Gelmeyen öğrencileri geliyor gibi gösteren okul sahibi, devleti 1 milyon lira dolandırdı - Son Dakika

Gelmeyen öğrencileri geliyor gibi gösteren okul sahibi, devleti 1 milyon lira dolandırdı

23.09.2020 21:45
Gelmeyen öğrencileri geliyor gibi gösteren okul sahibi, devleti 1 milyon lira dolandırdı, System.String[]

Kahramanmaraş'ta özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinde, gelmeyen öğrencileri geliyor gibi gösteren okul sahibi, devleti 1 milyon lira dolandırdı. Olayla ilgili iki kişi tutuklanırken 8 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kahramanmaraş'ta gelmeyen öğrencileri geliyor gibi göstererek devleti 1 milyon lira dolandırdığı iddia edilen özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezine polis tarafından düzenlenen operasyonla 11 kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden okul sahibi Huriye A. (39) ile Salih K. (39) 'Kamu aleyhine nitelikli dolandırıcılık' suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu.

Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezi, öğrencilerin okula gelmediği halde milli eğitime gönderdikleri listede geliyor gibi gösterdiği iddia edildi. İddia üzerine Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlattı. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı 11 kişi hakkında gözaltı kararı vermesi üzerine İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri dün rehabilitasyon merkezine operasyon düzenledi.

8 KİŞİ ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST KALDI

Operasyonda okulun sahipleri Huriye A. ve Salih K. ile birlikte okul müdürü, öğretmen, okul çalışanı ve servis şoförünün de olduğu 11 kişi gözaltına alındı. Emniyetteki sorguları tamamlanan 11 kişi bugün adliyeye sevk edildi. Cumhuriyet savcısı tarafından da sorgulanan şüphelilerden 1'i serbest bırakılırken 10'u tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Hakim, Huriye A. ve Salih K'yı 'Kamu aleyhine nitelikli dolandırıcılık' suçundan tutuklarken diğer 8 kişiyi adli kontrol kararıyla serbest bıraktı.

1 MİLYON LİRALIK HAKSIZ KAZANÇ SAĞLANDI

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturması devam ederken, özel rehabilitasyon merkezinin hiç gelmeyen öğrencileri geliyor gibi ya da girdiği ders saatini fazla göstererek haksız kazanç sağladığı ve bu yöntemle devleti yaklaşık 1 milyon lira dolandırdığı öne sürülüyor.

Öte yandan soruşturma kapsamında sorgulanan şüphelilerden bazılarının suçlarını itiraf ettikleri, 200'ün üzerinde öğrenci velisinin de ifadesinin alındığı bildirildi.

Gelmeyen öğrencileri geliyor gibi gösteren okul sahibi, devleti 1 milyon lira dolandırdı

- Kaynak: DHA

Son Dakika 3. Sayfa Gelmeyen öğrencileri geliyor gibi gösteren okul sahibi, devleti 1 milyon lira dolandırdı - Son Dakika

YORUMLAR (32)
  • Eski Rehabilitasyoncu: O iş öyle olmuyor. Şu anda Almanyada yaşıyorum. Gelmeyen öğrenci diye bir şey yok. Devlet servisle o çocuğu kuruma getirmek zorunda. Devlet bu iş aileye yüklemiş. Aile de getirmiyor. Rehabilitasyonun işi servisçilik değildir, eğitim eğitim. Kurum, öğretmene, personele maaş verecek, kirayı ödeyecek, öğrenci gelmese dahi bunları ödeyecek. Devlet okulunda böyle mi? Öğrenci devamsızlık yaptığında kesinti yapıyor mu öğretmen maaşlarından? Bu sorun şöyle çözülür, o çocukları devlet getirtecek. Kurum sadece kaydını alacak ve gelen öğrenciyi derse alacak. Ücretini de tam alacak. İster gelsin ister gelmesin. Sonuçta kurumun giderleri standart. Veli ve devletin sorunu o. Devlet servis ve şoför ücretlerini ödemiyor, neden getirmedin diyemez kuruma? Hakkı yok çünkü. Devamsızlık yapanların ücretini kesemez. Kurum batar yoksa Cevap Yaz 1 5 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Son Dakika! Aliyev: Dağlık Karabağ'a gözlemci ve barış gücü gönderilmesi konusunda Bakü, kendi koşullarını sunacak Diyarbakır'da, HDP'nin il ve ilçe binalarına polis operasyon! İlçe eş başkanları gözaltına alındı Kardeşi tarafından öldürülen Melek'in cenazesi alınmadı 61 yaşındaki kırtasiyeciden 13 yaşındaki kız çocuğuna iğrenç mektup Azeri spiker, Zengilan kentinin işgalden kurtarılması haberini ağlayarak sundu Öğretmen, öğrencisiyle annesi kanepede uyurken ilişkiye girdi "Azeri askerleri öldürdük" haberini Serdar Ortaç fotoğrafıyla servis ettiler Kenan İmirzalıoğlu ve Sinem Kobal'ın ilk bebekleri dünyaya geldi