasım tarihinde Azerbaycan ile anlaşarak yenilgiyi kabul etmişti. Bu gelişme üzerine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev 10 Kasım tarihini 'Zafer günü' ilan etmişti.

Azerbaycan'da Atatürk'ü anma gününe denk gelen 10 Kasım 'Zafer Günü' 8 Kasım'a alındı

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Azerbaycan'da Atatürk'ü anma gününe denk gelen 10 Kasım 'Zafer Günü' 8 Kasım'a alındı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Wanda bu kez zafer kazandı! Cinsel ilişki kaseti nedeniyle tazminat ödeyecekler Türk gemisini yarım saat kovalayan korsanlar, balyozla kıramadıkları kapıları taş motoruyla kesmişler Burak Yılmaz'ın Mesut Özil sözlerine Ali Koç'tan yanıt: Akşam yatarken söyledikleri için üzülmüştür Yangın çıkaran madde bağımlıları mahalleyi ayağa kaldırdı Sırası gelmeden korona aşısı yaptıran İspanya Genelkurmay Başkanı Villaroya tepkiler nedeniyle istifa etti 12 yaşındaki kızının regl olduğunu söyleyince tepki çeken Ceyda'ya son söz eski eşten: Kızımı polemik konusu yaptırmam Annelere yarım mesai, tam maaş! İşte gerekli şartlar Yasak ihlali yapan internet kafeden tam 50 kişi çıktı