Doğu Akdeniz gerginliğinde Türkiye'yi şikayet eden Yunanistan, AB'den beklediğini bulamadı - Son Dakika

Doğu Akdeniz gerginliğinde Türkiye'yi şikayet eden Yunanistan, AB'den beklediğini bulamadı

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının toplantısında Yunanistan'ın Türkiye'yi şikayet ettiği Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili bir karar çıkmadı.

AB Dış İlişkiler Konseyi, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler, Belarus'taki seçim sonrasında protestoculara yapılan müdahale, Beyrut'taki patlama ve Venezuela gibi konuları görüşmek üzere AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell başkanlığında videokonferans yöntemiyle olağanüstü toplandı.

AB diplomatik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki adımlarının kınanması yönündeki çağrısı karşılık bulmadı. Bu yöndeki çağrıya başta Almanya olmak üzere birçok üye ülke ve AB yönetiminden destek gelmedi.

TOPLANTI SONRASI BORELL, TÜRKİYE'YE ÇAĞRI YAPTI

Borrell, toplantıdan sonra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Yunanistan ve Rum Kesimi ile dayanışma içinde olduklarını belirtti. Borrell, Türkiye'ye gerilimi düşürmesi ve diyalog çağrısı yaptı.

AB dışişleri bakanlarının toplantısı videokonferans yöntemiyle yapıldığı için gayriresmi nitelikte oluyor ve toplantı sonunda ortak karar çıkmıyor. Ancak bakanlar çalışma gruplarına toplantı sonuçlarını hazırlamaları için talimat verebiliyor.

BELARUS'A YAPTIRIM

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, Beluras'a yaptırım uygulanacağını duyurdu. AB'nin Belarus'ta hafta sonu yapılan ve mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun kazandığı açıklanan seçimin sonuçlarını kabul etmediğini belirten Borrell, "Şiddet ve sonuçların tahrif edilmesinden sorumlu olanlara yaptırım uygulanması için çalışmalar başladı." açıklamasını yaptı.

BELARUS'TA SEÇİM SONRASI ORTALIK KARIŞMIŞTI

Belarus'ta 9 Ağustos'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Lukaşenko'nun kazandığının açıklanmasından sonra ülkede protesto gösterileri başlamıştı.

Seçim gecesi başlayan ve her gün süren izinsiz gösterilerde 1 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmış, yaklaşık 6 bin kişi gözaltına alınmıştı. İçişleri Bakanlığı, gözaltına alınan 2 binden fazla kişinin serbest bırakıldığını duyurmuştu. Polisin, protestolarda göstericilere sert müdahalesi büyük tepki çekmişti.

Muhalefet, "hile karıştırıldığı" iddiasıyla seçim sonuçlarını kabul etmeyerek üst mahkemeye itiraz edeceklerini açıklamıştı. AB de seçimin "adil ve özgür" olmadığını gerekçe göstererek sonuçları tanımadığını duyurmuştu.

Doğu Akdeniz gerginliğinde Türkiye'yi şikayet eden Yunanistan, AB'den beklediğini bulamadı

Haber Yayın Tarihi: 14.08.2020 21:19 - Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Doğu Akdeniz gerginliğinde Türkiye'yi şikayet eden Yunanistan, AB'den beklediğini bulamadı - Son Dakika

YORUMLAR (15)
  • GAKGOŞ: REİSİ Mİ ÇEKEMEYENLER ÇATLASIN PATLASIN DÜNYA YA NAM SALIYORUZ DÜNYANIN MERKEZİN DE TÜRKİYE VAR 50 SENE ÖNCEYDİ SESİNİ ÇIKARAMAYAN PISIRIK ÜLKEYDİK ŞİMDİ KORKULAN BİR ÜLKE OLDUK REİS DEN SONRA MEVLÜT VEYA SÜLEYMAN LAR GELİYOR TÜRKİYE BİR ADIM DAHA İLERİ ÇEKEMEYENLER ÖLÜYOR YÜREKLİ ERKEK OLUN SİZDE YÜRÜTÜN TÜRKİYEYİ İLERİ TAŞIYACAKLARIN ARKASINDAYIZ SİZLER TÜRKİYEYİ DÜNYAYA ŞİKAYET EDERKEN DÜNYA SİZİ ADAM YERİNE KOYMUYOR SİZLER KAHVE İÇMEYE DEVAM EDİN HAYDİ ORADAN ÖNCE PARTİNİZİ YÖNETİN HAYDEE Cevap Yaz 1 3 Yayından Kaldır
  • Bulut: Gerçek vatan severler vatanının yanında yer alır içimizdeki hainlerse mırıldanıp düşmanın eteğinde yer alır Allahın izniyle hepinize yeteriz ! Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Mücahit: En kısa sürede kendi karasularımıza çekilmeliyiz ama dolar 10-12 tl olsun diyorsanız o başka! Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Milan, Hakan Çalhanoğlu'nun 2 gol attığı maçta Bodo/Glimt'i 3-2 yenerek Avrupa Ligi'nde play-off'a kaldı Hajduk TV spikeri Mirte Surjak, G.Saray maçında güzelliğiyle büyüledi İpsala Sınır Kapısı'nda rüşvet çarkı çökertildi! Paralar memurların evlerinden çıktı Güzel spiker Leotta, Ibrahimovic'le aşk yaşadığı iddialarını kesin bir dille yalanladı Türk Bayrağını indirmeye çalışan şahsı, polis öfkeli kalabalığın elinden zor aldı Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin oyuncuları ve set çalışanları kötü çalışma şartlarından dolayı iş bıraktı Çin'in en zengin ismi şişe su üreten Zhong Shanshan oldu Baltalı katil zanlısına müebbet hapis cezası verildi