Son Dakika! Türkiye'den Çin'e gidecek ilk ihracat treni bugün İstanbul'dan yola çıkıyor - Son Dakika

Son Dakika! Türkiye'den Çin'e gidecek ilk ihracat treni bugün İstanbul'dan yola çıkıyor

04.12.2020 12:05

Son dakika! Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den Çin'e gidecek ilk ihracat treninin bugün İstanbul'dan yola çıkacağını duyurdu. İpek Yolu'nu takip ederek 12 günde Çin'e ulaşacak trenin, Çin'in ezeli rakibi ABD'yi kızdıracağı tahmin ediliyor.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, " Türkiye'den Çin'e gidecek ilk ihracat treni bugün İstanbul'dan yola çıkmaktadır. Marmaray'dan geçerek Bakü-Tiflis- Kars demiryolu hattı ve Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor üzerinden Çin'e ulaşacak tren; 8.693 km yol alıp, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek yükünü Çin'e 12 günde ulaştıracaktır" ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamı şu şekilde:

"İlk kez Çin'den yola çıkan ve ülkemizin öncülüğünü yaptığı Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor ve Marmaray üzerinden Kasım 2019'da Avrupa'ya, Prag şehrine ulaşan transit tren sonrasında Çin ile Türkiye ve Avrupa hattında başarıyla toplam 10 blok tren işletilmiştir. Bu kez ihraç yükü taşıyan ilk tren Türkiye'den Çin'e hareket etmektedir.

Ülkemiz Doğu ile Batı arasında bağlantısallığın geliştirilmesini ve bölgesinde merkezi konumunun pekiştirilmesini teminen ulaştırma alanında gerekli adımları atmaya devam edecektir"

AHILKELEK İSTASYONU'NDAN YURT DIŞINA ÇIKIŞ YAPACAK

İhraç treni Türkiye-Çin parkurunda uzun bir güzergah izleyecek. Türkiye içinde İstanbul (Marmaray)-Köseköy-Ankara-Sivas-Kars hattını izleyecek tren, Ahılkelek İstasyonu'ndan yurt dışına çıkış yapacak.

ÇİN'İN Xİ'AN ŞEHRİNDE YOLCULUĞU SON BULACAK

Yurt dışı parkurunda ise sırasıyla Gürcistan-Azerbaycan- Hazar Denizi Geçişi- Kazakistan ve Çin'in Xi'an şehrinde yolculuğu son bulacak tren, toplamda 42 konteyner içinde beyaz eşya (buzdolabı) taşıyacak.

TCDD Taşımacılık AŞ ve resmi "forwarder firması" olan Pasifik Eurasia iş birliğiyle ilerletilecek tren, toplamda 8 bin 693 kilometre yol kat edecek, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek yükünü Çin'e 12 günde ulaştıracak.

Son Dakika! Türkiye'den Çin'e gidecek ilk ihracat treni bugün İstanbul'dan yola çıkıyor

Son Dakika Ekonomi Son Dakika! Türkiye'den Çin'e gidecek ilk ihracat treni bugün İstanbul'dan yola çıkıyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (2)
  • kemal çelebi: hayırlı ugurlu olsun.. bu arada sevgili TCDD halkın yararına olan marmaraydaki aktarmaları mahkemeye verip durdurdun.. amacın nedir? neden vatandaşın ucuz seyahet hakkını elin den alıyorsunuz? Cevap Yaz 21 1 Yayından Kaldır

Son Dakika

Amasya'da yüzde 50'lik içme suyu indirimine sevinen muhtarlar pankart astı Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek: Deniz Gezmişler, Mahir Çayanlar benim emrimdeki kişilerdi Araç muayenede yeni düzenleme: Ağır hasarlı araçlar bir ay içinde herhangi bir istasyonda tekrar muayeneye girebilecek Burcu Kıratlı'nın aşkından yanan Sinan Akçıl'dan evlilik açıklaması Mehmet Ali Erbil'in konuk olduğu İbo Show'da duygusal anlar! Gözyaşları sel oldu Kız arkadaşına intihar mesajı atan genç için ekipler seferber oldu Kuraklık tehlikesi sonrası yeni düzenleme hayata geçti! Binalarda yağmur suyu toplama sistemi artık zorunlu Güneşli havaları unutun! Kar geri geliyor, hafta boyunca sürecek