Son Dakika Haberleri: İlk kez yayınladı! Komandolarımızın duvarları kaldırıp Suriye'ye girdiği anlar kamerada

İlk kez yayınladı! Komandolarımızın duvarları kaldırıp Suriye'ye girdiği anlar kamerada

7 gün önce

TSK'nın Fırat'ın kuzeyine yönelik başlattığı operasyon Tel Abyad'ın karşısındaki Akçakale'de ve Resulayn'ın karşısındaki Ceylanpınar'da eş zamanlı olarak başladı. Komandolarımızın duvarları kaldırıp Suriye'ye girdiği anların videosu ilk kez yayınlandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat'ın doğusuna yönelik harekâtı Tel Abyad'ın karşısındaki Akçakale ile Resulayn'ın karşısındaki Ceylanpınar'dan eşzamanlı olarak başlatıldı. Türk jetleri dün saat 16.00'da havalanıp 30 kilometre kadar derinliğe indi, terör örgütü hedeflerine bomba yağdırdı. Tel Abyad'daki terör mevzileri de obüslerle vurulurken, saat 22.30 sıralarında kara operasyonu da başladı.

Önce jetler vurdu, sonra komandolar girdi. Sınırda duvarın kaldırılmasıyla komandolar da sınırı geçip harekata katıldı.

TSK BİR YOLU DAHA KONTROL ALTINA ALDI

Öte yandan Tel Abyad'dan gelen bilgilere göre TSK ve Suriye Milli Ordusu, Resulayn ve Tel Abyad'a dört koldan girdi. Harekat kapsamında Tel Abyad-Resulayn arasındaki Tel Erkam köyüne yakın bağlantı yolunun kontrol altına alındığı Tabatin ve Al-Mushrifah köylerinin ele geçirildiği açıklandı.

TSK, Suriye Milli Ordusu ile Suriye'nin kuzeyinde YPG/ PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlatılan harekat kapsamında Tel Abyad-Resulayn arasındaki Tel Erkam köyüne yakın bağlantı yolunu kontrol altına aldı. TSK, Resulayn'ın batısındaki Tel Halef köyüne yakın sınır duvarının bir kısmını kaldırarak bölgeye giriş yaptı. Tel Abyad'ın doğusundaki Tabatin ve Al-Mushrifah köylerini ele geçirdi. Tel Abyad ve çevresinde bulunan terör mevzilerine yönelik devam eden operasyonlar sonucu Tel Abyad -Sülük kasabası yolu kesildi.

NE OLMUŞTU?

Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait F16 savaş uçakları, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında Fırat Nehri'nin doğusunda yer alan ve yaklaşık 30 kilometre derinlikteki terör örgütü YPG/PKK hedeflerini dün imha etmişti.

Ayn İsa ilçesi çevresindeki Rami Hava Üssü ve cephaneliği ile Aluk, Mustel, Esadiye, Fender ve Huşan köylerindeki terör örgütü hedefleri, savaş uçaklarınca bombalanmıştı.

Bombardımanda Resulayn ilçesi ve bazı çevre köyler ile Derik ve Kamışlı ilçeleri kırsalındaki terörist unsurlar da vurulmuştu.

KARA HAREKATI DA AKŞAM BAŞLAMIŞTI

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı kapsamında kara harekatı dün akşam başlamıştı.

Öte yandan Hatay'dan dün akşam saatlerinde yola çıkan 12 araçlık askeri konvoy İslahiye'ye ulaştı. Komando birlikleri ve zırhlı araçların yer aldığı konvoy Şanlıurfa'da yönüne ilerledi. Geniş güvenlik önlemleri altında hareket eden konvoydaki birliklerin Barış Pınarı Harekatı kapsamında sınır hattı ve Suriye'de görevlendirileceği öğrenildi.

Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Güler ve komutanlarla Barış Pınarı Harekatını Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekat Merkezinden sevk, idare ediyor.

İlk kez yayınladı! Komandolarımızın duvarları kaldırıp Suriye'ye girdiği anlar kamerada
Barış Pınarı Harekatı'nda son durum: Belirlenen hedefler ele geçirildi
İşte Barış Pınarı Harekatı'na destek veren ve vermeyen ülkeler
ABD'nin Türkiye'ye uygulamak istediği "ekonomik yaptırım paketi"nin detayları belli oldu
ABD Başkanı Trump'tan tarihe geçecek PKK itirafı: Bizimle çalıştı

Barış Pınarı Harekatı başladı! Barış Pınarı Harekatı nedir, nereleri kapsıyor?

Haber Yayın Tarihi: 10.10.2019 10:33 Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Akıncı ölüm tehditleri nedeniyle polise başvurdu
ABD-Türkiye anlaşması doları 5,77 seviyesine çekti Çağla Şıkel, asker selamı vererek Barış Pınarı Harekatı'na destek oldu Athena Gökhan'dan ABD ile Türkiye'nin anlaşması sonrası dikkat çeken paylaşım: Demek bu işler böyle oluyor!