Son dakika: Pistten çıkan uçağın pilotu: Kule 'pas geçin' demedi - Son Dakika

Son dakika: Pistten çıkan uçağın pilotu: Kule 'pas geçin' demedi

3 gün önce

Son dakika: İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkarak kırıma uğrayan Pegasus Havayolları'na ait uçağın yardımcı pilotunun ilk ifadesi ortaya çıktı. Pilot Ferdinant Pondaag, kulenin kendilerine inmemeleri doğrultusunda bir talimat vermediğini söyledi.

Sabiha Gökçen Havalimanı'na indikten sonra pistte tutunamayıp pistin sonundaki boşluğa düşen ve üç yolcunun hayatını kaybettiği Pegasus uçağının yardımcı pilotu ilk ifadesinde; kulenin kendilerine inmeyin talimatı vermediğini belirtti.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 5 Şubat tarihinde pistten çıkarak 3 kişinin ölümüne 180 kişinin de yaralanmasına neden olan uçak kazasına ilişkin olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, "Taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmak" suçundan başlatılan soruşturma sürüyor.

HASTANEDE İFADESİ ALINDI

Soruşturma kapsamında dün yardımcı pilot Ferdinant Pondaag'ın tedavi gördüğü hastanede polis tarafından ifadesi alındı. Tercüman eşliğinde alınan ifadesinde üzgün olduğunu belirten Pondaag'ın kendilerine ulaştırılan meteorolojik veriler ışığında inebileceklerini düşündükleri için indiklerini söylediği öğrenildi. İnme kararına neden olan meteorolojik verileri hatırlamadığını kaydeden Pondaag'ın, inme kararını kaptan pilot ile birlikte verdiklerini söylediği kaydedildi.

KULE 'İNMEYİN' DEMEDİ İDDİASI

Kulenin kendilerine 'inmeyin' demediğini söyleyen Pondaag'ın, piste indiklerini, indikten sonra uçağın kaydığını, kaptan pilotun uçağı pistte tutmaya çalıştığını ancak tutunamadıklarını söylediği ifade edildi. Pondaag'ın kendisine sorulan bir çok soruyu hatırlamadığını söyleyerek yanıtlamadığı öğrenildi.

Son dakika: Pistten çıkan uçağın pilotu: Kule 'pas geçin' demedi
Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki uçak kazasından ilk görüntüler

Sabiha Gökçen'deki uçak kazasında yeni iddia: Pistin sonundaki alan tavsiye edilenden küçük

Haber Yayın Tarihi: 14.02.2020 12:29 Son Dakika

Çin'de yaşayan Türk öğretmen Burak Teoman: Türkiye'ye nasıl döneceğimi bilmiyorum
Son dakika: Komiser yardımcılığına geçiş sınavına yönelik FETÖ soruşturmasında 467 gözaltı kararı Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi: Rusya ile Türkiye, Suriye'de ortak devriye gerçekleştirdi Son dakika: 43 ilde FETÖ operasyonu: 101'i muvazzaf, 157 asker için gözaltı kararı