Son dakika haberleri | Bakan Pekcan: Küresel değer zincirlerinde çeşitlendirmeye gitmeliyiz - Son Dakika

Son dakika haberleri | Bakan Pekcan: Küresel değer zincirlerinde çeşitlendirmeye gitmeliyiz

29.10.2020 12:11
Son dakika haberleri | Bakan Pekcan: Küresel değer zincirlerinde çeşitlendirmeye gitmeliyiz, System.String[]

Son dakika haberi: TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, "Pandemiyi daha iyi, verimli ve daha dirençli küresel değer zincirleri tasarlamak için bir fırsat olarak görmeliyiz ve küresel değer zincirlerinde çeşitlendirmeye gitmeliyiz" dedi.

TİCARET Bakanı Ruhsar Pekcan, "Pandemiyi daha iyi, verimli ve daha dirençli küresel değer zincirleri tasarlamak için bir fırsat olarak görmeliyiz ve küresel değer zincirlerinde çeşitlendirmeye gitmeliyiz" dedi.

Bakan Pekcan, İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Bakanlar Konseyi 2020 Toplantısı'na video konferans yöntemiyle katıldı. Bakan Pekcan, OECD üyesi ülkelerden bakan, bakan yardımcısı ve diğer üst düzey temsilciler ile Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı gibi uluslararası kuruluşlardan katılımcıların bulunduğu toplantının 'Küreselleşme ve Düzelme: Ticaret ve Yatırımın Rolü; Küresel Değer Zincirlerinde Dayanıklılığı Artırma; Uluslararası İşbirliğini Geliştirme' başlıklı oturumunda konuşma yaptı. İçinde bulunulan pandemi sürecinde ülkelerin salgınla mücadele için çeşitli ekonomik tedbirler aldıklarını hatırlatan Bakan Pekcan, bu tedbirlerin hedefe yönelik ölçülü, şeffaf ve geçici olması ve ticaret önünde gereksiz engeller yaratmamasının önem taşıdığını kaydetti. Pekcan, "İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde ülkeler salgınla mücadele için çeşitli ekonomik tedbirlere başvursa da, bu tedbirlerin hedefe yönelik, ölçülü, şeffaf ve geçici olması, ticaret önünde gereksiz engeller yaratmaması önem taşıyor. Pandemiyi daha iyi, verimli ve daha dirençli küresel değer zincirleri tasarlamak için bir fırsat olarak görmeliyiz.  Bir yandan mevcut değer zincirlerinin dayanıklılığının ve verimliliğinin artırırken, diğer taraftan küresel değer zincirlerinde çeşitlendirmeye gitmeliyiz" dedi.

'OECD İSTANBUL MERKEZİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR'

Ayrıca bakanlıktan yapılan açıklamada, " Türkiye'nin kurucu üyelerinden olduğu OECD, dünyanın önde gelen gelişmiş ve gelişmekte olan 37 ülkesinin üye olduğu küresel erişim ağı ve etkisi geniş bir uluslararası kuruluş konumunda bulunuyor. OECD çalışmalarından Türkiye'nin yanı sıra, başta Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika olmak üzere, yakın coğrafyadaki ülkelerin de faydalanabilmesi amacıyla İstanbul'da bir OECD Merkezinin kurulması amaçlanıyor. OECD İstanbul Merkezinin faaliyete geçtiğinde akademik çevrelerle de temas kurarak küresel ölçekte etkileri olan sosyo-ekonomik bir laboratuvar hizmeti vermesi ve çalışmaları çerçevesinde 'rekabetçilik, girişimcilik, ticaret, kamu yönetişimi, yenilikçilik, beşeri sermayenin harekete geçirilmesi, bağlantılılık ve altyapının geliştirilmesi, iktisadi direncin artırılması ve yeşil büyüme ve Covid-19 pandemisi sonrası dünya ekonomisinin geleceği ve yeniden inşası' alanlarına odaklanması öngörülüyor. Merkezin söz konusu alanlarda politikalar geliştirerek yüksek seviyeli ve teknik düzeyde toplantılara ev sahipliği yaparak paydaşlar arasında diyalog ortamı sağlaması bekleniyor. Pandemi nedeniyle ertelenmek zorunda kalınan Merkezin açılışının 2020 yılı sona ermeden gerçekleştirilmesi için çalışmalar devam ediyor" denildi.

ANKARA, -


Son dakika haberleri | Bakan Pekcan: Küresel değer zincirlerinde çeşitlendirmeye gitmeliyiz
Son dakika haberleri | Bakan Pekcan: Küresel değer zincirlerinde çeşitlendirmeye gitmeliyiz
Son dakika haberleri | Bakan Pekcan: Küresel değer zincirlerinde çeşitlendirmeye gitmeliyiz

- Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Son dakika haberleri | Bakan Pekcan: Küresel değer zincirlerinde çeşitlendirmeye gitmeliyiz - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

İzmir depreminin simgesi olan Elif bebek, tedavi gördüğü hastaneden tüm Türkiye'ye el salladı Müge Anlı, canlı yayında İzmir'deki depremzedeler için 3 milyon TL bağış topladı Rusya'da 29 kız çocuğunun cansız bedenini mezardan çıkartıp, mumyalamıştı! Çocukların ailesine söyledikleri kan dondurdu Korona tedavisi gören Bakan Soylu'nun öksürük dışında hiçbir sıkıntısı yok Galatasaray'ın 65 saat sonra enkazdan kurtarılan Elif'le ilgili yaptığı paylaşım duygulandırdı Genç oyuncu Nilay Deniz, 3 yıllık eşinden boşanma kararı aldı İzmir'de depremzedelerin gıda yardımlarını alıp, büfesinde satmaya çalışan şahıs tutuklandı Cephede askeri kalmayan Ermenistan'dan güldüren iddia: Afrikalılar Azerbaycan tarafında savaşıyor