Son dakika kültür sanat: 'Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu - Son Dakika

Son dakika kültür sanat: 'Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu

24.06.2020 18:28

Son dakika kültür sanat haberine göre 'Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz: "Ülkemizin sadece kültür ve sanat alanında değil;

'Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz:

"Ülkemizin sadece kültür ve sanat alanında değil; modadan, sanayiye varana kadar her alanda tasarım ve tasarımcıya çok ihtiyacı var"

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, "Pandemi koşullarında olmasına rağmen çok güzel bir katılım oldu. Ülkemizin dört bir yanındaki üniversitelerin; tasarım, görsel iletişim, mimarlık, şehir planlamaları bölümlerinden öğrencilerimiz katıldı. Ülkemizin sadece kültür ve sanat alanında değil; modadan, sanayiye varana kadar her alanda tasarım ve tasarımcıya çok ihtiyacı var" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenlediği 'Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100'üncü yılı vesilesiyle düzenlenen 'Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması Sergisi' Milli Kütüphane Sergi Salonu'nda düzenlenen törenle açıldı.

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, "Bakanlık olarak sanatın her alanının güçlendirilmesine ve geliştirilmesine katkı sağlamanın, sanatçılarımızı maddi ve manevi olarak desteklemenin ve yürüttükleri sanatsal çalışmalarının teşvik edilmesinin önemine inanıyoruz. Bu amaçla da "sanatın ve sanatçının korunması ve desteklenmesi" ilkesiyle her yıl birçok alanda bugün burada birlikte olduğumuz yarışmalı sergiler gibi etkinliklere imza atıyor ve birçok etkinliğe de destek veriyoruz. Düzenlediğimiz yarışma ve sergilere ilgi ve katılımın her geçen yıl artması ise bizi fazlasıyla memnun ediyor ve yüreklendiriyor" ifadelerine yer verdi.

"Pandemi koşullarında olmasına rağmen çok güzel bir katılım oldu"

Serginin açılışından sonra İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Yavuz, Bakanlık olarak sanatın ve sanatçının her daim yanında olduklarını vurgulayarak, "Sanat alanında kendi sanatçılarımızla yaptığımız etkinliklerin yanı sıra diğer sanatçıları da destekleye devam ediyoruz. Teşvikler veriyor, projelerine katkıda bulunuyoruz. Bu yarışmaların ilkini 2016 yılında gerçekleştirmiştik; '15 Temmuz Şehitleri' temasıyla. Biliyorsunuz 2018 yılı Troya yılıydı. Biz de tasarım yarışmamızın temasını 'Troya' olarak tespit etmiştik. 2019 yılında, Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılı kapsamında Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışı ve kongreler vesilesiyle temamız gerçekleşti. Bu yılda yine 100'üncü yıl etkinlikleri kapsamında 'TBMM'nin açılışının 100'üncü yılı' temamızı belirledik. Pandemi koşullarında olmasına rağmen çok güzel bir katılım oldu. Ülkemizin dört bir yanındaki üniversitelerin; tasarım, görsel iletişim, mimarlık, şehir planlamaları bölümlerinden öğrencilerimiz katıldı" diye konuştu.

"Ülkemizin her alanda tasarım ve tasarımcıya ihtiyacı var"

Kültür ve Turizm Bakanlığının tasarım yarışmalarına verdiği önemden de bahseden Yavuz, "Ülkemizin sadece kültür ve sanat alanında değil; modadan, sanayiye varana kadar her alanda tasarım ve tasarımcıya çok ihtiyacı var. Sergilenen tüm eser sahipleriyle tek tek görüştüm. Hangi kavramsallaştırmalar, çizgilerle bu eserleri oluşturduklarını öğrenmek istedim" ifadelerini kullandı.

Milli Kütüphane Sergi Salonu'nun çok geniş bir alan olduğunu hatırlatan Yavuz, isteyen herkesin sergiyi ücretsiz olarak gezebileceğini de belirtti.

Yakın tarih konusunda genç tasarımcılar arasında farkındalık oluşturmak üzere "Hakimiyet-i Milliye" konusuyla düzenlenen yarışmada kazanan genç tasarımcılara toplamda 97 bin 500 lira para ödülü verildi.

Yarışmada, başvurusu kabul gören 354 afiş tasarımı üzerinden gerçekleştirilen seçici kurul değerlendirmesi sonucunda 46 afiş sergilenmeye hak kazandı. Yarışmanın başarı ödülünü alan 8 öğrenciye ayrı ayrı 7 bin lira ve başarı belgesi, mansiyon ödülünü alan 9 öğrenciye ayrı ayrı 3 bin lira ve sergileme ödülünü alacak 29 öğrenciye ise yine ayrı ayrı 500'er lira ve katılım belgesi takdim edildi.

"Atatürk'ün bir sözünden yola çıkarak eserimi oluşturmaya karar verdim"

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Görsel Grafik Tasarım Bölümünde Doktora öğrencisi olan Ezgi Şen, "Kültür ve Turizm Bakanlığı gençleri çok fazla destekliyor. Ödül konusunda bir fikrim yoktu ama sonuçtan çok memnun kaldım. Konu çok güzel bir konuydu. Atatürk'ün bir sözünden yola çıkarak eserimi oluşturmaya karar verdim. 'Milli egemenlik öyle bir nurdur ki; onun karşısında bütün zincirler erir, taç ve tahtlar yanar, yok olur' sözü beni çok etkilemişti. Fikir aşaması 2-3 ay sürdü. Daha sonra çalışmamı ortaya koymaya başladım ve hazır olduğunda da yarışmaya yolladım" dedi.

"Halkımızı en iyi temsil eden şeyin çarıklar olduğunu düşündüm"

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Hüseyin Uzuntaş, "Eserim; TBMM'nin yüzüncü yaşı için yapmış olduğum bir çalışma. Şüphesiz ki; TBMM'nin açılış ve kuruluşunda en önemli etken Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bunlar dışında en önemli rol ise halkımızda. O dönem halkımız yoksulluk çekiyor. Halkımızı en iyi temsil eden şeyin çarıklar olduğunu düşündüm" diye konuştu.

Hakimiyetin kayıtsız şartsız millete ait ve millet iradesinin en büyük güç olduğu gerçeğinden hareketle cumhuriyet ve demokrasinin önemini hatırlamak, yaşatmak ve bu konuya ilişkin kalıcı eserler kazandırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen 4. Afiş Tasarım Yarışması neticesinde hazırlanan sergi, Milli Kütüphane Sergi Salonu'nda 24 Haziran - 8 Temmuz tarihleri arasında gezilebilecek.

Yarışmaya katılan 354 afiş tasarımı içerisinden 'Başarı Ödülü'ne layık görülen 8 kişi; Taha Bekir Murat, Tugay Çetinkaya, Ezgi Şen, Mert Bağçiçek, Refik Yalur, Hüseyin Uzuntaş, Ümit Bayırlı ve Yunus Emre Kozoğlu olarak sıralandı.

Seçici kurul değerlendirmesi sonucunda Mansiyon Ödülüne layık görülen 9 kişi ise; Cemalettin Polat, Tuğçe Demir, Serap Keskin, Ahmet Önder Demir, Elif Nur Hüyük, Fatma Aydoğdu Torbacı, Mehmet, Salih Kızılkaya, Aleyna Çelik ve Nida Avcı olarak sıralandı.

Sergide pek çok sergilenmeye layık eser de yer aldı.

Son dakika kültür sanat: 'Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu
Son dakika kültür sanat: 'Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu
Son dakika kültür sanat: 'Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu
Son dakika kültür sanat: 'Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu

Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Son dakika kültür sanat: 'Genç Sanat: 4. Afiş Tasarım Yarışması'nın ödülleri sahiplerini buldu - Son Dakika


Son Dakika

Fenerbahçe, Kayserispor'u konuk ediyor! Erol Bulut'tan yeni transfer sürprizi Çaykur Rizespor ile sözleşme imzalayan Sumudica'nın Galatasaray sözleri şaşırttı Deprem konutları teslim töreninde alandaki vatandaşların iç içe olması Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı rahatsız etti Son Dakika! İçişleri Bakanı Soylu'nun annesine hakaret eden şüpheli hakkında 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi Mesut Özil'in Fenerbahçe'den alacağı maaş KAP'a bildirildi Dur durak bilmiyor! Ireland Baldwin kasığındaki dövmeyi göstermek için pijamasını aşağı indirdi Nevşin Mengü'den "Kendi polisime saldırmam" diyen Cüneyt Arkın'a yanıt Koronadan hayatını kaybeden Karadeniz'in kanaat önderlerinden Nuri Genç'in cenazesine binlerce kişi katıldı