Bandrollü sahte altın ve rahat tavırlarıyla 3 kuyumcuyu dolandıran 'Altın Faresi' esnafı tedirgin ediyor - Son Dakika

Bandrollü sahte altın ve rahat tavırlarıyla 3 kuyumcuyu dolandıran 'Altın Faresi' esnafı tedirgin ediyor

29.10.2020 09:56

Kapanış saatine yakın kuyumcuları aceleye getirip alışveriş yapan ve bunu yaparken rahat bir tavır sergileyip karşısındakine güven veren dolandırıcı, yanında gezdirdiği sahte altın zincirleri bozdurarak 15 gün arayla 3 kuyumcuyu dolandırdı. Sarıyer'de dolandırdığı kuyumcunun iş yeri kameralarına yansıyan şahıs, polis tarafından aranıyor.

İlk olarak İstanbul Sarıyer'de bir kuyumcuya giden dolandırıcı, gerçeğinden ayırt edilemeyen bandrollü sahte altın zincirle kuyumcu Caner Obruk'u dolandırdı. Zinciri bozdurmadan önce gram altın alan şahıs, beden dilini de etkili bir şekilde kullanarak kuyumculara güven verdi. Bozdurduğu zinciri ise ertesi gün alacağını söyleyip bir daha kuyumcuya uğramayınca esnaf durumu anladı.

Alışveriş işlemini özellikle dükkanların kapanış saatine yakın gerçekleştirip aceleye getiren şahıs, kuyumcu esnafını canından bezdirdi. Esnafın kendi arasında 'Altın Faresi' lakabını taktığı dolandırıcının, sahte zincir yöntemiyle İstanbul'daki olayın ardından Balıkesir Edremit'te daha sonra da Ankara'da iki kez daha dolandırıcılık yaptığı öğrenildi.

BALIKESİR'DE YAKALANIP SERBEST BIRAKILDI

Sarıyer'de Caner Obruk'a ait kuyumcu dükkanına zincir bozdurma bahanesiyle gelen şüpheli, altını bozdurduktan sonra kuyumcudan ayrıldı. İş yeri çalışanları altının sahte olduğunu anlayınca durumu polise bildirdi. İstanbul'dan ayrılan şüpheli, daha sonra Balıkesir Edremit'te bulunan bir kuyumcuyu da aynı yöntemle dolandırarak tekrar İstanbul'a geldi. Jandarma ekiplerinin yaptığı çalışmalar neticesinde şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Balıkesir'de adliyeye çıkartılan şüpheli serbest bırakıldı.

15 GÜN ARAYLA 3 DÜKKANI DOLANDIRDI

Serbest bırakıldıktan 15 gün sonra bu kez Ankara'ya geçen şüpheli, burada yine Caner Obruk'a ait bir kuyumcu dükkanını dolandırdı. Olayı anlatan dükkan sahibi Caner Obruk, "Bu şahıs ayın 23ünde bize geliyor, sahte altınla dolandırıyor bizi. Gidip şikayette bulunduktan sonra aradan 15 gün geçiyor ve Balıkesir'de de aynı işlemi yapıyor. 22 ayar zincir veriyor, üzerinde patenti her şeyi yazıyor, biz farkına varamadık. Zinciri verdi, biz 22 ayar olarak hesapladık parasını verdik ama sahteymiş, sonradan farkına vardık. Aradan 15 gün geçtikten sonra Edremit'te de aynı şekilde yapıyor. Jandarma tarafından İstanbul'da yakalanıyor. Balıkesir'de mahkemeye çıkartıldıktan sonra bu şahıs serbest bırakılıyor. Serbest bırakıldıktan 15 gün sonra yine aynı şahıs yine dolandırıyor bizi. 15 bin TL benim, 18 bin TL de Ankara'daki şubemizin zararı var" dedi.

"PATENTLİ OLUNCA ANLAYAMADIK"

Sahte altın zinciri ilk etapta kontrol etmek için mihenk taşı sürdüklerini ancak buna rağmen anlayamadıklarını belirten Obruk, "Çok güzel kaplama yapmışlar, patenti her şeyi yazıyordu zaten zincirin üzerinde. O yüzden anlayamadık. Önce gerçek altınları verdi, bizden 24 ayar gram altın aldı" şeklinde konuştu.

"BALDIZIMIN ALTINI, YARIN GERİ ALACAĞIM"

Şahsın sonradan sahte zinciri çıkarttığını söyleyen Obruk, "Bunu da bozdurmak istiyorum' dedi. Biz zinciri kesmedik, çünkü 'baldızımın altını ben yarın gelip alacağım sizden' dedi. O yüzden biz de sadece kontrollerini yapıp aldık. Bir şeyden şüphelenmediğimiz için aldık ve adama parasını teslim ettik. Ertesi gün gelmedi, şüphelendikten sonra kontrol ettiğimizde sahte olduğunu anladık. Çok güzel konuşuyor, içten konuşuyor, ikna kabiliyeti çok yüksek. Bakırköy'de güvenlik sistemleri işi yaptığını söyledi" dedi.

ESNAF ŞAHSA 'ALTIN FARESİ' LAKABINI TAKTI

Öte yandan esnaf 15 gün arayla İstanbul, Balıkesir ve Ankara'da kuyumcuların güvenini kazanıp sahte altını bozduran şüpheliye 'Altın Faresi' lakabını taktı. Şahsın şu anda Türkiye'de elini kollunu sallayarak gezmesinden rahatsız olan kuyumcuların şikayeti üzerine polis arama çalışması başlattı.

Bandrollü sahte altın ve rahat tavırlarıyla 3 kuyumcuyu dolandıran 'Altın Faresi' esnafı tedirgin ediyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa Bandrollü sahte altın ve rahat tavırlarıyla 3 kuyumcuyu dolandıran 'Altın Faresi' esnafı tedirgin ediyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Çatı katında çıkan yangında kalan anne hayatını kaybetti, oğlu yaşam mücadelesi veriyor İddialı pozlarıyla gündeme gelen Ebru Polat, yeni sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici