Marmara Gölü'nde çıkan ses ve gaz tedirginlik yarattı - Son Dakika

Marmara Gölü'nde çıkan ses ve gaz tedirginlik yarattı

29.09.2020 14:39

Suların çekildiği Marmara Gölü'nde çıkan fokurdama sesi ve gaz bölge sakinlerinde tedirginlik yarattı. Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Kemerdamları Mahalle Muhtarı Ahmet Ayyıldız, tedirgin olduklarını belirterek yetkililerin bir an önce inceleme yapmasını istedi.

Manisa'nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri sınırlarında bulunan ve son iki yılda yaşanan kuraklık nedeniyle yok olma riskiyle karşı karşıya kalan Marmara Gölü'nde oluşan bir çukurdan gelen fokurdama sesi ile çıkan gaz korku ve paniğe neden oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca "Ulusal Öneme Sahip Sulak Alan" olarak tescillenen ve ayrıca tepeli pelikan, karabatak gibi nesli tehlikede olan kuş türleri de dahil olmak üzere yaklaşık 20 bin su kuşuna ev sahipliği yapan Marmara Gölü neredeyse kuruma noktasına geldi. Manisa'nın kuş cenneti olarak bilinen gölde sular yaklaşık 500 metre çekilerek kuruma noktasına gelirken, gölde oluşan ufak çaplı çukurdan gelen gizemli fokurdama sesi ile yanıcı gaz, mahalle sakinlerinde merak uyandırdı.

"YETKİLİLERİN ÇALIŞMA VE ARAŞTIRMA YAPMALARINI İSTİYORUZ"

Çukurdan gelen sesleri çobanların fark ettiğini belirten Salihli'ye bağlı Kemerdamları Mahalle Muhtarı Ahmet Ayyıldız, "Bunun üzerine bizde bölgeye geldik. Geldiğimizde fokurdama sesi ve yanıcı gaz ile karşılaştık. Yetkililerin bu konuda çalışma ve araştırma yapmalarını istiyoruz" dedi.

Marmara Gölü'nde çıkan ses ve gaz tedirginlik yarattı

"SU SEVİYESİNİN DOLU OLDUĞU YILLARDA BURASI FOKUR FOKUR KAYNARDI"

Göldeki su seviyesinin yüksek olduğu zamanlarda da bu alandan fokur fokur suyun kaynadığını aktaran Muhtar Ayyıldız "Biz 20 yıl önce ben dahil kayığım da vardı, bu gölde balıkçılık yapıyorduk. Bulunduğumuz bölgede, göldeki su seviyesinin dolu olduğu yıllarda burası fokur fokur kaynar ve su kabarcıkları oluşurdu. Biz balıkçıklarda bu noktaya oksijen bol olduğu için balık da bol olur diye ağ takımlarımızı atardık. Tabi yıllar geldi geçti, gölümüz kurudu. Sular çekilince, bu alanlarda hayvanlar otlatılmaya başlandı. İnek ve koyunları otlatan çobanlar, gece bu alanda ses duyuyorlar. Sesi duyan çobanlar çok korkmuş. Sonra bize haber verdiler. Bizde geldik ve gördük, hakikaten bir ses var. Burada bir koku da var. Toprağın yapısı zaten değişmiş durumda. Şuan küçük bir obruk var ama sanki burada bir kazan kaynıyor. Buraya gelen bu sesi net bir şekilde duyuyor. Bu çukurdan yanıcı bir gaz geliyor. Birkaç gün önce bu çukurun içine plastik bir şişe attık ve bir süre sonra kendiliğinden yanmaya başladı" dedi. Yetkililere seslenen Ayyıldız "Burada araştırma yapılsın, bu fokurdama ve gaz neyin nesidir, merak içerisindeyiz. Çünkü bu burada 25-30 yıldır var olan bir şey. Burada gaz mı var, sıcak su mu var, magma mı yakın araştırılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Marmara Gölü'nde çıkan ses ve gaz tedirginlik yarattı

"BELKİ ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI BİR GELİŞME OLUR"

Oluşan ufak çaplı çukur ve koku nedeniyle jandarmaya bilgi verdiklerini belirten Ayyıldız "Çıkan gaz ve fokurdama sesini duyduktan sonra jandarma ekiplerine haber verdik. Jandarma da kısa süre sonra gelerek çukurun etrafını şeritle kapattı. Burada ne olacağını bilemediğimiz gibi, yerin altında da ne olduğunu bilemiyoruz. Bizler devletimizin ilgili kurumlarının bu bölgeye gelip bir anca önce inceleme yapmasını istiyoruz. Burada ne var ne yok, tez zamanda bize bilgi verirler. Belki ülkemiz için hayırlı bir gelişme olur." şeklinde konuştu.

Marmara Gölü'nde çıkan ses ve gaz tedirginlik yarattı

"ÇAKILAN TULUMBALARDAN METAN GAZI ÇIKARDI"

Sesin ve kokunun kendilerini tedirgin ettiğini söyleyen Kemerdamları Mahalle sakinlerinden Hasan Koç "Çukurun oluşumu ve gelen sesin ardından, hem merak ediyoruz hem de tedirginiz. Tedirgin olduğumuz için, yetkililerin bir an önce bu bölgede araştırma yapmalarını talep ediyoruz. Bu bölgede daha önceki yıllarda tulumbalar çakılırdı. Çakılan tulumbalardan ise metan gazı çıkardı. Ama bu kez gaz ile birlikte bir fokurdama sesi de mevcut durumda. Sonucunu ise heyecanla bekliyoruz." dedi.

Marmara Gölü'nde çıkan ses ve gaz tedirginlik yarattı
Marmara Gölü'nde çıkan ses ve gaz tedirginlik yarattı
Marmara Gölü'nde çıkan ses ve gaz tedirginlik yarattı
Marmara Gölü'nde çıkan ses ve gaz tedirginlik yarattı
Marmara Gölü'nde çıkan ses ve gaz tedirginlik yarattı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Marmara Gölü'nde çıkan ses ve gaz tedirginlik yarattı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

İzmir'de yolun ortasında kadını döven şahsa kimse müdahale etmedi! Kaymakamdan ismini yanlış söyleyen CNN Türk muhabirine soğuk duş! Model Ansley Pocheco, evine girip ailesinin üzerine yürüyen iki soyguncuya ateş açtı Dinlenme tesisinde doğurduğu bebeği çöpe atıp yolculuğuna devam etti! Evlat katili kadın yakayı ele verdi Son dakika: Merkez Bankası'nın sürpriz faiz kararı sonrası dolar ve altın rekor kırdı Yanında mastürbasyon yapan muavini videoya alan genç kız: Sözlü taciz edip bana dokundu Son Dakika! Aliyev: Dağlık Karabağ'a gözlemci ve barış gücü gönderilmesi konusunda Bakü, kendi koşullarını sunacak Zeynep Koçak, erkek takipçisinin müstehcen mesajını ifşa etti