Son Dakika: Bakan Koca tek tek sıraladı! İşte İstanbul için planlanan koronavirüs tedbirleri - Son Dakika

Son Dakika: Bakan Koca tek tek sıraladı! İşte İstanbul için planlanan koronavirüs tedbirleri

26.10.2020 17:38

Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valiliği'nde gerçekleştirdiği toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Otobüs, metrobüs, metro ve tramvay seferlerine ek seferler konması, saat düzenlenmesi yapılması gündeme getirilmiştir" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valiliği'nde gerçekleştirdiği toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

İşte Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları;

"Virüsün yayılmasına en elverişli yerlerden biriyiz. Uzun süre gösterdiğimiz başarıyı maalesef sürdüremedik. Gelinen nokta daha kuralcı ve disiplinli olmasını zorunlu kılmaktadır. İstanbul'da vaka Türkiye'nin yüzde 40'ını oluşturmuştur. Giderek artacaktır.

İSTANBUL'DA 28 İLÇEDE ARTIŞ YÜZDE 50'NİN ÜZERİNDE

28 ilçede artış yüzde 50'nin üzerindedir. 11 ilçede artış oranı yüzde 50-60, 10 ilçede yüzde 60 oranındadır. Öne çıkan nedenlerinde biri tedbirlerin gevşetilmesi, diğeri ise kış sebebiyle İstanbul'a yoğun dönüşlerdir.

Bizlerden çözüm beklediğiniz konuların başında teması kaçınılmaz kılan kalabalık ortamlar olduğunu biliyoruz. Sosyal mesafe kuralının uygulanabilir haline gelmesi şartların iyileştirilmesine bağlıdır. Toplu taşıma, pazaryerleri, alışveriş mekanları müdahale bekleyen alanlardır.

TOPLU TAŞIMAYA EK SEFER

Yetkililerle bu sorunları tek tek ele aldık. Toplu taşımada risk devam ettikçe istediğimiz düzeyde başarılı olamayız. Otobüs, metrobüs, metro ve tramvay seferlerine ek seferler konması, saat düzenlemesi gündeme getirilmiştir.

KAMU VE ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞMA SAATLERİ

Kamu ve özel sektör çalışma saatlerinin gözden geçirilmesi ele alınan konulardan biridir. Kurumlar ofise gitmeden yapılması mümkün işleri, uzaktan erişimle evde yapılması sunulmalıdır.

"SEMT PAZARLARI VE ÇEŞİTLİ ALIŞVERİŞ MEKANLARINDA SOSYAL MESAFE KORUNMUYOR"

İstanbul'da sosyal mesafenin korunamadığı semt pazarları ve çeşitli alışveriş mekanlarında yaşanıyor. İlgili uzman ve planlamacıların gerekli çözümü bulacağını düşünüyoruz. Sizlerden tedbirlerden yana fedakarlık istiyoruz . Desteğinize daha önce olmadığı kadar ihtiyacımız var. Sizden kuralcı olmanızı istemek zorundayım. Maske, sosyal mesafe ve temizlik.

Hayatımızı disipline sokmamız gerekiyor, kalabalık ortamlardan çekinmemiz gerekiyor. İzolasyonda olanlar evlerinden ayrılmasın, dışarıya çıkması gerekmeyenler lütfen evlerinden ayrılmasınlar. Yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar kendilerini korumaya alsın. Memleketten dönenler mutat buluşmalardan kaçınsın. Zorunlu olmadıkça akrabalarla, başka ailelerle bir araya gelmeyin. Kutlama ve törenleri lütfen erteleyin.

Salgınla savaşın bu aşaması disiplin istiyor. Ekiplerimizle hizmet ve operasyon kapasitemizi gözden geçirdik, güçlüyüz. Asıl başarı hastanelerimize olabildiğinde az ihtiyaç duyabilmektir. Sağduyunuza güveniyoruz. Vaka sayılarındaki artışlarda daha güçlü bir uyarı düşünemiyoruz."

Son Dakika: Bakan Koca tek tek sıraladı! İşte İstanbul için planlanan koronavirüs tedbirleri

Son Dakika Güncel Son Dakika: Bakan Koca tek tek sıraladı! İşte İstanbul için planlanan koronavirüs tedbirleri - Son Dakika

YORUMLAR (17)
  • beşer: istanbulda yabancı suriyeliler bunlarda hes kodu bile yok maske denetiminde daha sıkı denetlemeleri ve onlarada bilere verilen cezanın aynısı gerekie ceza onlara veriliyormu veriliyorsa nasıl tahsil olunuyor bizde ceza kimlik no ya yazılıyor onlarda nasıl yazılıyor yabancı turist göçmen cezadan haberleri varmı TC yaşayan gezen kim varsa pandemi kanunları uyması lazım gelir Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Sorun üstüne sorun: İstanbul için alınan kararlarda İBB belediye başkanı nerede? Sizler ayrımcılık yaparsanız bizim virüsten daha vahim dertlerimiz var demektir. Cevap Yaz 33 23 Yayından Kaldır
  • Sorun üstüne sorun: Olumlu olumsuz ikonları tıklayanlara saygımı bildirerek. Merakıma yenik düşüp sormak istedim! Kaçınız İstanbul'da ikamet ediyor? Bakın yaşıyor demedim ikamet adresi İstanbul! 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Çukur'a damga vuran sahne! Dışlanan Yamaç, yeniden mahalleye alındı Yabancı uyruklu adam ve kadını otomobilden indirip üzerlerine kurşun yağdırdılar Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 2 ay daha uzatıldı Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Varela'nın baldırına basan Josef de Souza direkt kırmızı kart gördü Dağlık Karabağ'da 3. kez ateşkesi bozan Ermenistan Başbakanı Paşinyan'dan itiraf: Yine koruyamadık Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan: Kadın birlikleri oluşturup eğitimlere başlıyoruz