Son Dakika Haberleri: İsrail'den, Uçağı Düşürülen Rusya'ya Yanıt: Sorumlu İran, Hizbullah ve Esad'dır

İsrail'den, Uçağı Düşürülen Rusya'ya Yanıt: Sorumlu İran, Hizbullah ve Esad'dır

8 ay önce

Akdeniz'de düşürülen Rus uçağında 15 askerin ölümü sonrası Rusya'dan sert bir açıklama gelmiş ve sorumlu olarak İsrail gösterilmişti. İsrail'den konu ile ilgili bir açıklama geldi, sorumluluk kabul edilmezken "Suçlu İran, Hizbullah ve Esad'dır" denildi.

Suriye'nin Lazkiye kentine dün gece hava ve füze saldırıları düzenlenirken, Akdeniz'de Rus İl-20 uçağının vurulup düşmesi ve 15 Rus askerine mezar olmasıyla birlikte İsrail-Rusya gerilimi yaşanıyor. Moskova'nın Rus uçağını çatışma alanına çekip Suriye hava savunma sistemleri tarafından vurulmasını sağlamakla suçladığı İsrail ordusundan yanıt geldi. İsrail, "Suçlu İran, Hizbullah ve Esad'dır" dedi.

''ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ, SORUMLUSU İRAN, ESAD VE HİZBULLAH'TIR''

''Suriye uçaksavarlarının ateşi sonucu düşen Rus uçağındaki askerler için üzüntü'' ifade eden İsrail ordusu (IDF), ''İsrail bu olaydan tümüyle Esad rejimini sorumlu tutuyor.'' diyerek ekledi: ''Aynı zamanda İran ve Hizbullah terör örgütünü de sorumlu tutuyor.''

ÇATIŞMAZLIK SİSTEMİ

İki ülke liderlerinin mutabık kaldıkları üzere IDF ile Rus ordusu arasında bir çatışmasızlık sistemi bulunduğunu, son yıllarda pek çok kez işe yarayan sistemin dün gece de kullanımda olduğunu ifade edildi.

''RUS UÇAĞI OPERASYON ALANINDA BULUNMUYORDU''

Ön soruşturmaya göre ''İsabetsiz Suriye uçaksavarlarının karadan havaya füzelerle Rus uçağını vurup düşürdüklerini'' kaydeden IDF, şu iddialarda bulundu:

''Suriye ordusu Rus uçağını vuran füzeleri ateşlediğinde İsrail savaş uçakları zaten İsrail hava sahasında bulunmaktaydı. Lazkiye'deki hedefe hava saldırısı sırasında, daha sonra vurulacak olan Rus uçağı operasyon alanında bulunmuyordu. Suriye uçaksavar bataryaları ayrım gözetmeksizin ateş açtığında, bizim anladığımız kadarıyla, havada Rus uçağı olmadığını garantiye alma zahmetine girmedi.''

İSRAİL, RUSYA İLE BİLGİ PAYLAŞACAK

IDF, ''İsrail, olayı gözden geçirmesi ve soruşturmadaki olguları teyit etmesi için ilgili enformasyonun tümünü Rus hükümetiyle paylaşacak.'' dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'tan Uçağı Düşürülen Rusya'ya Yanıt: Rus Uçağını Suriye Düşürmüş Olabilir

Düşen Uçakla İlgili Putin'den İlk Açıklama: Rus Uçağını İsrail Vurmadı

Rusya: Kaybolan Uçağımızı Suriye Düşürdü

14 Askeri Taşıyan Rus Uçağı Suriye'de Radardan Kayboldu

Haber Yayın Tarihi : 18.09.2018 02:56 Ekrem İmamoğlu, Erdoğan'ın Twitter Paylaşımlarını Beğendi İmamoğlu, İBB Çalışanlarına Seslendi: Maaşı Alıp Hizmet Etmeyen Varsa İstifa Etsin Ortalığı Karıştıracak İddia: Tuba Babuna Kaçırıldı!