Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca, koronavirüsten nasıl korunmamız gerektiğini tek tek açıkladı - Son Dakika

Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca, koronavirüsten nasıl korunmamız gerektiğini tek tek açıkladı

Son dakika: Sağlık Bakanı Koca koronavirüsten korunmak için alınacak önlemleri tek tek açıkladı. Koca, "Gribi olanlar maske kullanmalı, kalabalık yoğun ortamlara girilmemeli, kişisel hijyen ve el temizliğine dikkat edilmeli" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AA Editör masasında koronavirüs salgını hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Riskin büyüdüğünü belirten Koca, ölümcül virüsten nasıl korunmamız gerektiğini canlı yayında tek tek açıkladı.

"KİŞİSEL TEMİZLİK ÖNEMLİ"

Vatandaşların tedirgin olmamaları uyarısında bulunan Koca, "Bu enfeksiyon grip gibi bulaşıyor. Kişisel temizlik önem taşıyor. Mümkün mertebe 1 metreden yakın olmayın. Gripli olanların maske kullanmalı, herkesin maske kullanmasına gerek yok. Kalabalık ortamlara da mümkün oldukça girmeyin. İstirahat ve beslenme şu dönemde önemli. Panik havası olmaması, Türkiye'de koronavirüsün olmadığını, soğuk algınlığında da yapılması gerekenler yapıldığında hastalığı da azaltıyorsunuz" ifadelerini kullandı.

VİRÜSE KARŞI ALINAN ÖNLEMLER

Koca, "DSÖ acil durum ilan etmeden 2 hafta önce tedbirlerimizi almaya başladık. Biz bilim kurulu oluşturduk. Bunu oluştururken, ülkenin birikimini kullandık. Bu bilim kurulu, hızla bir hafta sonu kapanarak, dünyada daha yayınlanmamış olan sağlık çalışanlarının hastalara yaklaşımını standart hale getiren rehber yayınladı. Hastaya nasıl yaklaşacağımız, hangi hastanelerin referans hastane olacağı, hangi hastaların şüpheli olacağı konusunda çalışmalara başladık. DSÖ ve bilim kurulunun önerdikleri dışında biz farklı bir şey yapmadığımız gibi ötesini yapıyoruz. Termal kamera ile ateşi ölçmek. Wuhan'dan uçuşlar durduruldu. Diğer ülkelerden gelenleri 14 gün gözetim altına alıyoruz. Bundan sonraki süreçte İranla benzer durum yaşıyor olacağız" şeklinde konuştu.

"İRAN'LA SINIR KAPILARINI KAPATTIK"

İran'la 4 sınır kapısının kapatıldığını belirten Bakan, "Dün gece yarısından itibaren tamamen yasak koyduk, hiç kimse sınırdan alınmadı. Sahra hastaneleri oluşturduk. Bu hastanelerin sayılarını artırabiliriz. Arkadaşlar sınır kapısındalar. Türk vatandaşlarımızı sahipsiz bırakmayacağız ama Türkiye'deki vatandaşlarımızı da korumamız gerekiyor" dedi.

Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca, koronavirüsten nasıl korunmamız gerektiğini tek tek açıkladı
Son dakika: Sağlık Bakanı Koca: Koronavirüse henüz rastlanmadı ancak bu rastlanmayacağı anlamına gelmiyor

YORUMLAR (4)
  • Mr.: Acaba farklı ülkelerde de yayildigina göre bu acaba sigara tütün yani duman yoluyla gecebilirmi? Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
  • harun: bunlar dalga geciyo heralde. ulan acıklama yapmakla olmuyor bu iş. bak bi metrobüslere otobüslere istanbula, heryere. insanlar agız agıza yaşıyolar kucak kucaga resmen işe gidip geliyorlar allahsızlar sizi. Cevap Yaz 11 6 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Ünlü sunucu sonunda isyan etti: Kalçamla mı meşhur oldum? 62 yaşındaki Sharon Stone, havuz önünde kasklı ve bikinili poz verdi Güzel oyuncu, bu pozuyla milyonların aklını başından aldı Acun Ilıcalı, Instagram canlı yayınında 3 milyon izleyiciye ulaşarak dünya rekorunu kırdı Karantinadaki 56'lık Yonca, göbek dansıyla kurtlarını döktü Ünlü model, kilo eleştirilerine ateşli pozuyla cevap verdi "Sonumun Bergen gibi olmasını istemiyorum" diyen Yeliz Yeşilmen'den yeni paylaşım Survivor bayram özel çekimlerine davet edilmeyen Demet Akalın, Acun Ilıcalı'ya resti çekti: Daha da izlemem Survivor 2020'de ünlü isimlerin yarıştığı Anlat Bakalım'da kazanan belli oldu Haluk Levent, Kaş'ta yanan 25 dönümlük alanı ağaçlandırmak için çalışmalara başladı Şeyma Subaşı, kendisini övdüğü paylaşımı kısa sürede yayından kaldırdı Cem Uzan torun sahibi oldu Şahan Gökbakar, kızına olmayan terlikleri çocuklara hediye ederek herkese örnek oldu İrem Derici'den sanat camiasını kızdıracak sözler: 10 milyon TL param olsa şarkıcılığı bırakırım 56 yaşındaki Hülya Avşar, Instagram hesabından bornozlu pozunu paylaştı