Dünya Sağlık Örgütü salgının bitmesini aşıların eşit dağıtılmasına bağladı - Son Dakika

Dünya Sağlık Örgütü salgının bitmesini aşıların eşit dağıtılmasına bağladı

27.01.2021 20:37

Dünya Sağlık Örgütü'nün Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, üretilen yeni tip koronavirüs aşılarının yüzde 75'inin sadece 10 zengin ülkeye dağıtıldığını, salgının sona ermesinin fakir ülkeleri de kapsayarak aşıların eşit dağıtılmasına bağlı olduğunu belirtti.

Ghebreyesus, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin (AKPM) Kovid-19 aşılarına ilişkin düzenlediği programda konuştu.

Kovid-19 salgınında dünyanın daha önce "eşi benzeri görülmemiş" bir sınavdan geçtiğine dikkati çeken Ghebreyesus, "Şimdi rekor sürede aşı geliştirmiş olsak bile bu bizi tekrar test ediyor. Aşı eşitliği sadece ahlaki bir zorunluluk değildir. Bu salgının sona ermesi buna bağlı." değerlendirmesinde bulundu.

"COVAX KAPSAMINDA TEMİN EDİLEN AŞILAR GELECEK AY TESLİM EDİLECEK"

Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında 5 ayrı üreticiden 2 milyar doz aşı temin ettiklerini aktaran Ghebreyesus, "COVAX'ın ilk teslimatlarını gelecek ay yapmasını bekliyoruz." dedi. Ghebreyesus, DSÖ ile COVAX'ın kuruluşuna öncülük eden Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI) Salgın Hastalıklara Hazırlık İçin Yenilik Koalisyonuna (CEPI) teşekkür etti.

"TEHLİKEYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

"Bilimsel engelleri, yasal engelleri, lojistik engelleri ve mevzuat engellerini birlikte aştık." ifadesini kullanan Ghebreyesus, bununla beraber dünya genelinde "aşıların eşit dağıtılması vaadinin" ciddi risk altında olduğunu vurguladı.

Ghebreyesus, "Aşılar zengin ülkelerdekilere umut verse bile dünyanın büyük bir kısmının geride kalması tehlikesiyle karşı karşıyayız." diye konuştu.

YOKSUL ÜLKELERDEKİ AŞI SIKINTISINA DİKKAT ÇEKTİ

Bazı ülkelerin ve şirketlerin ikili anlaşmalar yaparak aşıların fiyatını artırdığını ve "aşı sırasının önüne atladığını" belirten Ghebreyesus, şunları kaydetti:

"Kovid-19 aşıları şu anda dünya genelinde neredeyse tamamı zengin olan 50 ülkede uygulanmaktadır. Dozların yüzde 75'i yalnızca 10 ülkeye dağıtıldı. Hükümetlerin, kendi sağlık çalışanlarını ve yaşlıları aşılamaya öncelik vermek istemeleri anlaşılabilir bir durumdur ancak zengin ülkelerdeki daha genç ve sağlıklı yetişkinlerin daha yoksul ülkelerdeki sağlık çalışanları ve yaşlılardan önce aşılanması doğru değildir. Umarım bunu anlayacaksınız."

YOKSUL ÜLKELER İÇİN COVAX GİRİŞİMİ KURULMUŞTU

DSÖ, GAVI ve CEPI tarafından yürütülen ortak girişimle Nisan 2020'de COVAX girişimi başlatılmıştı. COVAX, Kovid-19 aşılarının dünyanın en yoksul 92 ülkesine eşit, hızlı ve adil şekilde dağıtılması hedefiyle kurulmuştu. Şimdiye kadar 190 ülkenin üye olduğu COVAX'a ABD ve Rusya henüz katılmadı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Sağlık Başdanışmanı Anthony Fauci, 21 Ocak'ta yaptığı açıklamada programa katılma niyetinde olduklarını belirtmişti.

YORUMLAR (1)
  • Trk: Bunu çok tutmazlar. Malum hem afrikalı hem fakirsever. Herhalde son demlerini yaşıyor olmalı. Sonrası ne olur.?Ülkesine sağlık bakanı. Allah doğruluktan ayırmasın kimseyi Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Avustralya'da kiralık evler, DSÖ standartlarından daha soğuk ve nemli Avustralya'da kiralık evler, DSÖ standartlarından daha soğuk ve nemli ABD'li İşverenler İşçi Bulamıyor ABD'li İşverenler İşçi Bulamıyor Bu meyveyi yetişmek için serasına kamera sistemi ve soba kurdu Bu meyveyi yetişmek için serasına kamera sistemi ve soba kurdu
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Dünya Sağlık Örgütü salgının bitmesini aşıların eşit dağıtılmasına bağladı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement